• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (Fast) Nedir?

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (Fast) Nedir?

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (Fast) Nedir?

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (FAST) Nedir? FAST (Anında ve Sürekli Fon Transferi), TCMB tarafından sunulan anlık para transferleri için yeni bir bankalar arası ödeme sistemidir.

FAST sistemi haftanın 7 günü, günde 24 saat kullanılabilir. FAST sistemi ile ödeme yapan taraflar, bankaları tarafından anında bilgilendirilir. 25 saniye içerisinde tamamlanmayan ödeme işlemleri iptal edilecektir.

Hızlı Sistem Nasıl Kullanılır?

FAST Sisteme üye bir finans kuruluşunun internet veya mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak HIZLI ödeme yapmaya başlayabilirsiniz.

Hızlı Üst Limit Ne Kadardır?

FAST sisteminde, güvenlik nedeniyle işlem başına bir limit belirlenir. HIZLI işlem üst limiti 1000 TL’dir.

Telefon Numarasına Hızlı Ödeme Yapabilir Miyim?

FAST ile birlikte kullanıma sunulan ‘Kolay Adresleme’ sayesinde, finans kurumunuzun mobil veya internet uygulaması üzerinden cep telefonu, TCKN, e-posta adresinizi hesap numaranızla eşleştirebilir; Adresinize kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Hızlı Ödemeleri Göndermek İçin Kolay Bir Adresim Olmalı Mı?

FAST ile ödeme yapmak için sisteme kayıt olmanıza gerek yoktur. FAST ile ödeme gönderirken; Finans kurumunuzun uygulaması üzerinden ‘Kolay Adresleme’de kayıtlı bir kişinin kolay adresini girerek HIZLI ödeme gönderebilirsiniz .

Finansal Özgürlüğe Doğru Bir Adım Daha: 7 Gün 24 Saat Para Transferi

Haftanın 7 günü, günün 24 saati para transfer etme özgürlüğü, ticaretin gelişmesine büyük bir destek sağlayacaktır. Bir zaman sınırının olmaması, piyasada işlem yapma hızını artıracaktır. Örneğin hafta sonları alışveriş yaparken hesabınızda yeterli para olmadığını fark ediyorsunuz. Bu durumda diğer bankanızdaki hesabınızdan satın almak istediğiniz hesaba dakikalar içerisinde para transferi yapabiliriz. Bu sayede sizlere kesintisiz alışverişler sunabiliyoruz.

Finansal teknolojiler gibi uygulamanın içeriğinde büyük bir gelişme görüyoruz. Artık para transfer süresi kısaltılmıştır. EFT işlemlerinde bankadan bankaya değişen işlem süreleri kısalarak EFT işlemleri dakikalar içinde hesaplara aktarılacak ve işlem sırasında harcanan zaman da azaltılacaktır.

Örneğin, ürünlerin/hizmetlerin teslimi için ödeme almayı bekliyorsunuz. Ödeme işlemi sonrası bekleme süresinin azaltılması, müşterinin ürün/hizmete daha hızlı ulaşmasını sağlayacaktır. Çalışma süresinin azalması yine müşteri memnuniyeti olacaktır.

Açıklamaya göre, cep telefonu, e-posta, T.C. Kimlik numarası gibi kişisel bilgiler banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek para transferleri kolaylaştırılacaktır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, bir kişiye para transferi yapmak istediğinizde Iban, soad-name veya hesap numarası gibi bilgilerin mevcut olması gerekir ancak bu bilgilere ulaşmak zor olabilir. Ancak bu açıklama ile sadece parayı transfer etmek istediğiniz kişinin e-posta adresini seçerek transfer işlemini gerçekleştirebileceğiz.

7 gün 24 saat yapılan transferlerin sonuçlarını izlerken hesap bakiyelerinizi inceleyebilir ve dilerseniz bu tutarların gelişmiş filtreleme fonksiyonu ile finansal özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz.

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi Sistemi (FAST)

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (FAST), TCMB tarafından geliştirilen ve TCMB tarafından işletilen, müşterilerin 7 gün 24 saat bankacılık sistemleri aracılığıyla ödeme talimatı verebildikleri bağımsız bir EFT sistemidir. Sistemdeki ödemeler saniyeler içinde tamamlanır ve para anında alıcının hesabına geçer. Belirtilen süre içerisinde tamamlanmayan işlemler iptal edilecektir. Sistem katılımcıları, işlemler tamamlandıktan sonra ödeme sonucunu gönderen ve alan müşteriye bildirir.

FAST Sistemi, 18 Aralık 2020 tarihinde sadece banka çalışanlarının ödeme gönderebileceği bir pilot süreçle hizmete girmiş ve 8 Ocak 2021 tarihinde müşterilerin hizmetine açılmıştır. FAST sisteminin çalışmasına ilişkin kurallar, “FAST sistemlerinin çalışma kuralları” dokümanı ile belirlenmiştir. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar sisteme katılabilecek olup, banka dışı kuruluşların katılımı Haziran 2021’den sonra değerlendirilecektir.