• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Genel Cerrah Nasıl Olunur? Genel Cerrah Maaşları Ne Kadar?

Genel Cerrah Nasıl Olunur? Genel Cerrah Maaşları Ne Kadar?

Genel Cerrah Nasıl Olunur? Genel Cerrah Maaşları Ne Kadar?

Doktorların denildiğinde akla gelen genel cerrahlar ne iş yapar? Genel cerrah nedir?  Genel cerrah olma şartları nelerdir? Genel cerrah nasıl olunur? Genel cerrah iş imkânları nelerdir? Genel cerrah maaşları ne kadardır? Gibi konulara değineceğiz.

Genel Cerrah Nedir?

Genel cerrah farklı sağlık sorunlarını inceleyen doktordur. Genel cerrahi tedavi süresince birbirinden farklı tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Genelde genel cerrah hastanın sindirim sistemi ile daha çok ilgilenmektedir. Tedavi ettiği organlar şu şekildedir.

 1. Karaciğer
 2. Safra Kanalları
 3. Dalak
 4. Pankreas
 5. İnce ve kalın bağırsak
 6. Rektum
 7. Tiroid bezi
 8. Mide
 9. Fıtık gibi hastalıkları tedavi etmektedir.

Genel Cerrah Ne İş Yapar?

Genel cerrahlar hastanenin neredeyse her alanında bulunur. Genel cerrahların yaptığı bazı tedaviler şu şekildedir.

Genel Cerrahi Ne İş Yapar
 1. Kas ve iskelet sistemi
 2. Kafa İçin Sistemi
 3. Meme ve cilt dokusu
 4. Travma, vasküler, endokrin, konjenital ve onkolojik rahatsızlıklar
 5. Karın ve karın detayı
 6. Damarlar ( kalp hariç )
 7. Kanser rahatsızlığında ki tarama ve gözetleme
 8. Sindirim sistemi
 9. Acil servis ve yoğun bakım servislerinde çalışırlar.

Genel Cerrah Nasıl Olunur?

Sağlık alanında bizler için bu kadar önemli işlerle uğraşan genel cerrahlar nasıl olmaktadır. Adayın öncelikle üniversitelerin 6 yıllık eğitimle sunduğu tıp fakültesinden branşında mezun olması gerekir. Mezun olduktan sonra ülkemizde yapılan KPDS sınavından en az 50 puan alması ve TUS sınavından geçmesi gereklidir. Bu sınavlar sonrası 5 senelik genel cerrahi asistanlığı süresini bitmiş olması ve son olarak bitirme tezini yazarak genel cerrahi uzmanı unvanını kazanır.

Genel Cerrah Olma Şartları Nelerdir?

Genel cerrah olmak için sadece sınavlardan geçmek gerekmiyor. Ayrıca bazı şartları bulunmaktadır. Bunların en önemlisi stresli ve acil durumlar karşısında soğukkanlı olması bu durum sadece genel cerrahlar değil tıp alanında çalışmak isteyen herkes için çok önemli bir kuraldır. Ani bir durum ile karşılaştığında stresle başa çıkılmadığı zaman meslekten mene kadar büyük sonuçlar doğurmaktadır.

Ameliyat sırasında bir genel cerrah

Diğer bir önemli kural ise el ve göz koordinasyonuna sahip olmaktır. Doktorun koordinasyon bozukluğu yaşadığı durumlarda hastalar ile olan ilişkileri kötü sonuçların. Bir sonraki önemli şart ekip yönetiminizi sağlayabilmek. Bu şart asistanlık yaptığınız dönemde değil fakat unvanınızı kazandıktan sonra önemliliği yüksek ameliyatlarda ekibinizi yönetbilmeniz çok önemlidir.

Yazılı iletişim becerisi genel cerrah olmak isteyenler için aranan bir şarttır. Fakat bu şartlar içinden en önemlisi ve en büyük şartlardan biri yüksek konsantrasyon sahibi olmaktır. Bu şartı karşılamadığınız durumda genel cerrah olamazsınız.

Genel Cerrah Maaşları Ne Kadardır?

Genel cerrah olmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği bir sorudur genel cerrah maaşları. Fakat bu maaşlar unvanınıza göre değişir. Alacağınız maaşlar özel ve devlet hastanesi olarak ikiye ayrılır. 2021 yılı ile birlikte özel hastanelerde bir genel cerrah asistanın alacağı maaş ortalama olarak 6.000 ile 8.000 tl arasındadır. Genel cerrahlar için bu maaş ise 12.000 ile 20.000 tl civarındadır. Bu maaşlar devlet hastanelerinde değişir. Devlet hastanelerinde genel cerrahi asistanı için maaş ortalama 6.000 ile 9.000 tl arasındadır. Genel cerrahlar için ise bu maaş 15.000 ile 30.000 tl civarındadır.

Genel Cerrahi İş İmkânları Nelerdir?

Genel cerrahi iş imkânı bir hayli yüksektir. Bu bölümü okuyup işsiz kalan neredeyse yok denilecek kadar azdır. Birde KPDS sınavından yüksek puan alırsanız asla iş imkânınız bitmeyecektir. Fakat tüm işverenler öncelikle yüksek konsantrasyonunuz olup olmadığına bakar ve bu mesleği seçecekseniz öncelikle şartlara uygun olup olmadığınızı detaylıca kontrol ediniz.