• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Hakem Nasıl Olunur? Hakem Maaşları Ne Kadar?

Hakem Nasıl Olunur? Hakem Maaşları Ne Kadar?

Hakem Nasıl Olunur? Hakem Maaşları Ne Kadar?

Hakemlik mesleği sporcuların ve  sporseverlerin çok merak ettiği mesleklerden  birisidir. Hakem olmak göründüğü kadar kolay bir meslek değildir. Hakem nedir? Hakem iş imkânları nelerdir? Hakem maaşları ne kadar? Hakem nasıl olunur?

Hakem Nedir?

Hakem, herhangi bir  spor müsabakasında, oyun kurallarının doğru bir şekilde uygulanmasını ve kurallara uygun bir müsabaka olmasını sağlayan kişidir. Hakem olmak isteyenler, hangi spor dalında hakemlik yapmak istedikleri doğrultusunda ilgili eğitimleri alır ve kariyerini planlar. Peki, hakem ne iş yapar? Hakemlerin maaşları ne kadar?

Türkiye Süper Lig Maç başı hakem ücreti 10.000 TL dir.

Hakem Ne İş Yapar?

Hakem, bir spor müsabakasında her iki tarafa konulan kuralların eşit ve adaletli olmasını sağlamaktadır. Spor branşının oyun kurallarına göre gerçekleştirir. Hakemler, branşı olan spor dalının kurallarını, müsabakalarda doğru şekilde uygulamakla görevlidir.

Müsabakalarda hakemler adaleti sağlamakla yükümlü olan kişilerdir. Mevcut müsabakanın taraflar için eşit kurallarda yapılmasını sağlar. 

 
Hakem Nasıl Olunur?

Hakem olmak için gerekli  eğitimler alınır. Bu eğitimlerin yanı sıra gerekli fiziki şartlar da mevcuttur. Hakemlik yapmak istediğiniz spor dalının bağlı olduğu federasyon ve hakem kurulu tarafından hakemler için  çeşitli eğitimler düzenlenir. Hakem olmak isteyenler kişilerin  bu eğitimlere katılarak mutlaka başarılı olması gerekir. Profesyonel bir şekilde bu mesleği yapmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken bu eğitimlerdir. Sonrasında çeşitli sınavlar ile hakemliğe adım adım yaklaşılmaktadır. Fiziki, sözlü sınav ve yazılı sınavlar sonucunda profesyonel hakem olma yolunda ilerleyebilirsiniz.


Hakem Olma Şartları Nelerdir?

Hakem olmanın şartı spor dalına göre değişebilir. Ancak genel olarak bazı şartlar da mevcuttur. Mesela, 30 yaş üzeri iseniz  bölgesel hakem olamazsınız. Hakem olmak için çok sorulan sorulardan birisi de eğitim durumunuzdur. Hakem olmak isteyen kişilerin lise veya dengi okuldan mezun olması yeterlidir. En önemli husus sağlık durumunuzdur. Hakem adaylarının detaylı bir sağlık raporu mutlaka istenir. Bu raporda dahiliye, göz ve kulak-burun-boğaz sağlık durumunuz bir hayli önemlidir.

Hakem olmak isteyen adayların aklını karıştıran durum ise boy ve kilo durumlarıdır. Bu her spor dalına göre farklılık gösterebilir. Fakat bazı spor dallarında hakemlerin aynı zamanda bir sporcu da olması istenir. Bu nedenle boy ve kilo durumunuz verimli bir noktada olması gereklidir. Son ve altın kural  olarak hakem olma şartlarından birisi adli sicil geçmişinizin ve kaydınızın temiz olmasıdır.


Hakem Maaşları Ne Kadardır?

Hakem olmak isteyen bireylerin bilmesi gereken ilk hususlardan birisi maaşın oldukça farklılık göstermesidir. Çünkü hakem maaşları; bulundukları vilayete, turnuvalara veya maçın bulunduğu kategoriye göre dahi değişim gösterir. Tabi en önemlisi hakemlik yaptığınız spor dalına göre değişir. Ancak spora olan ilginin her gün geçtikçe biraz daha  artması ile birlikte, hakem maaşlarının arttığını söylemek mümkündür.

Yani hakem maaşları, birçok husus sonucu değişkenlik gösterdiği belirtmek gerekir. Ancak bir fikrinizin olması açısından örnek vermek amacıyla, Türkiye Süper Ligi’nde 1 ( bir ) maç yöneten hakem, maç başına  ortalama 10 bin TL almaktadır. Mesela Türkiye’nin ve dünyanın en meşhur hakemlerinden Cüneyt Çakır’ın aylık maaşı ortalama 100 bin ila 130 bin TL arasındadır.


Hakem İş İmkânları Nelerdir?

Hakem iş imkânları fazladır. Hakem olabileceğiniz birçok spor branşı bulunmaktadır. Hakem olmak isteyen kişiler, en alt kademeden başlar ve  yüksele yüksele kademe atlayarak devam ederler. Alt kademelerde kendisini gösterebilen ve başarılı olan hakemler ise  giderek önemli müsabakalarda görev almaya başlarlar. Bu sayede geliriniz de artar. Yani birçok spor dalı veya branşı için alt ve üst kademeler ile ligler mevcuttur. Tüm bu müsabakalar için mutlaka hakem gerekmektedir