• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Halı Yıkama Dükkanı Açmak

Halı Yıkama Dükkanı Açmak

Halı Yıkama Dükkanı Açmak

Hem kazançlı hem de müşteri potansiyeli yüksek ve devamlılığı olan iş yeri açma fikirleri arasında yer almaktadır. Bundan 10 yıl ve öncesinde halılar sokaklarda, mahalle aralarında, evlerin balkonlarında yıkanmaktaydı. Saatlerce evde halı yıkama yapıp vücudunuzu yıpratır ve iyi bir hesaplama ile kullanılan suyu ve deterjanı hesapladığımız da evde yıkadığımız halıların daha da fazla maliyet getirdiği sonucuna ulaşmış oluruz. Bu tür durumlardan ve değişen şartlar la alakalı olarak artık evlerde halı yıkama neredeyse imkansız ve zor bir hale gelmiştir. Bu şartlardan sonra bizlere bu kolaylığı halı yıkama dükkanları sağlamaktadır. Halı yıkama dükkanları bizlere Zamandan, paradan ve sağlıktan kazanç sağlamaktadır. Eğer bu iş fikri aklınıza yattıysa sizde halı yıkama dükkanı açmak güzel ve kazançlı bir sektör seçtiğinizi bilmenizi isteriz.

Bu makalemizi okurken bilmenizi isterim ki şahsım da bir halı yıkama fabrikası işletmektedir. Halı yıkama fabrikası açmak ne derece doğru ve ne derecede yanlış, halı yıkama açmak için gerekli makineler nelerdir, halı yıkama açmak için gerekli belgeler nelerdir, halı yıkama fabrikası açmak için ne kadar sermaye gerekir, halı yıkama dükkanı ruhsatı almak için neler gerekli , KOSGEB Kredisi ile Halı yıkama açma, KOSGEB Halı yıkama fabrikasına hibe desteği veriyor mu gibi konulara değineceğiz.

Halı yıkama dükkanı kurmak için ilk öncelik bu işi yapabileceğinizi veya yapamayacağınızı iyice bir ölçmeniz gerekmektedir. Eğer sizde önceden evinizin halısını yıkattı iseniz bilirsiniz ki kapınıza kadar gelip halılarınızı almakda , fabrika da yıkayıp geri adresinize kadar getirmektedirler. Günde 100 lerce halı omzunuzdan geçecektir. Her gün 20 müşterinin halısını alsanız , 20 müşteriye halı teslim etseniz ve ortalama müşteri başı 4 halı olduğunu düşünün toplamda omzunuzdan 160 adet halı geçecektir. Aldığınız adreslerde kiminde asansör olacak kimisinde olmayacak. Bu işin ağır bir iş olduğunu gözünüzde canlandırmanız gerekmektedir. Aksi halde halı yıkama dükkanı açarak bu tempoyu ve yükü kaldıramazsanız iflas edebilir ve tüm birikiminizi kaybedebilirsiniz.

Halı yıkama dükkanı açmaya karar verdiyseniz önünüzde iki yol var. Sermayenize göre teçhizat düzeyini belirleyerek sıfırdan halı yıkama fabrikası açabilir veya halı yıkama fabrikasını devretmek isteyen kişiler var ise onlardan kurulu düzen halı yıkama fabrikası alabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Halı yıkama fabrikası neden devrelidir. Eğer sebebi olarak sağlık sorunlarını dile getiriyorlar ise iyice bir araştırın. Piyasada halı yıkama dükkanı açarak iflasa giden ve işini batıran yüzlerce halı yıkamacı bulunmaktadır. Bu iflasların sebebi kötü hizmet ise bu halı yıkama fabrikasını devraldığınız da size artı bir şey katmaz tam tersine kötü bir işletmeyi devralmış olursunuz. Fakat kişinin gerçekten maddi sıkıntısı, sağlık sorunu, il değişikliği gibi sebepleri var ise müşteri takip programlarından veya geçmiş dönem kasa raporlarından veya fişlerden halı yıkama firmasının kazançlarını, ne kadar kazanmış, ne kadar müşteri var gibi araştırmanızı yapmanız da fayda var. Eğer her şey olumlu ise bu halı yıkama fabrikasını devren almak mantıklı olacaktır.

Halı yıkama dükkanı açma konusunda bu yazdıklarımızı dikkate aldıysanız işin asıl püf noktasını ve en zor noktasını belirtmek isterim. Şunu iyi bilmelisiniz ki temizlik sektöründe var olmak için yaptığınız işi temiz yapmanız gerekmektedir. Müşteri potansiyeli genel de bayan olan bu sektör de müşteriler sizin verdiğiniz halı yıkama hizmetinde her şeye dikkat etmektedir. Halı yıkamacıya verilen halının temizliği, personeliniz konuşma ve hitabı, profesyonellik gibi onlarca hususta sizleri değerlendirmektedir. Kaliteli ve profesyonel halı yıkama dükkanı açarak müşteri memnuniyetini üst seviyede tutarsanız bu işte çok başarılı olacağınızı temin edebilirim.

Halı Yıkama Dükkanı ( Fabrikası ) Ne Kadara Açılır ?

Sıfırdan halı yıkama dükkanı açmak için teçhizatlarınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Alacağınız halı yıkama ekipmanları tamamen sizin sermayenize bağlıdır. Amatör bir şekilde bu işi yapmak isterseniz halı yıkama dükkana kaç paraya açılır diye soruyorsanız cevap vereyim.  Yerde halı yıkama makinesi, halı sıkma makinesi, 50 halı asmalık galvaniz askı, servis aracı nın size maliyeti 50.000 TL yi geçmez. Fakat amatör bir halı yıkama dükkanı açtığınız taktirde işinizin devamı ve müşteri memnuniyetiniz fazla olmayabilir. Bunun sebepleri ise rakipleriniz de eğer tam otomatik makine parkurları var ise sizin yıkamanız diğer firmalar kadar kaliteli olmayabilir.

50.000 TL ye Halı Yıkama İş Yerinizi Kurabilirsiniz.

Düşük ölçekli bir halı yıkama dükkanından ziyade eğer bu işi hakkıyla yapmak istiyorsanız profesyonel halı yıkama fabrikası açmak konusunda sizlere bilgi verebilirim ki benim tavsiyem bu işi biliyor ve yapabileceğinize inanıyorsanız direk bu şekildedir. Kaliteli bir halı yıkama hizmeti vermek için öncelikle hizmet vereceğiniz iş yeri çok önemlidir. Dar ve küçük bir alandan ziyade ortalama 300 m2 ve üzeri bir dükkan bulmanızı öneririz. Dar ve küçük dükkanlarda istifleme, düzen kaybı gibi sıkıntılar olacağı için müşteriye halının gidiş süresinde bile gecikmeler yaşatmaktadır. Dükkanınızı tuttuktan sonra mutlaka vergi dairesine başvurmanız gerekmekte ve bunla beraber halı yıkama işyeri ruhsatı başvurusu yapmanız gerekiyor. Vergi levhası ve ruhsatınızı aldıktan sonra  dükkan su giderleri, kuyu, arıtma gibi inşaat ve tadilat gerektiren işlerinizi yapmanız da fayda vardır. 1 adet Tam otomatik halı yıkama makinesi, 1 adet halı sıkma makinesi, iş yeri alanınıza göre halı kurutma askıları gibi tüm gereksinimleri tamamlamanızı öneririm.

Profesyonel Halı Yıkama Fabrikası Açma Maliyeti Ne Kadar

Sizlere Halı yıkama açma maliyetleri hesaplamada eksiksiz bir liste sunacağız. Bu liste içerisinde ekleme veya çıkarma yapmak tamamen sizin nasıl ve neye hizmet vereceğinize göre değişebilir.

 • İş yeri kirası yıllık ( 24.000 )
 • Vergi ve ruhsat giderleri ( 20.000-70.000 )
 • Sondaj ( 15.000 – 30.000 )
 • 1 adet servis aracı ( 40.000 )
 • 1 adet 4 fırçalı otomatik halı yıkama makinesi ( 50.000 )
 • 1 adet körüklü halı sıkma makinesi ( 10.000 )
 • 100 adet halıya göre galvaniz halı askısı ( 10.000 )
 • 1 adet halı kurutma odası ve makinesi ( 45.000 )
 • 1 adet halı hav alma paketleme makinesi ( 35.000 )
 • 1 adet koltuk yıkama makinesi ( 5.000 )
 • 1 adet endüstriyel çamaşır yıkama makinesi ( 40.000 )
 • 1 adet hassas halıları yıkamak için yerde yıkama makinesi – meç ( 4.000 )
 • 10.000 adet magnet, sticker, broşür gibi reklam giderleri ( 5.000 )
 • Kamera ve bilgisayar sistemleri ( 10.000 )
 • Halı yıkama deterjanı, leke çıkarıcı – başlangıç için  ( 5.000 )
 • Halı Poşeti ( 3.000 )
Profesyonel Halı Yıkama hizmeti veren bir fabrika

Halı yıkama dükkanı açmak için gerekli malzemeler yukarıdakilistede belirtilmiştir.Listeyi azaltmak veya fazlalaştırmak tamamen sizin elinizdedir. Halı yıkama açmak için belirlediğiniz konumun ihtiyaç ve gereksinimlerini iyi bir şekilde belirlediyseniz halı yıkama malzemelerinizi ona göre şekillendirebilirsiniz. Ilıman bir bölgede yaşıyorsanız örneğin kurutma odası yapmanıza gerek kalmayabilir veya bölgede iyi bir potansiyel var ve fazla halı yıkama fabrikası yok. Başarıyı yakalayacağınızdan hatta işe yetişememe konusunda şüpheniz var ise 4 fırçalı halı yıkama makinesi yerine 8 fırçalı , 12 fırçalı veya 16 fırçalı halı yıkama makinesi gibi tercihlerinizde bulunmaktadır.

Halı yıkama fabrikasında olması gereken makineler

Halı Yıkama Dükkanı Kurmak İçin Kredi Veren Banka Var mı ?

Bankalardan kredi taleplerinde aslında yapacağınız işin ne olduğuna bankalar fazla bakmamaktadır. Banka için önemli olan kredi başvurusu yapacak kişinin geçmişinin temiz ( kredi notunun yüksek olması ) olması şarttır. Ama kredi başvuru sırasında gelir belgesi istemektedirler. Gelir belgeniz yok ve halı yıkama dükkanı kurmak için kredi talebiniz var ise banka sizden size vereceği kredi karşılığında ipotek isteyebilir. Bu ipotek karşılığında size ihtiyacınız olan ihtiyaç kredisini tanımlar. Fakat hali hazırda ticaret içinde iseniz ve ticari geçmişinizde çalışmakta olduğunuz banka ile herhangi bir sorun yaşamadıysanız yeni iş fikriniz olan halı yıkama dükkanınızı açmak için kobi kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Size en uygun kobi kredisi faiz oranlarını tercih edebilir ve halı yıkama iş yerinizi kurabilirsiniz.

Kadın Girişimciler KOSGEB ile sıfır sermaye ile halı yıkama fabrikası açabilirler

KOSGEB Kredi veya Hibesi İle Halı Yıkama Fabrikası Açmak

Halı yıkama dükkanı açmak için yeterli sermayeniz yok fakat bir iş planı ve projeniz var ise KOSGEB desteği ile halı yıkama fabrikası açma şansınız bulunmaktadır. KOSGEB; Kredi şartlarını karşılamanız halinde 300.000 TL ye kadar iç yeri açmak için  faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Bu kredi KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığı ile sizlere verilmektedir. KOSGEB kredi desteği ve şartları hakkında detaylı bilgi almak için Sıfır Faizli Kosgeb Kredisi ( 300 bin TL ) Şartları Neler dir ? konulu yazıyı incelemenizi tavsiye ederiz. KOSGEB in girişimcilere sunduğu bu kredi ve hibe destekleri ile halı yıkama sektöründe faaliyete başlamış yüzlerce halı yıkama fabrikası bulunmaktadır.