• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  758659,307
  % -0,08
 • BIST 100
  %

Hayvan Kredilerinde KKB Geçmişinin Önemi

Hayvan Kredilerinde KKB Geçmişinin Önemi

Hayvan Kredilerinde KKB Geçmişinin Önemi

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB puanları aynı şekilde hayvan alımı için kredilerde önem arz etmektedir. KKB puanı çiftçilerimiz için önemli bir kriter haline gelmiştir. Eskiden alınan kredilerde Tarım Kredi Kooperatif’ ine kayıtlı küpe numarası ve alacak kişinin üstünde ipotek olup olmamasına bakılması yeterliydi. Günümüzde ise hayvan kredisi alacak kişilerin kredi notu ve ne kadar süredir bu işle uğraştığı önemli bir unsur haline geldi. Kredi faiz oranları bile bu notun düşük ya da yüksek olmasıyla değişebilir.

Yükseklik ve Düşüklük Arasındaki Fark Ne Olur?

Günümüzde kredi notu düşük olan çiftçilerimize artık kolay kolay kredi verilmemektedir. Kredi notunuz yüksek veyahut çok yüksek ise bankalardan gönül rahatlığı ile kredi alabilirsiniz. Keza birçok banka da çiftçilerimize bu durum göz önünde bulundurularak kolaylık sağlamaktadır.

Not Değeri Düşük Olan Çiftçiler Ne Yapmalı?

Kara listede yer almasanız bile bankalar ile aranızda güven sağlanana kadar bankacılık işlemi yapılamaz. Bu uyarı Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmiştir. Eğer bankada borçlarınız varsa kapatmanız veya taksitleri düzene sokmanız sizi düzlüğe çıkartacak ve bankalar ile aranızda güveni sağlayacak olup bankacılık işlemlerinizi gönül rahatlığıyla yapmanızı sağlar. Bu yöntemler sizden oldukça zaman alır. Zamanını kaybetmek istemeyen kişiler ise (ÇKS) Çiftçi Kayıt Sistemi belgesine sahip olan, kredi notu yüksek olan bir arkadaşınızın size kredi çekmesidir. KKB notunun neden önemli olduğunu anlatacak en basit unsurlardan biri budur.

Tarım Kredileri Değerlendirme Sistemi Nedir?

TARDES, çiftçilerimiz için KKB bünyesinde yapılmış bir uygulamadır. Kurumların 10 farklı kredi kategorisini 6 farklı kredilendirme seçeneği arasından kendilerine en uygun karar sürecini seçmelerine imkân verir. Başvuru esnasında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) veri tabanından bilgi alınan ve aynı anda birden fazla üreticinin değerlendirebilir bir tarımsal kredi çözüm hizmetidir. KKB notu tabii ki burada da önemlidir.

Tarım Kredileri Değerlendirme Sistemi Ne Yapar?

Aynı üreticiye ait farklı üretimleri veya yetiştiricilikleri aynı anda değerlendirme imkânı sağlar.

Üretici kişinin, ürün bazında farklı tarımsal üretimlere uygun vadelerde kredilendirilmesi imkânı sağlar.

Kredinin geri ödemesinde etkili olabilecek kişi ve kurumların da üretim, özlük ve gelir/gider bilgilerinin tek bir başvuru içerisinde değerlendirmeye dâhil edilebilmesini sağlar.

Üreticinin tarım ve tarım dışı, bireysel ve ticari faaliyetlerinin tamamı ve geri ödeme imkanı dikkate alınarak genel bir limit önerisinin yapılması hedeflenir.

Kredilendirilmek istenmeyen ürünler için başvuru girişinin engellenerek vakit tasarrufu sağlanması sağlanır.

Bireysel kredi kategorisi ile üreticinin tarımsal ihtiyaç dışı kalan kredi taleplerinin de değerlendirilebilmesi imkânını üreticiye sağlar.