• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  561600,671
  % 3,48
 • BIST 100
  %

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır?   

Hisse senetleri her geçen gün daha çok yatırımcı çekmektedir. Dünya çapında pek çok yatırımcı için kar kapısı haline gelmiş hisse senetleri her gün milyarlarca dolarlık işlem hacmine sahiptir. Hisse senetlerinin değerlerinin belirlenmesi ve değişmesinde çok farklı faktörler rol oynarken her gün pek çok kişi hisse senedi alarak kar elde etmeye çalışmaktadır. Bu kişilerin arasında yeni yatırımcılar da bulunmaktadır.

Hisse Senedi Ne İşe Yarar?

Hisse senedi mantığı son derece basit olan bir yatırım aracıdır. Bu senetlerin değerlerinin düştüğü durumlarda satın alınması ve bir süre sonra değerinin yükselmesi ile satılması durumunda kar elde edilir. Hisse senedi alan herkesin hedefi bunu yapmak olsa da herkesin aynı şekilde bu başarıyı sağlayamadığı bilinen bir gerçektir.

Hisse senetleri her gün birçok faktörün etkisinde kalarak değerlenir, değer kaybeder ya da değerini korur. Yatırımcılar da bu faktörlerin tamamını göz önünde bulundurarak hissenin değerinin zamanla nasıl değişeceğini tahmin etmeye çalışırlar. Hisse senetlerinin değerlerine etki eden faktörler genellikle yatırıma yeni başlamış kişiler tarafından bilinmemektedir ve en çok zarar eden kişiler genellikle yeni başlayanlar olmaktadır.

Hisse Senedinin Değerine Etki Eden Faktörler

Hisse senetleri gün içinde değer değişimleri yaşayabilmektedirler. Bu değer değişimleri çok farklı sebeplere bağlı olmaktadır. Bu faktörleri:

 • Firmaya bağlı olan faktörler
 • Firmadan bağımsız faktörler

olarak ikiye ayırmak mümkündür.

Firmaya Bağlı Olan Faktörler

Firmaların mali durumları hisselerinin değerleri üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bunu anlamak için hisse senetlerinin temel mantığını bilmek gerekir. Bir hisse senedinin değerinin artması için satın alım taleplerinin artması gerekir. satın alım taleplerinin artması için de firmanın mali durumunun iyi olması ve yatırımcılara güven vermesi gerekir. Güven veren bir grafik çizen firmalar sürekli olarak mali büyüme sağlamaktadır. Bu büyüme sırasında düzenli olarak borçlarını kapatan ya da yatırımlarını arttıran firmaların hisseleri değer kazanmaktadır.

Firmadan Bağımsız Faktörler

Hisselerin değerlerini etkileyen ve firmaların elinde olmayan sebepler de mevcuttur. Dünyada ve ülkede ekonominin durumu hisselerin değerlerini çok etkilemektedir. Salgın, ekonomik kriz gibi durumlarda pek çok kişi yatırıma bütçe ayırmamaktadır. Durum böyle olunca hisse senetlerine olan talep inanılmaz derecede düşer. Bunu takip eden süreçte de hisselerin değerler aynı seviyede düşer.

Hisse Senedi Almak İçin Ne Yapmalı?

Hisse senedi almak için kişinin öncelikle bir yatırım hesabına sahip olması gerekir. Yatırım hesapları aracılığıyla hisse senedi alım işlemleri bankalar tarafından yapılabildiği gibi aynı zamanda yetkili aracı kurumlar da bu işlemi yapabilmektedir. Yatırım hesabı açıldıktan sonra bu hesaba belirli miktarda bir tutar aktarılması gerekir. Yatırım hesabının bakiyesi kişinin hisse senedi satın alımında kullanabileceği tutarı da göstermektedir.

Bazı bankalarda ve aracı kurumlarda hisse senedi almak için yatırım hesabına para aktarmak zorunlu değildir. Bu kurumlarda vadesiz hesaptaki para kullanılarak hisse senedi alımı yapılabilmektedir. Satın alımdan sonra hisse senedinin değerine eşdeğer miktar zaten yatırım hesabına geçmiş olacaktır.

Yatırım hesabı açıldıktan sonra alınmak istenen hisse senedi belirlenir. Senetler bankalarda ve Bist’de tek bir kısaltma ve kod ile ifade edilmektedir. Bu durum karışıklık yaşanmaması için tüm dünyada böyle uygulanmaktadır. Bu kısaltmayı kullanarak hisse senedi bulunur ve daha sonra hangi tutardan satın alınmak istediği ve kaç adet alınmak istediği girilir. Bu işlemlerden sonra emir Bist’e girilmiş olur.

Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Hisse senedinin gerektiği kadar değer kazandığı durumlarda daha fazla değer kazanması muhtemel görülmediğinde satış yapılmalıdır. Bu durumda satış yine yatırım hesabı üzerinden yapılır. Kişiler satış yapmadan önce hisse senetlerini aldıkları banka ya da aracı kurumun yatırım hesabına giriş yapmalıdır. Bu hesaba giriş yapıldığında sahip olunan hisselerin güncel satış değerleri, hisse senetlerinden kaç adet alındığı gibi bilgiler görülmektedir.

Bu ekrandan satılmak istene hisseler seçilir. Seçilen hisselerden kaç tane satılacağı girilir. Ardından da hissenin hangi fiyattan satılacağı belirlenir. Buna göre bir sonraki sayfada hisse senetlerinin satışından elde edilecek toplam gelir gösterilir. Kişinin onay vermesi durumunda emir Bist’e iletilir. Satışın gerçekleşmesinden sonra kişinin parası yatırım hesabına yatırılır. Bazı bankalar yatırım hesabındaki paranın bir kısmına birkaç günlüğüne bloke koymaktadır.