• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  745358,651
  % 0,79
 • BIST 100
  %

Hisse Senedi Ne Kadar Parayla Alınır

Hisse Senedi Ne Kadar Parayla Alınır

Hisse Senedi Almak İçin Ne Kadar Param Olmalı?

Hisse senetleri dünyada her gün milyonlarca kişinin alım satım işlemlerini yaptığı bir yatırım aracıdır. Hisse senetlerinin iyi takip edilmesi ve bilinçli yatırım yapılması durumunda son derece iyi gelirler elde etmek mümkündür. Tabi ki bilinçli olunmazsa bu durumun tam tersi de gerçekleşebilir.

Hisse senetleri çok fazla parametreden etkilenmektedir. Bu nedenle hisse senetlerine yatırım yapmayı düşünenlerin iyi birer analizci olmaları son derece önemlidir.

Hisse Senedi Nedir?

Piyasadaki firmaların hepsi hisselerinin bir kısmını halka arz etmektedirler. Bu durum kişilerin yatırım amacıyla firmaların hisselerini satın alabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu hisselerin alınması ile firmada söz hakkına sahip olunmaz ve yönetim kurulu ile alakalı bir durum değildir. Hisse senetleri genellikle yatırım amacıyla kullanılmaktadır.

Hisse senedine sahip olan kişiler bu senetlerle mal varlığı da elde etmiş olurlar. Kişinin mal varlığı sorgulandığında sahip olduğu hisse senetleri de bu varlıkların içinde sayılmaktadır. Hisse senetleri sürekli olarak farklı parametrelerin etkisinde değer kazanmakta ya da değer kaybetmektedir. Hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen pek çok kişi senet değerinin düştüğü durumlarda alım yapıp daha sonra yükseldiği durumlarda da satış yapmaktadırlar.

Hisse Senedinin Değeri Nasıl Belirlenir?

Her bir hisse senedinin belirli bir değeri vardır. Hisse senetlerinin bazıları son derece düşük değerlere sahip olurken bazıları da oldukça yüksek değerlerden işlem görmektedir. Hisse senetleri ilk olarak halka arz edildikleri günde belirli fiyat üzerinden piyasaya giriş yapmaktadır. Daha sonra bu hisselerin alım satımlarından kaynaklanan talep farkları ile birlikte değerlerinde de değişimler görülmektedir.

Temel anlamda bir hisse senedinin değerlenmesi için satın alım taleplerinin artması, değer kaybetmesi için de taleplerin düşmesi gerekir. Bunun dışında hisse senetlerini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır.

Ekonomik kriz, salgın gibi durumlar yatırım araçların olan talepleri bir anda azalttığı için piyasalar tamamıyla bozulmaktadır. Hisse senetlerindeki değer kaybı da normalin çok üzerinde olmaktadır. Bu gibi durumlarda pek çok kişi TL’ye geçmeyi tercih etmektedir.

Buna ek olarak ülkede dövizin durumu, yeni yatırımların yapılması ve tesislerin büyütülmesi, firmaların kar oranlarının artarak gitmesi gibi faktörler de hisse senetlerinin değerini arttırır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi almak için bir banka hesabı açmak en mantıklısıdır. Bankaların hemen hepsinde yatırım hesabı imkanı olmaktadır. Hisse senetlerinin alış ve satış işlemleri için yatırım hesabına sahip olmak zorunludur. Bankalar dışında yatırım hesabı açarak aynı hizmeti veren aracı kurumlar da bulunmaktadır.

Yatırım hesabı açıldıktan sonra yapılması gereken şey alınmak istenen hissenin belirlenmesidir. Alınacak hisse belirlendikten sonra hissenin kodu ya da kısaltması yardımıyla hissenin bulunması gerekir. Bu işlem bankanın ya da aracı kurumun online işlemler platformu üzerinden yapılmaktadır. Bu işlem yapıldıktan sonra alınmak istenen hisse için verilen fiyat ve adet bilgileri girildikten sonra emir Bist’e gönderilmiş olur.

Hisse Senedi Almak İçin Bir Alt Limit Var Mıdır?

Hisse senedi alırken öncelikle kişinin yatırım hesabına para aktarması gerekebilir. Bu durum her bankada ve aracı kurumda farklı olmaktadır. Bazı bankalarda direkt olarak vadesiz TL hesabını kullanarak hisse senedi almak mümkünken bazı banka ve aracı kurumlarda hisse senedi alabilmek için sadece yatırım hesabındaki bakiye kullanılmaktadır.

Yatırım hesabındaki bakiye ile alım yapılacağında kurumun belirlediği minimum transfer tutarı olabilmektedir. Yani bu durumda kişi yatırım hesabına belirlenen tutarın altında transfer yapamamaktadır. Bu durumda kişinin hisse senedi almak için harcaması gereken tutar değişiklik göstermektedir.

Hisse senedinin satın alımı aşamasında bir alt limit yoktur. Hisse senedinin değerine göre her tutardan alım yapmak mümkündür.

Hisse Senedinde Tutarın Önemi

Hisse senetlerinde yatırımın daha karlı olması için senedin değerinin tek başına bir önemi yoktur. Değer kazanma ve kaybetme durumları yüzdelik üzerinden hesaplanmaktadır. Yani bir hissenin her 100 birimlik yatırım için sağladığı kar ya da zarar oranı verilmektedir.

Durum böyle olunca yatırımda kişinin ne kadar kar ya da zarar edeceği yatırıma ayırdığı bütçe ile belirlenmektedir. Bütçe ne kadar yüksek olursa yüzdelik etki o kadar yüksek olmaktadır. Buna göre de kişinin kar oranı aynı kalsa da kar miktarı artmaktadır.