• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir? 

Hisse senetleri her gün milyarlarca dolar hacminde işlem yapılan yatırım araçlarıdır. Hisse senetleri halkın her kesimi tarafından bilinse de sadece belirli bir kesim bu hisse senetleri hakkında net bilgilere sahiptir. Bu durum hisse senetlerine yatırım yapılmasının önünü kesmektedir.

Hisse senetleri bilinçli kullanıldığında son derece mantıklı yatırım araçlarıdır. Bu yatırım araçlarını bilinçli kullanmayan kişilerin zarar etmesi kaçınılmazdır.

Hisse Senetleri Hangi Mantıkla Kullanılır?

Hisse senetleri belirli aralıklarla değer kazanan ve değer kaybeden yatırım araçlarıdır. Hisse senetlerinin düşük değerlerindeyken satın alınıp daha sonra yüksek değerlerden satılması ile kar elde edilmektedir. Hisse senetlerinden kar edilmesi için bu değer değişimlerinin sık sık kontrol edilmesi ve mantıklı analizler yapılması gerekmektedir.

Hisse senetlerinden kar etmeyi başaran pek çok yatırımcı vardır. Hisse senetleri sabırlı ve mantıklı şekilde değerlendirildiğinde kar etmek son derece kolay olmaktadır. Farklı parametrelerden etkilenen hisselerin değerleri yıl içinde sürekli değişmektedir. Bu değişimlerin takip edilerek ayak uydurulması gerekir.

Hisse senetleri bir yatırım aracı olarak görünse de aslında bundan fazlasıdır. Hisse senetlerinin satın alınması durumunda kişinin mal varlığı artış gösterir çünkü bu senetler aynı zamanda birer mal varlığıdır. Hisselerin değerlenmesi ile kişinin mal varlığı otomatik olarak artar. Aynı durum hisselerin değer kaybetmesiyle de gerçekleşir. Hisseler değer kaybettikçe kişinin mal varlığında da azalma görülür.

Hisse Senetleri Sadece Birer Yatırım Aracı Değildir

Hisse senetleri sıklıkla yatırım amacıyla kullanılsa da gerçekte yatırım aracından fazlasıdır. Zamanla para biriktirmek isteyen, mal varlığını arttırmak isteyen kişiler de hisse senetleri satın alabilirler. Hisse senetlerinin uzun yıllar içinde ya da kısa sürede değer değişimi yaşayacağı da hesaba katılarak bu alımlar ona göre yapılmalıdır.

Bazı durumlarda kişilerin mal varlıkları önem arz etmektedir. Örneğin kredi kullanmak isteyen banka müşterilerinin sağlam bir geliri ya da yüksek miktarda mal varlığı bulunması önemlidir. Özellikle düzenli geliri olmayan kişilerin borçlarının karşılığı olacak şekilde mal varlığı gösterebilmeleri bir avantajdır.

Bu kişiler birikim ve yatırım amacıyla aldıkları hisse senetleri sayesinde yüksek mal varlığına sahip görünebilirler. Bankalar ya da diğer kurumlar mal varlığı sorguladıklarında hisse senetlerinin anlık ya da dönemlik değerleri de kişinin mal varlığına katkı sağlamaktadır.

Hisse Senetlerinin Değeri Nasıl Belirlenir?

Hisse senetlerinin zaman içinde değer kazanması ya da kaybetmesi mantığı ile yatırımcılar kazanç sağlar ya da zarar ederler. Hisse senetlerinin sürekli olarak farklı değerlere sahip olmasının belirli sebepleri vardır. Bazı durumlarda hisselerin uzun süreler benzer seviyelerde bulunduğunu görmek mümkünken bazı durumlarda da çok kısa sürelerde ani değişimler gözlemek mümkündür.

Piyasalarda hisselerin değerleri sürekli olarak dengeli tutulmak istenir. Bu dengenin sağlanması için hisselere olan arz – talep dengesinin korunması önemlidir. Bazı durumlarda popüler olan ve kazanç getirmesi muhtemel olan hisseler yüksek talep görmektedir. Bu talep durumlarında hisselerin değerlerinde artış gözlenmektedir.

Yine bazı kriz gibi olumsuz durumlarda belirli sektörlerde satışlar düşer ve buna bağlı olarak kazançlar azalır. Böyle durumlarda firmalar yatırımcıya güven vermediği için talep büyük oranda azalır ve hisselerin değerleri bir anda düşer. Bu gibi durumlar genel olarak piyasaların durumundan ve devletin politikalarından direkt olarak etkilenmektedir.

Hisse Senetlerini Etkileyen Parametreler

Hisse senetleri hem hisse sahibi firmanın hem de küresel ekonominin durumundan etkilenmektedir. Hisse senetlerinin değerleri o kadar çok parametreden etkilenir ki bu değerleri kontrol altında tutmak son derece zor hale gelir. Bu değerlerin kontrol altına alınamaması her ne kadar ekonomi için istenen bir durum olmasa da pek çok kişinin kar etmesi için bir fırsat doğurmaktadır.

Hisselerin değerleri öncelikle firmaların politikalarından etkilenmektedir. Sürekli olarak satışlarını, gelirini ve yeni yatırımlarını arttıran firmaların hisseleri de değer kazanır. Bunun sebebi firmanın uzun vadede yatırımcıya güven vermesidir. Bu gibi durumlarda firma hisselerinin değer kazanmasını kendisi sağlamaktadır.

Buna ek olarak piyasaların genel durumu ve küresel ekonominin durumu da hisselerin değerlerini etkilemektedir. Bazı durumlarda firmalar olumlu seyir gösterse de hisse değerleri yükselmek yerine düşebilir. Bu gibi durumlar küresel ekonomiyi olumsuz etkileyen olaylar olarak bilinmektedir ve bunların önceden tespit edilmesi son derece önemlidir.