• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

İçerik

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

İnternette fotoğraf satarak para kazanmak özellikle pasif gelir sağlamak isteyen her yaştan insanın yapabileceği alternatiflerden biri.

İnternette fotoğraf satarak para kazanmak okul veya staj gerektirmeyen bir serbest iş kolu. Özellikle ürün fotoğrafçılığı olarak özetleyebileceğimiz stok fotoğrafçılığı genel olarak daha yaygın ve bilinen dal olsa da eğer fotoğrafçılık yeteneğiniz ve satış beceriniz varsa her dalda ve her mesleki alanda fotoğraf çekerek para kazanabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Serbest fotoğrafçılar için birebir olan bu serbest meslek yüksek çözünürlükte kameralar veya kaliteli fotoğraf çekebilen cep telefonu ile yapılabilecek pratik meslekler arasında. Özellikle bir dalda uzmanlık yapılıyor ise bu size ekstra bir prestij sağlayabilir. Bu mesleğin genel teması fotoğrafları olabildiğince kaliteli çekmek ve düzenlemeler yaparak bu fotoğraflara talep olarak sitelere yükleyerek satmak. İnternet fotoğrafçılığı satış becerisi de gerektiren bir iştir. Hayatın her alanında olduğu gibi ortaya sunduğunuz ürünü pazarlamak daha çok para kazanmanın anahtarlarından biridir.

Kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz photoshop ve edit programını şöyle listeleyebiliriz;

Bunun dışında şahsi firmalar ile anlaşarak veya matbaalara satarak da gelir elde etmeye başlayabiliriz.

>>Whatsapp’tan Nasıl Para Kazanılır? öğrenmek için tıklayınız. <<

İnternette fotoğraf satabileceğiniz siteler i sayacak olursak;

 • Alamy Fotoğraflarınızı gönderip satışa sunabileceğiniz bir sitedir.

 • Picfair Fotoğrafınızın kaça satılacağını belirleyebileceğiniz bir adrestir.

 • iStock görsel satışından %15’ini size bverilir.

 • Shutterstock

 • EyeEm Bu sitede yapacağınız satışlarda elde edeceğiniz satışın %50’si olacaktır.

 • Foap Site fotoğraflarınızı 10$ karşılığında satar ve size satış başına 5$ vermektedir

 • Dreamstime Site özel tekliflerle gelebilmektedir.

Bun sıralanan siteler bireysel olarak katılabileceğiniz sitelerden. Bu tür sitelerde fotoğraflarınızın satılma şansı daha fazla olabilir. Fotoğraflarınızın nerelerde satılacağına sizin karar vermeniz gerekmektedir.

Fotoğraflarınızı nerede satarsanız satın belirli kuralları ve durumları göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Küçük kurallar fotoğraf satışı konusunda size oldukça yardımcı olacak ve satış miktarınızın beklediğinizden de fazla olmasını sağlayacaktır.

Stok fotoğrafçılığı özellikle rakamlarla ilgili bir olaydır. Ne kadar çok siteye fotoğraf yüklerseniz kazanacağınız para bir ona göre olacaktır.

İnsan fotoğrafları her zaman talep alır. Kendi fotoğraflarınızı satmak istiyorsanız modellik anlaşması yapabilirsiniz böylece bu işi profesyonelce yapmak istediğinizi gösterin.

Fotoğraflarınızı siteye koyarken olabildiğince anahtar kelime kullanın. Bu anahtar kelimeler sayesinde insanların sizi bulmalarını sağlayabilirsiniz ve aramalarda ön plana çıkabilirsiniz.

Her zaman üyelik şartlarına dikkat edin. Ne zaman ödeme yapılacağına ve hangi yolla ödeme alacağınıza dair bilgi alın ve takibini yapın. Müşterilerin fotoğrafları nerelerde kullanacaklarına siz karar veremeyeceğinizde dolayı fotoğraf yüklerken sorun yaşamayacağınız türde fotoğraflar yüklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Online Fotoğraf Satışı Yapmak

Online fotoğraf satışı yapmak için bir yere bağlı çalışmanıza gerek yoktur. Yeteri kadar adınız biliniyor ve serbest çalışarak fotoğrafçılık yapabilecekseniz bu durumda fırsatları değerlendirme yoluna gidebilirsiniz.

Sosyal medyada ön plana çıkmak size farklı markalarla çalışma fırsatı sunabilir.

Kendinizi eğitmek önemli. Stok fotoğrafı satışı yapmak kolay olsa da bireysel satış gerçekten zorludur. Fotoğrafçılık eğitimi olduğu kadar satış konusunda da eğitim almak yararlı olabilir.

Etkinliklere veya projelere katılıp fotoğrafçılık yaparak da para kazanabilirsiniz. Bu durumda ise fotoğrafçılık seviyeniz oldukça iyi olmalıdır.

Alanınızı belirlemekte fayda var. Spesifik olarak hangi türde fotoğraf çekeceğinizi iyi seçmelisiniz. İnsan, yemekler, manzara veya hayvanlar gibi bir herhangi bir alan iyidir Böylece daha iyi bir portföy oluşturursunuz.