• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İpotekli Kredi Veren Bankalar ve Şartları

İpotekli Kredi Veren Bankalar ve Şartları

İpotekli Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Bankaların kredi verme şartları arasında olan özellikle de yüksel limitli kredi taleplerinde müşterilerinden mutlaka kefil ya da teminat talep etmektedirler. Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız mutlaka adınıza ait bir taşınmazın olması gerekmektedir. İş Bankası, Garanti Bankası, Vakıf bank ve Ziraat bankası gibi bankalar ipotekli kredi veren bankalar dandır.

İpotekli Kredi Nasıl Alırım

Bizlerin nakit ihtiyaçlarımızda veya bir finansman elde etmek için yaptığımız ilk işlem bankaların bizlere sunduğu kredilerden faydalanmaktır. Bankalar da müşterilerine veya müşteri potansiyeli olan kişilere hizmet vermek amacı ile bazı dönemlerde farklı kredi türlerinde kampanyalar düzenlemektedir. Bankaların; bir ev alacak isek konut kredisi, araç alacak isek taşıt kredisi veya bireysel ihtiyacımız için bireysel ihtiyaç kredisi gibi kredileri ve kampanyaları mevcuttur. BDDK tarafından ihtiyaç kredisi işlemlerinde maksimum vade 36 ay olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı ihtiyaç kredilerinde en fazla vade oranı 36 ay ile sınırlıdır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları uygun ise başvurunuz olumlu sonuçlanır.

Bir ihtiyaç kredisi desteğine ihtiyacımız var ise öncelikle kredi notumuzun yüksek olması gereklidir. Diğer öncelik ise düzenli bir gelirimizin olmasıdır. Fakat ihtiyacımız olan ihtiyaç kredisinde talep ettiğimiz kredi miktarı yüksek ise bankalar gözünde kredi notumuzun veya gelir durumumuzun bazı durumlar da tek başına yeterli olmadığı bilinmektedir. Bu tür durumlarda bankalar bizden kefil ya da teminat göstermemizi talep etme hakları bulunmaktadır. Bu tür durumlarla müşterilerin çok karşılaşmasından dolayı bankalar tarafından bu tür nakit ihtiyaçları için ipotekli ihtiyaç kredisi olarak adlandırılan kredi türü bankalar tarafından müşterileri için geliştirilmiştir. Bu bankalar aracılığıyla ipotekli kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Sahibi olduğunuz herhangi bir taşınmaz yani ev, arsa veya taşıt gibi taşınmazlar ile ihtiyacınız olduğunda bu taşınmazları ipotek ettirerek taşınmazın o gün şartlarına göre değeri karşılığı olan tutarlarda ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. İpotek kredisi alabilmek için öncelikle kredi alacağınız bankanın faiz oranlarını incelemeniz ve uygunluğuna göre istediğiniz takdir de gerekli evrakları ve işlemleri tamamlamanız gerekir. Banka tarafınca hakkınız da yapılacak sorgulama sonucu ve ipotek edilecek malın uygunluğu sonrası size istediğiniz krediyi tanımlayacaktır. Size verilen kredi karlığı taşınmazınıza uygulanacak olan ipotek sonrası, kredi tutarı toplam borcu bankaya tarafınızca ödenene kadar taşınmazın satışı veya devri söz konusu olamaz. Diyelim ki ipotekli kredi borcunu bankaya ödeyemediniz. Bu durumda banka alacağına karşı ipotek koyduğu taşınmazın satışını yaparak borcunu tahsil yoluna gitmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Başvuru Şartları

İpotekli ihtiyaç kredisi taleplerinde bankalar tarafından müşterilerine bir takım şartlar konulmuştur. Bu şartlar şunlardır;

 • Düzenli Gelirinizin Olması: Her ne kadar krediyi kullanmak için taşınmazınızı ipotek ettiriyor olsanız bile bankalar çoğu zaman gelir durumunu da önemsemektedir.
 • Kredi Notunuzun Yüksek veya Yeterli Olması: Kredi notunuz düşük olduğu takdir de bazı bankalar kredi ipotekli bile olsa size kredi vermeyebilirler. Bankalar genel olarak 1300 üzeri kredi notu olanlara kredi imkanı sağlamaktadır. Geçmişte kredi kartı veya bir kredi borcunuz var ise kredi yapılandırma kredisi kullanarak bu kredi borcunuzu kapatmanız gerekmekte. Bu yapılandırma ile 5 sene içerisinde kredi notunuz kredi verilebilirlik seviyesine gelmiş olur.
 • Teminat: İpotek için verilecek olan teminatın size ait olması gereklidir. Evli iseniz kredi başvuru işlemlerinde mutlaka eşinizin onayı alınmaktadır.
 • Mesken olma şartı: İpotekli kredi olarak evinizi teminat göstermek için evinizin mutlaka tapu kaydında mesken olarak görünmesi gereklidir. Depo, İşyeri gibi tapu kaydı olan taşınmazlar ile ipotekli ihtiyaç kredisi alınamaz. Bu taşınmaz ticari kredi statüsünde değerlendirilir.
 • İpotek de Haciz olmaması gerekir: İpotek olarak göstereceğiniz taşınmaz da hiçbir şekilde taşınmaz üzerinde haciz olmaması gerekir. Bu tür durumlarda banka tarafından kredi verilmez.
Ev ipoteğiyle kredi çekilebilecek bankalar bulunmaktadır.

Ev İpoteğiyle Kredi Veren Bankalar

Ev ipoteği için bankalar tarafından gerekli şartları taşıyan bireyler kredi başvurularını yapabilirler. Şartları yerine getirdiğiniz takdirde ev ipotekli kredi veren bankalar şunlardır;

 1. Vakıfbank
 2. Ziraat bankası
 3. Garanti bankası
 4. Akbank
 5. HSBC
 6. Burgan bank
 7. İş bankası
 8. Halkbank
 9. Yapı Kredi bankası
 10. Denizbank

Yukarıdaki bankalara gerekli şartlara sahip iseniz ev ipotekli kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında sizlerden ilave belgeler istenecektir.

Kredi başvurusu için gerekli olan belgeler

 • T.C Kimlik Belgeniz
 • İkamet Belgeniz
 • Gelir Belgeniz
 • İpoteğin tapusu

Bu belgeler ile ev ipoteği ile kredi veren bankalardan veya size en uygun faiz oranı veren ve vade imkanı sunan bankayı tercih ederek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bankaların sizlere sunmuş olduğu ev ipotekli kredi hesaplama ile ihtiyacınız olan kredinin tüm oranları ve faizlerini öğrenebilirsiniz.