• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  526309,331
  % -2,80
 • BIST 100
  %

İşe Girerken Bir Şirkette Aramanız Gereken Şeyler

İşe Girerken Bir Şirkette Aramanız Gereken Şeyler

İşe Girerken Bir Şirkette Aramanız Gereken Şeyler

Ücretli veya ücretsiz bir staj veya giriş seviyesi bir iş arıyor olun, harika bir iş bulmak iş tanımının çok ötesine geçer. Şirket kültüründen büyüme fırsatlarına kadar, potansiyel işverenler arasında karar verirken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

İşe girerken nelere dikkat edilmeli?

İşte Bir Şirkette Aramanız Gereken En Önemli Şeyler;

 

Şirketin değerleri sizinkiyle örtüşüyor mu?

Potansiyel işverenleri araştırırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri, değerlerinin sizinkiyle uyuşmasıdır. Bunun nedeni, bir şirket için çalışmanın her gün harcadığınız saatlerden çok daha fazlası olmasıdır. Bu, şirketin yaptığınız bazı şeylere (dürüstlük, doğruluk ve sıkı çalışma gibi) değer verdiğini bilmek ve bu değerlerin sizinkiyle nasıl eşleştiğini anlamakla ilgilidir. İster beğendiğiniz bir modele sahip bir şirket bulmak, ister çevresel eylemi ciddiye alan ve küresel ısınmayı önlemek için para bağışlayan bir şirket bulmak olsun, sizin ve potansiyel işvereninizin aynı şeylere sahip çıktığını ve kalıcı bir ilişki kurabileceğinizi hissetmelisiniz.

 

Şirket kültürü kişiliğinize uyuyor mu?

Birçok işveren, adaylarla mülakat yaparken aradıkları en önemli şey olarak kültürel uygunluğu listeliyor ve bunu da listenizin en üstüne koymalısınız. Örneğin, rahat bir ortamda muhafazakâr bir çevreden daha rahatsanız, kurumsal kültürü olan bir şirket sizin için çok uygun olmayabilir. Teklif mektubunu imzalamadan önce, şirkete nasıl uyum sağlayacağınızı ve şirket kültürünün size nasıl uyacağını değerlendirmek için zaman ayırın.

 

Ekip üyeleri birlikte çalışmayı seveceğiniz kişiler mi?

İster staj ister tam zamanlı bir iş olsun, yeni iş arkadaşlarınızla çok zaman geçireceksiniz, bu nedenle birlikte çalışmak isteyeceğiniz kişiler olduklarından emin olmanız önemlidir. Bu, kültürel uyumla el ele gider ve yeni bir fırsatı değerlendirirken bilmeniz gereken bir şeydir. Ortalama bir Türk, hafta içi her gününün yaklaşık üçte birini işte geçirir, bu nedenle iyi geçineceğiniz iş arkadaşlarınızın olması, işinizde mutlu olmanın önemli bir parçasıdır.

 

Öğrenmek için fırsatlar sunulacak mı?

Yeni şeyler öğrenme şansına sahip olmak her pozisyonda önemlidir, ancak özellikle kariyerinizin ilk aşamalarında önemlidir. Bu nedenle, olabildiğince çok öğrenmenize olanak tanıyan bir staj veya tam zamanlı iş bulmak, kariyerinizin gelişiminin anahtarıdır.

 

Şirket içinde büyümeye yer var mı?

Size endüstri hakkında bilgi edinme fırsatları sunmanın yanı sıra, harika bir şirket, organizasyon içinde ilerleme fırsatları da sunmalıdır. Bu, stajyerlik ve giriş seviyesi işler durumunda daha da önemlidir, çünkü bir terfi (veya tam zamanlı bir iş) fırsatı, mümkün olduğunca çok şey öğrenmek ve takıma olan bağlılığınızı kanıtlamak için büyük bir teşviktir. Bunun istisnası, uzun vadeli bir fırsat aramıyorsanız, ancak okula gitmeden önce bir veya iki yıl deneyim kazanmak istiyorsanız.

 

Yöneticileriniz size değer verildiğini hissettirecek mi?

Takdir edildiğini hissetmek, herhangi bir iş deneyiminin önemli bir parçasıdır, ancak özellikle çalışma hayatınızda önemlidir. Bu, şirketin sponsorluğunda mutlu saatler veya ücretsiz haftalık öğle yemeği olması gerektiği anlamına gelmese de, işvereninizin olumlu geri bildirimler sunarak ve öğrenme ve iyileştirme çabalarınızı destekleyerek size değer verildiğini hissettirmesi gerektiği anlamına gelir.

 

Şirket güvenlik ve istikrar sunuyor mu?

Bir şirketin çalışanlarına sunabileceği en önemli şeylerden biri güvenli ve istikrarlı bir ortamdır. Bu sadece düzenli bir maaş ödemesi anlamına gelmez, aynı zamanda kanıtlanmış istikrarlı bir başarı geçmişi ve iş güvenliği duygusu anlamına da gelir. Her zaman sorunsuz bir seyir beklemek gerçekçi olmasa da sağlam bir geçmiş performansı, şirketin size başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz ortamı sağlayabileceğinin harika bir göstergesidir.

 

Şirket sizi başarıya hazırlıyor mu?

Profesyonel başarınızın çoğu size bağlı olsa da bir işverenin sizi harika bir sonuca götürmek için yapabileceği birkaç şey vardır. Bu, derinlemesine eğitimden hedef belirlemeye ve düzenli geri bildirime kadar her şeyi, özellikle kariyerinize başlarken önemli olan faktörleri içerir.