• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? İşsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? İşsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? İşsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik sigortası ile işsiz kalan bireylerin iş bulamadıkları süre zarfında yaşamlarını idame etmeleri için İŞKUR tarafından işsiz kalan bireye verilmektedir. İşsizlik maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşsizlik maaşı ne kadar? İşte şu anda işsiz duruma düşen vatandaşların işsizlik maaşı almak ve işsizlik maaşı başvurusu şartları ve gerekli tüm bilgileri aktaracağız.

iskurissizlikmaasisorgulama

İşsizlik Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır? İşsizlik Maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik başvuru sonucu öğrenme

İŞKUR aracılığı ile verilen işsizlik parası diğer adıyla işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunmak isteyen kişiler, son zamanlarda işsizlik maaşı hakkında merak ettikleri konuları sıklıkla internet aracılığı ile oldukça aratmaktadırlar. Aranan bu konuların başında ” işsizlik maaşı sorgulama nasıl yapılır ” ve “İŞKUR işsizlik maaşı ne kadar oldu ” soruları gelmektedir. İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı, iş veren tarafından işten çıkartılan kişiler için verilen bir destekleme maaşıdır. Bu maaşı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. İşsizlik maaşı sorgulama ve ödemeleri ile ilgili soruları cevaplandırmak adına hazırladığımız makale tüm sorularınızın cevabını bulabileceğiniz niteliktedir.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşına başvuru yapmak için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartlar;

*Çalışan kişinin kendi isteği veya kusuru dışından işsiz kalması

*Hizmet akdinin sona erdiği tarihi itibariyle son 120 gün kesintisiz çalışıyor olması

*Çalışan kişinin hizmet akdinin fesh edilmesinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortasının ödenmiş olması

*Hizmet akdi fesihinden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’a şahsen veya online olarak başvurmuş olması gerekmektedir.

İşsizlik Sigortasına Nasıl Başvurulur? ( İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?)

İşsizlik maaşı almak isteyen kişinin hizmet akdinin fesih edilmesinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapması gereklidir. Başvuru işlemlerini Şahsen İŞKUR şubesine giderek veya İŞKUR’un internet adresine girerek gerçekleştirebilirler. Https://www.iskur.gov.tr veya e-Devlet https://www.turkiye.gov.tr adreslerinden yapabilirler.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Yapma

İŞKUR’a işsizlik maaşı için yapılan başvurular, başvuru yapılan ay sonuna kadar sonuçlanmaktadır. İşsizlik maaşı sorgulama sonucunu e-devlet sisteminden öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için izlemeniz gerekenler şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-ödemesi linkine tıklayınız. E-devlet sistemine ait olan bu linke tıkladığından önce kimlik doğrulaması yapmadıysanız kimlik doğrulaması yapmanız gereklidir. Bunun için e-devlet şifresine ve TC kimlik nosuna ihtiyacınız olmaktadır. E-devlet şifreniz yok ise PTT şubesinden temin edebilmektesiniz.
 • Gerekli kimlik doğrulamasını yaptıkdan sonra otomatik olarak İşsizlik Maaşı sorgulama sayfasına bir diğer adıyla işsizlik ödeneği sayfasına yönlendirileceksiniz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

İşsizlik maaşı hesaplama işlemleri yıllara göre değişmektedir. 2021 yılı işin en düşük işsizlik maaşı 1420TL en yüksek işsizlik maaşı 2840 TL dir. İşsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 80 ‘ini geçmez. İşsizlik ödeneğinde damga vergisi hariç hiç bir vergi ve kesinti olmaz. Daha detaylı bilgi için https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/issizlik-sigortasi/issizlik-odenegi adresinden kontrol edebilirsiniz.