• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak

İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak

İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak

Mantar, gıda teknolojileriyle birlikte önem kazanmış ve hemen hemen tüm yemeklerde veya mezelerde kullanılır hale gelmiştir. Adeta birçok yemek türünde mantarın kullanımının zorunlu hale geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna paralel olarak mantar üreticiliğinde büyük artış meydana gelmiş, tüm dünyada üreticiler için yeni bir para kazanma kapısı doğmuştur. Öncelikle Avrupa ve Asya’da başlayan mantar üreticiliği karlı bir iş kolu olarak neredeyse tüm dünyada yayılmıştır.

 

Mantar çeşitleri arasında en çok rağbet gören istiridye mantarıdır. İstiridye mantarı bugün dünya genelinde ticareti yapılan bir ürün olarak öne çıkmış ve üretici sayısı da o oranda artmıştır. Fakat ülkemizde yayılmaya başlayalı daha birkaç yıl olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İstiridye mantarı protein açısından çok zengindir. Bu da istiridye mantarına olan talebi arttırmakta, istiridye mantarı üreticiliğini yaygınlaştırmaktadır.

 

İstiridye mantarı üreticiliğini yetiştiriciler için cazip kılan etkenlerden ilki, çok fazla bilim ve teknolojiye gerek duyulmadan üretim yapılabilmesidir. İstiridye mantarını büyütmek için araziye veya toprağa da ihtiyaç yok. Böylece insanların, istiridye mantarı üreticiliğine büyük paralar yatırmasına gerek kalmıyor. Sadece doğrudan güneş ışığı almayan bir yerin olması, bu iş için fazlasıyla yetiyor. Üstelik çok büyük bir alana da gerek yok. Ortamın nemden ve fazla ısıdan arındırılmış olması yeterli oluyor. Çoğu kişi bir odada bu işi yaparak gelir elde ediyor.

İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanma Yöntemleri

İstiridye Mantarı Yetiştirmek İçin Gerekli Olanlar

 

 1. İstiridye mantarı uygun koşulların olduğu her yerde yetiştirilebiliyor. Eğer koşullar uygun değilse ortamı hazırlamak için biraz maliyet gerekebilir. Üreticilerin pek çoğu döllenme yöntemi ile üretimi tercih ediyor. Bu, finansman gücü az olan kişiler için cazip bir seçenek oluyor. Küçük ölçekli bir istiridye mantarı yetiştiriciliği için gerekli olan şartlar şunlardır:
 2. Ortam: Küçük ölçekli işletmeler kendi imkanları dahilinde ufak bir ortam hazırlamalıdırlar. Eğer üretici olarak kendi ortamınızı sağlayabilirseniz maliyetten düşürmüş ve kâr marjınızı arttırmış olursunuz.
 3. Döllenme: Döllenme, İstiridye mantarının büyümesi ve çoğalması için temel gerekliliktir. Yetiştirilecek mantarın miktarı ve ortamın genişliğine göre döllenme ortamı sağlanmalıdır.
 4. Taşıyıcılar: İstiridye mantarının çoğalması için yardımcı maddelere ihtiyaç vardır ve bunlar, taşıyıcılar olarak adlandırılır.
 5. Püskürtme şişesi: İstiridye mantarının nemli tutulması gerekir. Ortam kuruduğunda püskürtme şişesi sayesinde mantarlar nemlendirilir ve bu sayede büyümeler arttırılır.
 6. Eğer büyük ölçekli bir istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmayı düşünüyorsanız, daha fazla öğeye ihtiyacınız vardır. Bu taktirde sermaye gereksinimi daha fazladır. Büyük ölçekli istiridye mantarı üreticiliğinde ortamın bir arazi olması gerekir. Arazinin üzeri ya çadırla ya da bina şeklinde kapatılmalıdır. Hasat için de makineye ihtiyaç vardır. Üretim fazla olduğu için hasadı hızlandırmanın yolu, makine kullanmaktan geçer. Bu sefer püskürtme şişesi yerine de su püskürtme sistemi kullanmak gerekir.

 

İstiridye Mantarı Kimlere Satılabilir?

 

İstiridye mantarı yetiştiriciliğinde kâr marjını arttırmak için bazı ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki ortamın belli bir sıcaklıkta olması gerekir. En ideal ortam sıcaklığı 22-25 santigrat derece arasında olmasıdır. Üretim alanının da en verimli biçimde kullanılması gerekir. Alanınızın bütün köşelerini kullanarak üretim alanınızı maksimum genişliğe çıkarmış ve veriminizi arttırmış olursunuz.

 

İstiridye mantarı üreticiliğinde büyüme sürecinizi daha da arttırabilmek için gübre kullanabilirsiniz. Satış esnasında da başlangıç fiyatlarını düşük tutmak her zaman kazançlıdır. Bu sayede alıcıların ayağını alıştırmış olursunuz. Daha sonra ideal fiyat artışını yaparsınız. Üretim alanınızın alıcıya en yakın yerde olması önemlidir. Böylece nakliye masrafından tasarruf edersiniz.

 

İstiridye mantarı bugün dünyanın her yerine satışı yapılabilen bir üründür. En kolay satışını yapabileceğiniz kişiler de toptancılardır. Fakat toptancılar her zaman mantarınızı çok düşük fiyatlara alırlar. Aynı şekilde pazarcılar da toptancılar gibi mantarınızı ucuza alırlar. Kendi kar paylarını yüksek tutmak için alış fiyatını olabildiğince düşürürler. Yapabiliyorsanız en karlısı aracı kullanmamaktır. Ürettiğiniz istiridye mantarlarını doğrudan tüketiciye ulaştırabilirseniz karınız her zaman yüksek olur.

 

İstiridye mantarının satışı üreticiler için mesele değildir. Siz ürettikten sonra mutlak alıcısı olacaktır. Önemli olan, tohum ve ortam hazırlamak için gerekli bütçeye sahip olmanız ve hasat edilecek ürün üretebilmeniz. Bunları yaptıktan sonra kesinlikle satış sıkıntısı yaşanmaz.

İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanma

Para Kazanma Yöntemleri için tıklayınız.