• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kârlılığı artıyor henüz satış yok

Kârlılığı artıyor henüz satış yok

İstikbal, Bellona, Hes Kablo gibi markaları yapısında sahip olan Erciyes Anadolu Holding, 2020 senesinde cirosunu bir önceki senea göre yüzde 22 artışla 13 milyar 628 milyon TL’ye çıkardığını açıkladı. Grubun net karı ise 999 milyon TL’den 1 milyar 636 milyon TL’ye yükseldi.

Erciyes Anadolu Holding’in 2020 senesi finansal neticelerinin açıklandığı toplantıda konuşan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF yapısındaki şirketlerin mümkün satışına ilişkin, “Bu şirketlerin satışıyla ilgili hukuki süreç şu şekilde, şayet şirketlerin ekonomik devamında bir tehlike söz hususuysa şirketlerin satışı gündeme gelebilir. Ama Erciyes Anadolu Holding üstünde konuşuyorum, bu şirkette sıksık çoğalan bir karlılık olması nedeniyle şu an Erciyes Anadolu Holding’in satışı mümkün değil. Hukuki proseslerin tamamlanması durumunda gündeme gelebilir” dedi.

Yasa hazırlığı var

Bir soru üzerine, bu holdingde ve TMSF kayyumunda yönetilen başka şirketlerde de ufak hissedarlar olduğuna işaret eden Gülal, “Ama hukuki olarak eski sahiplerine bir kar dağıtımı gerçekleştirme söz hususu olamayacağı amacıyla terör aidiyeti ve iltisaklı olmayan ufak hissedarlar bu prosesten zarar gördüler kabul ediyoruz. Bununla ilgili bir yasa çalışması hazırlığımız var. İnşallah önümüzdeki dönemde bunu meşru duruma getirip bu mağduriyetleri gidermek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding’in pandemide olumsuzluklara rağmen 2020 senesini yüzde 22 büyümeyle kapattığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Devraldığımızda 8.4 milyar TL aktif büyüklüğe sahip olan holding, şu anda 16 milyar TL aktif büyüklüğe ulaştı. Öz kaynak yönünden 6.4 milyar TL orantısında devraldık. Şu anda 11 milyar TL öz kaynağa ulaştı. Devir tarihinde 5.1 milyar TL olan ciromuz, 13.6 milyar TL oldu. Erciyes Anadolu Holding bilhassa enerji bölümünde yaptığı yatırımlarla da Türkiye’nin mühim enerji aktörleri arasına girdi.”

TMSF yönetiminde belirleme edilen Koza Altın’ın, kurumlar vergisi listelenmesinde Türkiye 13’üncüsü olduğunu hatırlatan Gülal, “Koza Altın’ı devraldığımızda 5.2 milyar TL olan aktif büyüklüğü, bugün itibarıyla 12.5 milyar TL standardına geldi. Bu şirket TMSF kayyumluğu döneminde yüzde 135 aktif olarak büyüdü” dedi.

‘Dünden daha kuvvetliler’

15 Temmuz vuruş girişiminden sonra FETÖ aidiyeti ve iltisakı belirleme edilen kişilere ait bir kısım varlıkların TMSF kayyumunda yönetilmesine karar verildiğini hatırlatan Muhiddin Gülal, “Şu anda elimizde TMSF kayyumunda yönetilen 796 şirketimiz var. Bunların aktif büyüklüğü 70.4 milyar TL, öz kaynak büyüklükleri 29.1 milyar TL oldu. Çalışan sayımız da 40 bin 61’dir. Devraldığımız andan itibaren dedik ki bu şirketler bize milletimizin emaneti, bu şirketlerde bir irtifa kayıbı olmayacak. İstihdama ve katma dşayet geliştirmeye devam edecekler. 42.5 milyar TL öz kaynak büyüklüğüyle devraldığımız bu şirketler aktif olarak 70.4 milyar TL’ye yükseldi. Bu şirketler ortalama aktif olarak yüzde 65 orantısında büyüdüler. Bu şirketler bugün itibariyle dünden daha kuvvetlidir” açıklamasını yaptı.

‘Dönüşümü hızlandırdık’

Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, holdingde tekrardan yapılandırma çalışmalarının neticelerini olumlu rakamlarla almaya başladıklarını belirterek, şu şekilde konuştu: “Ciromuzu yüzde 21.5 artışla 2020’de 13 milyar 628 milyon TL’ye çıkardık. Yatırımlarımız da sürdü. Dijital dönüşümü hızlandırdık. Endüstri 4.0 yatırımı yaptık. Yeni ev tekstil markası Doqu’yu çıkardık. Enerji grubunda yatırımlarımız sürdü. Geçen sene çalışan sayımızı 12 bin 698’e çıkardık. 548 şahsa yeni istihdam sağladık. Pandeminin başında sevkiyatta yaşanan problemler ihracatımızı yavaşlattı fakat tekrar de hedefimizi tutturduk.“