• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Katılım Bankası Kiralık Kasa

Katılım Bankası Kiralık Kasa

Katılım Bankası Kiralık Kasa

Altınlarımız, mücevherlerimiz, önemli evraklarımız, değerli takılarımız veya maddi değil de manevi yönden değerli eşyalarımızı saklamak için kasalara ihtiyaç duyarız. Kimi zaman babaannemizden kalan bir yüzüğü, paralarımızı, dolarlarımızı ya da evlilik takılarımızı saklamak için evin bir köşesi veya çantamız değil de daha güvenilir yer ararız. İşte bu araştırmalar sonucun aklımıza ilk gelecek olan katılım bankaları kasaları olacaktır.

​​​​​​Katılım Bankası Kiralık Kasaların Ödemesi Nasıldır?

Kiralık kasa kiralamak isteyen insanlar depozite parası yatırmak zorundadır. Kiralık kasa kirası senelik ödenir. Kasayı kapatma durumunda depozito ve kullanmadığı ay parası hesaplanarak tekrar iade edilir.

Örnek verecek olursak: Senelik 300 Türk Lirası olan kiralık kasa ve 150 Türk Lirası depozitosu olan bir kasa kiraladınız.

Altı ayın sonunda bu kasayı kapatmak istediğinizde kullanılmamış ayların bedeli ve depozite paranız tekrar iade edilecektir. Kullanılmayan 6 ay kira bedeli 150 Türk Lirası ve depozite parası 150 Türk Lirası toplam 300 Türk Lirası geri ödemeniz olacaktır.

​​​​​​Katılım Bankası Kiralık Kasa Ebatları Var mıdır?

Katılım bankası kasaları 3 ebattır.

 • Büyük Boy
 • Orta Boy
 • Küçük Boy

Ebatlarına göre senelik kira paraları da değişmektedir.

​​​​​​Katılım Bankası Kiralık Kasama İstediğim Zaman Gidip Açma İmkanım Var mı?

Kasalar resmi tatillerde, bayramlarda ve hafta sonları açık değildir. Kasanızı açmak için banka çalışma günleri mesai saatleri içinde gitmeniz gerekmektedir.

​​​​​​Katılım Bankası Kiralık Kasamın Anahtarı Kimlerde Olur?

Kiraladığınız kasanın iki adet anahtarı vardır. Anahtarın biri sizde biri banka görevlisinde bulunmaktadır. Banka görevlisi siz olmadan, sizde banka görevlisi olmadan kasayı açamazsınız. Kasayı açmak için iki anahtarında olması gerekmektedir. Kasalar genellikle bankaların alt katlarında bulunmaktadır. Banka görevlisiyle birlikte kasa bölümüne geçer banka görevlisi kasa kilidini açtıktan sonra sizi kasanızla işiniz bitene kadar baş başa bırakır işiniz bittikten sonra kilitlemek için odaya gelir ve kilidin birini size vererek birini kendisi alarak kasanızı kilitlemiş olur.

​​​​​​Katılım Bankası Kiralık Kasamın İçindekileri Banka Sorumlusu Bilmek Zorunda mı?

Kiraladığınız kasanın içindekilerini sizden başka kimsenin bilmesine gerek yoktur. Banka görevlileri sadece kilit açma sırasında yanınızda bulunur. İçindekileri aldığınız ve ilave ettiğiniz eşyaları banka görevlisinin bilme zorunluluğu yoktur.