• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

İçerik

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

Kredi başvurumuzun onay ihtimalini arttırmak için günümüzde sıklıkla başvurduğumuz durumlardan biri kefil bulmak oluyor. Bazı durumlarda krediyi çekmek isteyen kişi bu yola başvurmasa dahi banka kredi onayı için bir kefili şart tutabiliyor. Kefil olacak kişinin kredi notu ve sicili en az başvuran kadar önemli olmaktadır. Hatta bazen normal durumlarda kredi onayı verilmeyen bir müşteriye banka kefili nedeniyle onay verebiliyor. Sevdiği bir dostunun, ailesinin, akrabalarının kredilerine kefil olan biri sık sık olumsuz durumlarla karşı karşıya gelebiliyor. Bu tür durumlarda yasal olarak bulunduğu konumu bilmeyen bir kefil kendini daha zor durumların içine sokabiliyor.

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir mi

 

Banka Kredisine Kefil Olan Kişiye İcra Gelirmi?

Bankalar kredi verirken yeterli şartların sağlanmadığı durumlarda krediyi teminat olarak üzerine alacak borçlunun borcunu ödemediği takdirde bu borcun sorumlusu benim diyecek kişiyi aramaktadırlar. Bu kişiye kefil denmektedir. Kefil olduğunuz kişinin imzaladığı kredi sözleşmesindeki tüm şartları sizde kabul etmiş sayılır sorumlu kişi sorumluluğunu yerin getirmediği takdirde bu sorumlukları kendinizin yerine getireceğini söyleyen bir sözleşmeye imza atarsınız. Yani kefil olunan krediyi kullanan kişi ile aynı sorumluluklara sizde sahip olursunuz.

 

Borçlu kredisini ödemediği takdirde ilk olarak borçluya avukat tarafından tebligat çekilir daha sonra ise borçlunun borcu ödemesi için varsa maaşına ve taşınmazlarına haciz koyulur. Bu tür durumlarda borçlu borcunu hiçbir şekilde ödeyemeyecek seviyede ise muhattap olarak kefil alınır. Bu yüzden günümüzde kefil olacağınız kişiyi iyi seçmeniz ve değerlendirmeniz gerekmektedir. Hayır diyemediğiniz için kefil olduğunuz bir kişinin tüm borçlarını(kefil olduğunuz) ödemek durumunda kalabilirsiniz. Sorunun cevabına gelirsek borçlunun üzerinden borç tahsil edilemediği durumlarda ilk olarak bankada bulunan nakit paralarınıza daha sonra üzerinizdeki taşınmazlara ve maaşınıza haciz gelir. Bu süreç içerisinde borcu ödeme gayreti içerisinde bulunmazsanız avukatın ev haczine gelmesi mümkün olmaktadır.

 

Bu konuda sıkça sorulan kefil olmadığınız ama sizinle aynı evde yaşayan birinin borçlarının sorumlusu ise kesinlikle siz olmazsınız. Evinizde bulunan bir bireyin üzerindeki borçlar kendisini ilgilendirir ve borçlarından dolayı ona ait olmayan eşyalar, maaş ve taşınmazlar haciz edilemez.

 

* Bir diğer makalemiz olan senet karşılığı kredi çekilir mi hakkında bilgi olmak için tıklayınız.