• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kimler Kripto Para Kullanmayı Tercih Ediyor? Kripto Para İstatistikleri

Kimler Kripto Para Kullanmayı Tercih Ediyor? Kripto Para İstatistikleri

Kripto paralar ilk olarak 2008 yılında Bitcoinle birlikte ortaya çıkmıştır. Bu tarihten sonra hızla insan hayatındaki önemini arttıran kripto paralar yaygın bir kullanım alanı elde etmeyi başarmıştır.

Kripto para kullanımı yüksek hızda artarken toplumun hemen her kesiminde kullanım oranları artmaktadır. Durum böyle olsa da kripto para kullanımına daha yatkın olan bir kesim mevcuttur.

Yatırımcıların Tercihi Kripto Para

Her geçen yıl daha da değer kazanan kripto paralar bu volatiliteleri sayesinde pek çok yatırımcının dikkatini çekmiştir. Volatilite bir piyasanın değer değişikliklerini ifade etmektedir. Volatilitesi yüksek olan piyasalarda bu anlık değişimlerden yararlanarak kar etme imkanları ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde kar etmek isteyen pek çok yatırımcı kripto paraları tercih etmeye başlamıştır.

Kripto paraların yatırım yapmaya yüksek oranda açık olması öncelikle yatırımcıların kripto para almasını sağlamıştır. Kripto paraya yapılan yatırımın sürekli olarak artmasıyla kripto paraların değerleri de sürekli olarak artmaya devam etmiştir. Bu şekilde zincirleme bir etki ile kripto paraların değerindeki artışın sürmesi beklenmektedir.

En Çok Kullanılan Kripto Para

Kripto para denince pek çok kişinin ilk aklına gelen para birimi Bitcoin olmaktadır. Kripto para tarihini başlatan bitcoin dünya çapında en çok kullanılan kripto para birimi olma unvanını elinde tutmaktadır. Bu duruma şaşırmamak gerek ancak bitcoinin dünyadaki kripto piyasalarının ne kadarını elinde tuttuğunu duyunca şaşırmamak da pek kolay değil.

Dünyadaki kripto para piyasasının yaklaşık %65’lik kısmı bitcoinden oluşmaktadır. Bu durumun oluşmasında en önemli faktörlerden biri de bitcoin değerlerinin diğer kripto paralardan çok daha yüksek olmasıdır. Bitcoini yakından takip eden kripto paraların değeri bile bitcoinden çok azdır.

Kripto Paraların Cinsiyete Göre İstatistikleri

Dünya üzerinde kripto para kullanımı kadınlar ve erkekler arasında farklılık göstermektedir. Bu farklılık küçük oranlarda olmamakla birlikte kripto para kullanımının %88’lik kısmı erkekler tarafından yapılırken geri kalan %12’lik kısım kadınlara aittir.

Bu durum erkeklerin yatırımlarla daha çok ilgilenmesinden de kaynaklanmaktadır. Dünya çapında erkekler yatırım piyasalarında da kadınlarda daha fazla varlık göstermektedir.

Kripto Para Kullanımında Yaşın Etkisi

Kripto para kullanımı farklı yaş grupları için farklı oranlarda gözlenmektedir. En çok kripto para kullanan kesim 35 ile 44 yaş arasındaki kişiler. Bu kişiler toplam kripto para piyasasının %27’lik kısmını oluşturmaktadır.

Bunların dışında 18 – 24 yaş arası ve 45 – 54 yaş arasındaki kesimin birleşimi toplam piyasanın %10’una eşit olmaktadır. 55 yaş ve üzerindeki bireylerde ise bu oran %5 seviyelerine kadar düşmektedir.

Tablonun yaşlara göre bu şekilde farklılık göstermesinde pek çok etken vardır. 35 – 44 yaş grubu hem orta yaşları sayesinde teknolojiye son derece hakim olan hem de gelir seviyesi yüksek olan kesimdir. Bundan daha genç kesim teknolojiye en iyi seviyede hakim olsa da yatırım yapacak gelirleri daha kısıtlı olmaktadır. 55 yaş ve üzerindeki kesimde ise yaş ilerledikçe teknoloji yetenekleri kısıtlı hale gelmektedir.

Ülkelere Göre Kripto Para Kullanımı

Kripto para kavramı ilk olarak Bitcoin ile Japon bir yazılımcı tarafından başlatılmıştır. Buna ek olarak ABD’de kripto para piyasasına yoğun ilgi olması sebebiyle en çok işlem gören ülkelerin bu iki ülkelerden başlaması beklenmektedir.

Gerçekte karşılaşılan istatistik ise son derece farklı. Kripto para kullanımında en üst sıradaki ülke %18’lik oranla Türkiye. Bu oran diğer ülkelere kıyasla son derece yüksek. Öyle ki Türkiye’yi %12 ile Romanya ve sonrasında da %11 ile Polonya takip etmektedir.

Oranlara bakıldığında alt sıralarda farkların %1 seviyelerinde olduğu görülmektedir. Türkiye ise ikinci ile arasına %8’lik bir fark koymuştur.

Kripto Paraların Hızla Değer Kazanmasını Sağlayanlar

Kripto paralar hakkında bilgilerin 3. kişiler ile paylaşılmaması bazı yatırımcılar için büyük oranda cazip olmuştur. Bu yatırımcılar varlıklarının takip edilmesini ya da bilinmesini istememektedir. Durum böyle olunca kripto paralar bu tip yatırımcılar için bulunmaz bir hazine konumuna gelmiştir.

Paralarının kaynağının sorulmasını istemeyen kullanıcılar yüksek mal varlıkları sayesinde kısa sürede inanılmaz miktarlarda kripto para alımı yapmışlardır. Durum böyle olunca kripto paralar bu yüksek talep karşısında büyük oranda değer kazanmıştır ve popüler hale gelmiştir.