• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  744886,612
  % 0,97
 • BIST 100
  %

KMH Nedir? KMH Faizi Hesaplaması

KMH Nedir? KMH Faizi Hesaplaması

KMH Nedir? KMH Faizi Hesaplaması

Bankacılık sistemlerinde geliştirilen birçok farklı kredi imkanları vardır. O zaman bizde bunlardan biri olan KMH nedir? KMH faizi hesaplaması konularını ele alacağız.

KMH nedir? KMH faizi hesaplaması nasıl olur gibi soruların cevabını birçok insan merak eder. Nakit ihtiyacına yönelik bankacılık sistemleri birçok uygulama geliştirerek kolaylık sağlamaktadır. Kişilere önceden ödeme koşulları ve faiz oranlarını ilan ederek buna göre adım atmak adına imkan sunar. O zaman bizde yazımızda KMH nedir? KMH faizi hesaplaması konularını ele alalım. İlk önce KMH nedir? Bundan bahsedelim.

KMH Nedir?

KMH’nin açılımı kredili mevduat hesabıdır. Bankalarda kredili mevduat hesabı KHM, ek hesap, avans hesap, pratik hesap gibi isimlerle de müşterilerine sunmaktadır. KHM hesabı limiti önceden belirlenmiş ve hesaba nakit olarak tanımlanan para sistemidir. KHM hesabı banka şubesinden açılabileceği gibi bankanın internet şubesinden yada mobil uygulamasından giriş yapılarak oluşturulabilir.

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde ise KMH’ın tanımı, “Kredili mevduat hesabı sözleşmesi: Kredi verenin önceden tüketiciyle açıkça kararlaştırarak belirli bir limit dahilinde tüketicinin mevduat hesabında var olan aktiften fazlasını kullanmasına izin verdiği sözleşme.” Şeklinde tanımlama yapmaktadır.

KMH Faizi Nedir?

KMH faizi bu hesabı kullanma durumunda ve geri ödemede gecikme durumlarında ödenecek faiz oranını belirtir. Faiz oranını Merkez Bankası belirler. Merkez bankası KMH faizi ödemelerinde “Kredili mevduat hesaplarında uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen azami oranları geçemez.” Şeklinde açıklama yaparak genel çerçeveyi çizmiştir. KMH faiz oranı 2021 Mayısta Merkez Bankası tarafından açıklanmıştır. Buna göre bankaların uygulayabileceği en yüksek KMH faiz oranı yüzde 1,98’i geçemez. Gecikme faiz oranı ise aylık yüzde 2,28 olarak belirlenmiştir. Belirtilen bu faiz oranları dışında faiz oranı uygulanamaz. Aynı ay içersinde farklı günlerde KMH hesabından para kullanıldıysa daha doğru bir hesaplama için her kullanılan KMH’yı ayrı hesaplamak gerekir. O zaman yazımızın devamında KMH faizi nasıl hesaplanır? Bunu ele alalım.

KMH Faizi Nasıl Hesaplanır?

KMH hesabında bulunan nakit miktarından harcama yapılması durumlarında KMH faizi uygulanır. KMH faizi hafta sonu ve resmi tatillerde dahil günlük olarak işlemektedir. Örneğin Kredili Mevduat Hesabından Cuma günü para çekilmesi ve aynı gün bu paranın tekrar yatırılması durumlarında kullanılan kredi tutarı için 3 günlük KMH faizi ödenmesi gerekir. Ayrıca aynı gün KMH hesabından çekilen para aynı gün yatırılsa dahi 1 günlük faiz oranı işlemektedir. Bu yüzden aynı ay içersinde farklı günlerde KMH hesabından çekilen paraların doğru hesaplanabilmesi için her KMH’yı ayrı hesaplamak gerekir. Kredili Mevduat Hesabı için kullanılmadığı takdirde herhangi masraf yada faiz uygulaması söz konusu olamaz. KMH hesabına para girişi olduğunda otomatik olarak KMH hesabından kullanılan tutar düşülüyor. KMH hesabı için hesaplanan faiz oranları tarih belirtilmemişse ayın sonunda hesaba yansıtılıyor.

KMH Hesabının Özellikleri Nelerdir?

 • KMH hesabında belirlenen limitte bulunan para 7/24 kullanılabilir. Bu limitleri genelde banka belirler. Gelirin 3 katına kadar limit belirlenebilir.

 • Hesapta para bulunmaması durumunda otomatik ödeme talimatı verilmiş faturalar bu hesaptan ödenebilir.

 • EFT ve havale gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

 • Hesapta para bulunmasa bile KMH ile alışveriş gerçekleştirilebilir.

 • İhtiyaç kredisine göre daha az miktarlı olduğu için çalışmayan kimseler de KMH hesabından yararlanabilir.

 • Kullanılmayan kredili mevduat hesapları için herhangi ücret belirlenemez.

 • KMH faizi hesaplaması hangi günlerde kullanıldığına göre değişebilmektedir. Bu yüzden kullanılan her KMH ayrı değerlendirilmelidir.