• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kobi Kredisi Nedir ?

Kobi Kredisi Nedir ?

Hiç kuşkusuz ki ülke ekonomisi tamamiyle KOBİ olarak etkinlikte tespit edilen esnaflarımızın elindedir. Devlet bu denli kuvvetli kitleyi sıksık olarak kredi imkanları ile desteklemektedir. Çeşitli isimler altında bir çok KOBİ’lere kredi olanakları şimdiye kadar sağlamıştır. Bunların bir fazlası Türkiye Halk Bankası aracılığı ile NEFES KREDİSİ adı altında verilirken bir fazlasında KOSGEB uyuşmalı bankalar aracılığı ile sağlanan FAİZSİZ KREDİ imkanlarından oluşmaktadır. Bunlar ile yetinmeyen devletimiz TESKOM üzerinden de yeni KOBİ olan esnaflarımıza da kredi faiz desteği sağlayarak 200.000 liraya kadar kredi imkanlarını 2021 senesinde %4.5 den başlayan faiz imkanları ile üstelik tam 60 ay vadeli olarak vermektedir. Bütün bu imkanlar kimlere ve nasıl verilir? işte şartlar ve istenilen lüzumlu bütün evraklar, müracaat dilekçeleri ile birlikte.

KOBİ Kredisi Nedir?
KOBİ kredisi nedir? diye sorar iseniz size kısa bir şekilde şu cevabı verebilirim. KOBİ kredisi işletme vasfının KOBİ statüsünde olan her türlü ticari etkinlik gösteren yerlere verilen bir tür kredi paketidir. Bu kredi paketini bankalar daha çok işletme sahiplerine ”İşletme Kredisi” yada ”Ticari Kredi” adı altında sağlamaktadır. Öte yandan KOBİ kredilerine bir de devletimiz faiz desteği ile dahil olarak verilen olanaklar yer alır. Bunlar ise tekrar KOBİ’ işletmelere değişik isimler ile verilir.

1.Can suyu
2.Nefes
3.Değer

Kobi Kredisine ideal iseniz devlet destekli kamu bankaları size kobi kredisi konusu ile ilgili destek olmaktadır. Bu bankalar

1.Ziraat Bankası
2.Vakıfbank
3.Türkiye Halk Bankası

Özel bankalar da ise en iyi üstünlük ve desteği Denizbank sağlamaktadır.

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?
Devlet destekli KOBİ kredisi alabilmeniz amacıyla ilk olarak işletmenizin KOBİ statüsünde yer alması gerekir. Bu katagoride da yer alabilmeniz amacıyla çalışan sayınızın 250 şahıstan az olması gerekir. Bunun yanı sıra devletin sağladığı faiz destekli krediler de senelık mali bilanço çok önemlidir. Senelere göre bu senelık mali bilanço miktarı değişiklık göstermiş olsa da ekseri desteklerden ”Küçük İşletme” sahipleri yararlanmaktadır.

Bu niteliklere sahip olan işletme sahipleri amacıyla çoğunlukla ile her sene devlet desteklemek hedefi ile yukarıda da bahsetmiş bulunduğumuz gibi detaylı isimler ile kredi paketi sağlar. 4. ETAP TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı (Denizbank) doğrulusunda en son bulunduğu gibi bu olanaklar 16 ile 20 ay vadeler ile işletme sahiplerine sunulur. Başvuruları işletme sahipleri ise oda kayıt belgeleri ile desteklemede uyuşma oluşturulan bankaya müracaat ederek yararlanır.

Ayrıca bunun yanısıra da KOSGEB üzerinden de ”KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI” kapsamında tam 300.000 liraya kadar kullanacakları kedinin faizlerini karşılanıp uyuşmalı bankalarca 48 ay vadeli olarak kredi olanağı sağlanır. KOSGEB üzerinden sağlanan 300.000 liraya kadar olan kredinin tamamı faizsiz olarak KOBİ’lere verilmektedir. Bu her iki imkandan ideal faizli olarak kredi alabilmek isteyen KOBİ kuruma göre istenilen şartları yerine getirmesi gerekir.