• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  740236,382
  % 0,27
 • BIST 100
  %

Konut Kredisi Borcu Olanlar Evini Satabilir Mi ?

Konut Kredisi Borcu Olanlar Evini Satabilir Mi ?

Konut Kredisi Borcu Olanlar Evini Satabilir Mi ?

Konut kredileri, diğer tüketici kredileri arasında en uzun vade seçenekli dolayısı ile de kredi sahibini uzun süre boyunca tek bir krediye bağlayan bir yapıya sahiptir. Ancak bazı durumlarda krediyi kullanan kişi ipotekli olan konutun yerine başka bir konut almak isteyebilir, bu konut değerlendi ise parasını yatırıma çevirmek isteyebilir ya da bahse konu olan konutu elinde tutmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda konut kredisi hala devam ediyor ise evin satış imkanı bulunmaktadır.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi için tıklayın.

Konut Kredisi Borcu Olan Ev Nasıl Satılır ?

Ev kredisi kullanılarak alınan ev nasıl satılır konusu merak edilebilmektedir. Bu konu ile ilgili olarak bazı teknik detaylar söz konusudur. Ancak açıklamadan önce konut kredisi devam eden konut satılabilmektedir.

Konut Kredisi Devam Eden Konutların Satışı

Konut kredisi hala devam eden konutlar, satılabilmektedir. Konut kredisi ile alınan konutlar, kredi bitene kadar ve tapu alınana kadar bankaya ipotekli halde tutulmaktadır. Bu durumdaki bir evin satılabilmesi için ya kredi borcunun hepsinin ödenmesi ya da bu borcun tamamen kapatılması gereklidir.

Konut kredisi tutarı üzerinden kalan toplam borç, eğer nakit bir para ile ödenemeyecekse farklı bir bankadan ya da aynı bankadan tüketici kredisi olarak ihtiyaç kredisi çekilebilir, bu tutar konut kredisinin kalan borcuna yatırılabilir. Bu şekilde bankanın ev üzerindeki ipoteği kaldırılarak satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu yöntemi kullanmak isteyenler için eğer aynı banka üzerinden krediler kullanılacaksa işlemler daha kısa bir zaman zarfı içerisinde tamamlanabilmektedir.

Banka tarafından ipotek altında olan konutun satışı için yapılacak olan işlemler;


İlgili konutun satışı için bankaya başvuru yapılır,

 • Evin piyasa değerinin belirlenmesi için eve eksper gönderilerek evin değeri belirlenir,
 • Bu değer bankaya bildirilir,
 • Toplam ödenen tutar, toplam kredi borundan düşülerek arada ödenmesi gereken meblağ hesaplanır,
 • Bu durumda adımların gerçekleşmesi halinde bankanın ipoteği kaldırması için ve arada ödenmesi gereken tutarın bildirildiği bir yazı yazılır,
 • İlgili belge ve yazılar borçlu olunan banka şubesine gönderilerek tapu satış işlemleri yapılır.

  Konut kredisi devam eden bir konutun satışı bankalar aracılığı ile yapılacak ise yani farklı bir kredi ile konut kredisi kapatılacaksa yukarıda sıralanan işlemler bankalar arasında yapılmaktadır. Bankalar arasında yapılacak olan bu işlemlerde ikinci kredi için açılış yapılır, yalnızca kredi kişiye değil asıl konut kredisinin olduğu bankaya gönderilerek konut üzerindeki ipoteğin kaldırılarak ikinci banka üzerinde yapılması sağlanır. Bu halde ikinci kredinin kullanıldığı banka konut üzerinde artık ikincil değil birincil ipotek sahibi banka olmaktadır.

Nakit Para Kullanılarak Konut Satışının Yapılması

Konut kredisi ile konut alan kişinin kredisi devam ediyorsa ilgili evin satışı için nakit para kullanılabilmektedir. Bu yöntemi kullanmak isteyen kişi konut üzerinde kalan kredi ödeme miktarını hesaplatarak kredi anaparasını ve erken kapatma cezasını ödeyerek konut kredisini tamamen kapatabilir. Bankaya bu tutar yatırıldıktan sonra tapu işlemleri yapılmaktadır. Bu halde ev üzerindeki banka ipoteği kaldırılır. Bu sayede ipoteği kaldırılan ev rahatlıkla satılabilmektedir.