• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  410055,591
  % -4,57
 • BIST 100
  %

Kosgeb 1 ve 2 Performans Dönemi Nedir?

Kosgeb 1 ve 2 Performans Dönemi Nedir?

Kosgeb 1 ve 2 Performans Dönemi Nedir?

Kosgeb 1 ve 2 performans dönemi uygulamaları iki ayrı değerlendirme döneminde verildiğinden dolayı, son derece önemlidir.

Girişimciliği desteklemek için kullanılan Kosgeb 1 ve 2 performans dönemi uygulamaları verilen desteklerin iki ayrı dönemde verilmesi anlamına gelir. Yeni girişimcileri desteklemek için gerçekleştirilen birçok uygulama girişimcilerin kendi işini kurmalarına yardımcı olmaktadır. Geleneksel girişimcilere 60 bin TL’ye varan destekler sunan KOSGEB, toplam prim gün sayısına göre destek vermektedir.

KOSGEB 1 ve 2 Performans Dönemi Nedir?

 1. Performans döneminde 180-539 prim sayısı olan işletmelere 5 bin TL

540-1079 olan işletmeye 10 bin TL

1080 ve üzeri işletmeye ise 20 bin TL destek verilmektedir.

 1. Performans döneminde 360-1079 prim sayısı olan işletmeye 5 bin TL

1080-1439 olan işletmelerde 15 bin TL

1440 ve üzeri işletmeler için de 20 bin TL destek verilmektedir.

 

İlk yılın performansı olarak tabir edilen bu durumlarda verilecek destek, programın başlangıcından itibaren ilk yılın sonuna uzanan süreyi kapsar. İkinci yılın performans döneminde ise birinci dönemin bitişinden itibaren başlayıp ikinci yılın sonuna kadar olan süre geçerlidir.

 

Performans Dönemi Destek Tutarları

KOSGEB tarafından geleneksel ve ileri düzey girişimcilere verilecek olan tutarlar hibe olarak verilmektedir. Geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere birçok şekilde destek verir. Yeni kurulan işletmelere 5 bin TL kurulum desteği, sermaye şirketlerine 10 bin TL kurulum desteği verilmektedir.

KOSGEB hibe destekleri kadın ve engelli girişimcilere daha azami miktarlarda verildiğinden işletmenin kurulum ve diğer maliyetleri de yükselmektedir. Orta düzey işletmeler 100 bin TL’ye varan destekler alırken, üst düzey işletmelere ise 300 bin TL’ye ulaşan destekler vermektedir.

 

Girişimcilik Destekleri Nelerdir?

Girişimcilik destekleri genel olarak kuruluş desteğinin yanı sıra aşağıdaki desteklerden oluşmaktadır:

 • KOBİ finansman destekleri
 • AR-GE teknolojik üretim ve yetlileştirme desteği
 • İşletme geliştirme destekleri
 • Laboratuvar destekleri
 • Girişimci destekleri

 

Yeni girişimci destekleri, genelde bir iş fikri olan girişimcilerin başvurduğu ve birçok sektöre yönelik destekler arasındadır. NACE kodunun doğru bir şekilde tespit edilmesi halinde şahıs ya da limited şirketi kurularak, programlardan destek alınabilir. Bu destekler için KOSGEB Girişimcilik Eğitimi alınarak tamamlanmış olmalıdır.

 

Destek Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Girişimcilik fikrinin oluşturulmasının ardından KOSGEB girişimcilik eğitiminin alınması ve tamamlanması gerekir. Bunun sonrasında işletmenin kurulması iki yıl içinde desteğe başvurulması gerekmektedir. Öncelikle satın aldığınız ürünleri faturasıyla birlikte dosyanıza eklemeniz, yani önceden kendinizin masraf yapmış olması gerekmektedir. Sonrasında ise başvuru sonucunu beklemeniz gerekmektedir. Ödemelerin tarafınıza ulaşması uzun sürebilir. Bu yüzden KOSGEB hibe ödemeleri konusunda destek sürecini kontrol altında tutmanız çok daha önemli olacaktır.

 

Beklentilerinizi kısa sürede ödeme alacağınıza odaklamayın. Çünkü siz satın aldıktan sonra, KOSGEB bu ürünleri geri ödeme kapsamına alacaktır.