• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  566029,435
  % 1,38
 • BIST 100
  %

Kredi Geçmişi Sorgulama

Kredi Geçmişi Sorgulama

Kredi Geçmişi Sorgulama

Ülkemizde artık kredi notu öğrenmek için KKB isminde bir birim mevcuttur. Birim tüm bankalardaki tanıdıkları ve kredi geçmişi sorgulaması yapabilecek kişilerin sunduğu kolaylığı sunmaktadır. Bireysel ve ticari krediler, çek veya senet geçmişi ve kredi kartı ile yapılan geri ödemelerin kaydını tutmakta ve talep olursa geçmiş bilgileri sunma olanağı sağlamaktadır. KKB’den Findeks kredi geçmişi sorgulaması ücretsizdir. Bu işlem iki şekilde yapılabilir: Cep telefonuyla kredi geçmişi sorgulama ve banka yoluyla kredi geçmişi sorgulama.

Ücretsiz Kredi Notu (KKB) Öğrenme

Cep Telefonu ile Kredi Sorgulama

Cep telefonunun akıllı telefon ya da normal tuşlu telefon olması fark etmez. Telefonla yapılması gereken tek şey SMS yolu ile mesaj atmaktır. Hattın Turkcell, Vodafone ya da TürkTelekom olması fark etmeksizin belli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenile bilinir. Yapılması gereken tek şey telefonun SMS yazma kısmına girilip 1112 nolu numaraya TC kimlik numaranızı azıp bir boşluk bırakıp doğum yılınızı yazdıktan sonra masajınızı gönderebilirsiniz. Bu kuralları uygulayıp gönderilecek olan mesajla bir kaç dakika içerisinde kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkündür. Ücret bedeli ise her operatör için 9 TL olarak belirtilmiştir.

Bankadan Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenme

Bankalardan yapılacak olan kredi notu öğrenme yöntemleri genellikle ücret talep edilmeden yapılır. En pratik ve bedel ödenmeden yapılabilecek yöntem bankadan yapılacak kredi notu sorgulamasıdır. Findeks gold ve klasik risk raporu sunan bir bilgisayar programıyla yapılacak sorgulamada ücret talep edilmez. İsterseniz bu programları bilgisayarınıza siz de kurabilirsiniz ancak bu programı bilgisayarınıza yüklemek ücretlidir.

Peki, Ücret ödemeden nasıl kredi notu öğrenirsiniz? Bu program paketleri bankalarda bulunan bireysel müşterileri için memurların bilgisayarında var olan bir programdır. Ayrıca beyaz eşya satılan mağazalardaki bilgisayarlarda da bu program bulunmaktadır. Bankalarda bulunan bir tanıdığınız aracılığıyla ya da beyaz eşya mağazalarında TC kimlik numaranız ile birlikte kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz. Bu sayede bilgisayar programına vereceğiniz paket bedeli ya da SMS ile ödeyeceğiniz bedel tutarı size kalmış olur. Bir diğer sorgulama yöntemi ise bankaların mobil uygulamasıyla yapılabilecek sorgu şeklidir.