• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  569670,724
  % -0,32
 • BIST 100
  %

Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

İçerik

Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Kredi başvuru işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla ücretsiz, online bir hizmet sunan platformların takip edilmesi ve online faiz hesaplama gibi dökümanlar incelendikten sonra kredi hesaplama yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevap aramak daha da faydalı olur. Kredi hesaplama işlemlerinde kullanılan kredi faiz oranları, anlaşmalı bankaların verdikleri kredilerdeki güncel banka faiz oranlarıdır.

 Faiz oranı hesaplama: Banka faiz oranları Kredi hesaplanmasında temel faktördür. Genellikle kredi başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikli olarak banka faiz oranlarına bakılması gerektiğini bilmeleri gereklidir. Kredi hesaplama işlemlerinde faiz oranı aylık taksit ve toplam geri ödeme tutarları dikkate alınmakta idi fakat artık tek başına da bu durum belirleyici etken değildir.

 Vade Süresi Belirleme: Vade süresi kullanacağınız kredinin faiz oranını belirleyen en önemli konudur. Eğer ki ihtiyacınız olan kredide vade süresi kısa şekilde tutulmuş ise muhtemelen faiz oranı düşük çıkacaktır. Vade süresi uzadıkça faiz oranı da aynı oranda yükselecektir. Özellikle de konut kredilerinde hesaplaması gerçekleştirilirken banka faiz oranı oldukça önemlidir.

Kredi vade ve faiz oranlarını hesaplama örneği

 

Kredi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikli olarak borcu bir şekilde alınacak olan borcun ilgili zaman yani vade süresi içinde belirlenen oran ile faiz hesaplanır, bu faizin aylara dağılımıyla da her ay ödenecek olan taksit tutarı elde edilmiş olunur.

Maliye Bakanlığı tarafından 2004 Ocak ayında yayınladığı tebliği gereğince tüketici kredileri damga vergisinden muaf tutulmuştur. Fakat ödenecek her taksitle, faiz üzerinden BSMV tahakkuk etmektedir. Bu tutarlar sizden bankalar tarafından ilgili kuruma ödenmek suretiyle tahsil edilmektedir.