• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Borcu Dondurma Ve Taksitlendirme

Kredi Kartı Borcu Dondurma Ve Taksitlendirme

Kredi Kartı Borcu Dondurma Ve Taksitlendirme

Kredi kartı borcu herkesin kanayan yarası. Bu borcun altından kalkmak ise hem zor hem de biraz matematik gerektiriyor. Kredi kartı borcu dondurma ve taksitlendirme işlemleri pandemi döneminden kişilerin en çok başvurduğu bankacılık işlemlerinin başında gelmektedir.

Kredi kartı borcu olan vatandaşlar son dönemden çeşitli alternatifler deneyerek borçtan kurtulmaya çalışıyor. Genel eğilim yapılandırma üzerine ola da bankalar her zaman borcun yapılandırılması taraftarı olamayabiliyor. Pandemi dönemiyle beraber artış gösteren kredi kartı borçları için devlet de bankalar da çözüm üretmeye çalışıyor. Bu çözümlerden en popüler olanlar ise borcu dondurma ya da borcu taksitlendirme üzerine kurulu. Normal şartlar altında minimum asgari borcun ödenmesi talep edilirken şimdilerde var olan borcun ertelenmesine kadar çözümler sunuluyor.

Banka politikası bu bağlamda şu şekilde işliyor. Kişi borcu olduğunda tamamını ödeyebilirse bu durum bankanın lehine oluyor. Yapılandırma olduğunda kişi ana borcu ödeyeceğinden banka burada kar elde edemiyor. Geç olsun güç olmasın mantığıyla hareket eden bankalar vatandaşları fazla sıkmadan ödemelerin alınması konusunda esnek davranabiliyor.

Kredi Kartı Borcu Dondurma ve taksitlendirme nasıl yapılır

Vatandaşlar Tüm Borçları Ödemek Zorunda

Bir diğer seçenek olan taksitlendirme de aynı mantıktan yola çıkılarak oluşturulmuş bir yöntem. Yönteme göre vatandaşların faizli borçları belli aylara bölünüp vatandaştan banka bunu ödemesini isteyecek. Yine ana borç yok faizli borçtan işlem devam edilecek. Bir diğer detay ise borçların ödenmesi esnasında yaşanıyor.

Buna göre taksitlendirme esnasında bazı bankaların politikaları yine faiz işletmeye devam edebilecek. Bunda  dolayı borçların ertelenmesi kişi için en makul seçenek olacak. İş Bankası pandemiyle beraber vatandaşların borçlarını üçer aylık periyotlarla uzatmıştı. Hala uzatmaya devam ediyor. Pandeminin belirsiz dediğimiz süreçlerinde  vatandaşların borçlarını erteleyen tüm bankalar normalleşme sürecinin konuşulmasıyla beraber esnemelere de gitti.

Bankaların Bir Kısmı Normalleşmeye Başladı

Kamu ve özel bankaların birçoğu kredi kartı borçlarını artık istiyor. Borçlarını ertelemek isteyen vatandaşlar 2 farklı şekilde bu işlemi gerçekleştirebilir. Bunlardan ilki ilgili bankaların müşteri hizmetlerini arayarak erteleme veya taksitlendirme seçeneğini işletebilir. Bunun sonucunda müşteri temsilcileri ile istişare ederek en uygun seçenekte karara kılınır. Bir diğer seçenek ise online seçenektir.

Bunun için kişilerin mobil bankacılık ya da internet bankacılığı seçeneklerini değerlendirmesi lazım. Mobil bankacılık için telefon uygulaması indirilecekken ,internet bankacılığı için kişilerin ev bilgisayarlarını kullanmaları yeterli olacaktır. Buradan kartlarım seçeneğine gelerek hesap tarihi seçeneğine basıp gerekli taksitlendirmeyi ya da ertelemeyi yapabilirsiniz. Erteleme veya taksitlendirme yapıldıktan sonra tamam seçeneğine basmayı unutmamanız önemli. Borç erteleme için hesap kesim tarihi baz alınacaktır.

Kredi kartı borcunu taksitlendirme ve erteleme işlemleri sonrası da kredi kartı borcunuzu ödeyemediyseniz eğer kredi kartı borcu ödenmezse ne olur hakkında yazılmış yazımızı okuyabilirsiniz.