• ALTIN (TL/GR)
  786,12
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  13,4296
  % -0,08
 • € EURO
  15,3642
  % 0,01
 • £ POUND
  18,3854
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  2,1161
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1754
  % -0,66
 • BITCOIN/TL
  561401,320
  % -4,00
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Limit Artışı Nasıl Olur

Kredi Kartı Limit Artışı Nasıl Olur

Kredi Kartı Limit Artışı Nasıl Olur

Kredi kartları değişen yaşan tarzlarının bir göstergesi olarak günümüzde hemen her amaçla kullanılabilmektedir. Kredi kartı kullanımı, nakit ödeme yöntemi yerine kullanıldığı gibi taksit ve tek çekim özellikleri ile kullanıcıları bütçe hesaplaması konusunda oldukça rahatlatmaktadır. Kredi kartı kullanmayı tercih eden her birey, aynı zamanda kullanılan kredi kartının ait olduğu bankanın da müşterisidir. Banka müşterisi olarak, kişilerin kullanabileceği belirli bir kredi kartı limiti vardır. Söz konusu limitler hem müşterilerin tercihine hem de bankanın müşteri limitine ait onamına göre değişebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kullanılan kredi kartı limitleri, belirli işlemler için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda banka müşterileri kredi kartı limit artışı için bazı işlemler gerçekleştirebilmekte ve limit artış talebinde bulunabilmektedir.

Kredi Kartı Tamamen Nasıl Kapatılır? hakkında bilgi için tıklayınız.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kişilerin gelir durumu, kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde başat bir roldedir. Kredi kartını ilk defa kullanacak kişilerin kredi kartı limiti, belgelendirilebilir aylık gelirin 2 katı kadar olurken devam eden yıllarda bu limit oranları aylık gelirin 4 ya da 5 katına kadar çıkabilmektedir. Söz konusu bu artış, yalnızca aylık gelir ile belirlenen bir durum değildir. Kredi kartı kullanıcılarının aylık gelirlerinin yanında, kart kullanım alışkanlıkları, borç ödeme düzeni ve diğer kredi kartlarının limiti ve borç düzeyi ile kredi notuna bağlı olarak kredi kartı limitleri değişkenlik gösterebilmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerde limit artış talebi genellikle olumsuz sonuçlanırken kredi notundaki yükseliş, limit artış talebinde olumlu etki yaratabilmektedir.

İnternet Üzerinden Kredi ve Kredi Kartı Başvurusunun Avantajları Nelerdir? hakkında bilgi için tıklayınız. 

Kredi Kartı Limit Artışı İçin Neler Yapılabilir?

Kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde bazı faktörlerin varlığından söz edilebilir. Bu açıdan en önemli unsur kişilerin gelir düzeyleridir. Limit artışı için, kişinin gelir düzeyindeki yükseliş ya da değişiklik belgelendirilmelidir. İlgili belgelerin bankaya sunulması ile limit artış talepleri değerlendirmeye alınmaktadır. Gelir düzeyinde bir artış meydana gelmedi ise yapılabilecek bazı işlemler vardır. Bu işlemler;

 • Kredi kartlarındaki limit artışı, kredi notu ile de ilgilidir. Bu nedenle kredi notu öğrenilerek, kredi notunu yükseltmek adına bazı finansal işlemler yapılabilmektedir.
 • Alışveriş, harcama ya da ödemelerin kredi kartı ile yapılması, hesap üzerinden işlem yapılmasını sağlayacağı için kredi notunu yükseltmenin bir diğer yolu olarak değerlendirilebilmektedir.
 • Kredi notu ile doğrudan ilgili olan bir diğer adım ise fatura, kredi kartı borç ödeme ya da kredi ödemeleri gibi adımların eksiksiz, zamanında ve uygun tutarlarla ödenmesi gereklidir.
 • Kredi kartı borçlarının tamamı ödenerek çalışılan banka nezdinde limit artışının yüklenilebileceği kanıtlanmalıdır.

Bu işlemler sayesinde limit artışı için gerekli adımlar atılabilir ve limit artış talebi ilgili bankaya iletilebilir. Banka şubelerine gitmeden, bankaların uygulamaları ya da internet bankacılığı üzerinden de bu işlemler yapılabilmektedir. Limit arttırmak isteyen kişilerin talepleri, banka tarafından değerlendirilerek kısa bir süre içinde olumlu ya da olumsuz sonuç bilgisi ile dönüş yapılabilmektedir.