• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır mı?

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır mı?

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır mı?

Kredi kartından havale ve EFT yapılır mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda ilgili soruya yanıt arayacağız. Bu sayede daha güvenilir ve profesyonel olarak çalışma sağlanması adına sizler de kredi kartı kullanım avantajlarını bulabileceksiniz. Kredi kartından havale ve EFT yapılır mı? Bu sorunun yanıtı şüphesiz ki evet yapılır olacaktır. Artık gelişen ve değişen teknolojik imkânlar ile birlikte kredi kartı kullanım alanı da değişmiştir. Bunlardan biri de para transferi olmaktadır. Güvenilir şekilde para transferi sağlamanın bir yolu EFT diğeri de havale yöntemidir. Bankalar her bankanın banka işlemleri alanında bulunan eylemleridir. Kredi kartından havale işlemi ve EFT işlemi yapılır. Nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Kredi Kartından Havale Yapma

Havale işlemi bir bankadan para transferini gene aynı banka içindeki başka bir hesap numarasına yapma işidir. Bu özelliği ile birlikte para banka içinde kaldığı için ekstra bir masraf ödemezsiniz. Bir hesaptan diğerine para taşınır. Bu ister sizin adınıza açılan başka bir hesap olsun ister başka bir vatandaşın adına açılmış bir hesap olsun. A bankasından gene A bankasına paranın transfer edilme işlemidir. Buraya kadar her şey normal. Peki kredi kartından nasıl havale yapılıyor? Para transferi yapıldığında havale sayılıyor?

BANKALARIN KREDİ KARTLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Her kredi kartının bir kullanım miktarı vardır. Bu limite nakit avans limiti denir. Tıpkı bankaların eksi hesap için oluşturdukları banka hesabınızdan size sunulan eksiye düşme imkânı gibi. Aslında bunun temel mantığı kredi kartının çalışma prensibidir. Sizin kredi kartınızın kullanılabilir limiti 2000 TL ise bu kadar; 5000 TL ile bu kadar havale yapma imkânınız bulunuyor. Yani her kullanımın farklı miktarda havale yapma imkânı var.

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM ya da şube aracılığı ile havale işlemi gerçekleşir. Bunun için sizden tıpkı banka içi para transferinde olduğu gibi ücret alınmayacaktır. Havale yapacağınız zaman, banka kartı yerine kredi kartı seçimini yaparsınız. Çekmek istediğiniz tutarı girer ve göndermek istediğiniz hesap numarasını girerek onayla butonuna basarsınız. Her banka için prensip aynı şekilde işlemektedir. Bunun sonucunda havale işlemi anında olarak belirtilen zaman dilimi içerisinde yapılacaktır. Bunun için ekstra beklemeye gerek yoktur.

Kredi Kartından EFT Yapma

Kredi kartından EFT yapma işlemi de tıpkı bankalar arası EFT işlemi ile aynıdır. EFT bir bankadan başka bir bankaya gönderilen para akışıdır. Bunun için sizde komisyon kesintisi alınır. A bankasından B bankasına para gönderme işlemidir. Bu işlemi de gene internet şubesi, mobil şube ve ATM aracılığı ile sağlamak mümkün olur. EFT işlemlerini seçersiniz. Göndermek istediğiniz IBAN numarasını girersiniz. Bazen de müşteri numarası ve banka adı girilerek işlem yapılır. Sonunda kendi hesabınızı seçerken, banka kartınızın olduğu hesabı değil de kredi kartınızın olduğu hesabı seçersiniz. Kredi kartı kullanım limiti kadar para transferi sağlayabilirsiniz. Ancak burada 1 TL ya da 3 TL gibi, gönderdiğiniz rakama bağlı yüzdelik dilim ile masraf kesintisi olacaktır.