• ALTIN (TL/GR)
  783,48
  % -0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  693202,293
  % 1,39
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Kredi Notu Düşme Sebepleri Nelerdir

Kredi Notu Düşme Sebepleri Nelerdir

Kredi Notu Düşme Sebepleri Nelerdir

Kredi notu veya kredi puanı, müşterilerin banka ve finans kuruluşlarındaki mali işlem durumlarının analiz edilmesi ile hesaplanan bir değerlendirme sistemidir. Genellikle finansal işlemlerde yani kredi kullanma, kredi kartı talep etme ya da avans hesap gibi işlemlerde kredi puanı dikkate alınarak onay verilebilmektedir. Kişilerin kredi notları, finans kurumları açısından müşterilerin finansal açıdan ne kadar riskli olup olmadıklarını değerlendirmede kullanılmaktadır.

Kredi puanım ne zaman güncellenir? hakkında bilgi için tıklayınız.

Kredi notları, kişilerin mali açıdan risk durumunu özetleyen bir etiket olarak düşünülebilmektedir. Bu durumda kredi puanı yüksek düzeyde olan kişiler, finansal işlemlerde risk arz etmediği için kredi, borçlanma, yatırım araçları gibi işlemleri rahatlıkla yapabilmektedir. Ancak kredi notu düşük olan kişiler için borçlanma taleplerinde kefil, ipotek, teminat ya da rehin gibi alternatif yöntemler kullanılabilmektedir.

 

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar

Bireylerin kredi notları bazı finansal işlemler neticesinde belirlenmektedir. Bu işlemlerin gerçekleşme sıklığı, eksik ödemeler ya da mevcut borç durumu gibi unsurlar kredi notunu belirleyen faktörler arasındadır.

Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Veren Bankalar hakkında bilgi için tıklayınız. 

 1. Kredili ürünlerin ödenme alışkanlıkları, kredili ürünlerin banka kredisi, nakit avans gibi banka ürünlerinin son ödeme tarihi dahilinde ödeme sıklığı ile belirlenmektedir. Kredi notunda 5 puana karşılık gelmektedir.
 2. Mevcut hesap ile borç durumu, finans kuruluşlarındaki toplam borç miktarını temsil etmektedir. Kapatılan krediler ile devam eden kredilerdeki nakdi limit miktarı baz alınmaktadır ve kredi puanının 5’ine tekabül etmektedir.
 3. Kredi kullanım sıklığı, kredi kullanan ve ödemelerini düzenli yapan kişiler için baz alınmaktadır. Kredi kullanmayı tercih etmeyen ya da kredi kullanmayı çok sık tercih etmeyen kişilerde yüksek değerlendirmeye yol açar ve puandaki ağırlığı ’dur.
 4. Yeni kredili ürün, kişilerin ödeme durumlarına yönelik yüksek risk durumunu arttırmaktadır
 5. Diğer hususlar da puanın %9’unu karşılamaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kişilerin kredi puanlarının belirli unsurlara göre belirlendiğinden bahsetmiştik. Bu kıstasların sahip olduğu ağırlık, kişilerin kredi notu hesaplanmasında kullanılmaktadır. Kredi notu düşme sebepleri arasında gecikmiş ödemeler, borç miktarının artması, düzensiz ödeme alışkanlıkları gibi nedenler yer almaktadır. Diğer nedenler arasında otomatik ödeme talimatlarındaki ödemelerin bakiye yetersizliği ile ödenmemesi, banka hesaplarındaki nakit hareketliliği gibi işlemler yer almaktadır.

Kredi puanının düşme nedenleri arasında en büyük ağırlığı ise kullanılan kredi ürünlerinin ya da kredi kartlarının geri ödeme planının bozulması ile kredi kullanımının artmış olması yer almaktadır. Yani aynı anda birkaç banka üzerinden kredi kullanılması veya kullanılan kredi kartı sayısının artması, bu ürünlerin geri ödemelerindeki gecikmeler, düzensiz ödemeler ile son ödeme tarihlerinin atlanması kredi notunu düşüren en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Kredi notunun düşüklüğü, bankalar ve finans kuruluşları açısından kişilerin risk durumu hakkında genel değerlendirme yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu sayede yüksek risk durumunda olan kişiler için yeni borçlanma araçlarının onaylanmasına yönelik kararlar verilebilmekte ya da teminat, ipotek, kefil gibi işlemler aracılığı ile kişilere borçlanma hakkı tanınabilmektedir.