• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kredi notum 0 nasıl kredi çekebilirim? sorusu, kredi notu olmadığı için başvuruları reddedilen bireyler tarafından son yıllarda çokça dile getiriliyor. Kredi notunuz 0 ise aktif olarak kullandığınız ek hesabınız, kredi kartınız ya da ödemeleri devam eden krediniz bulunmuyor demektir. Bununla alakalı çizeceğimiz yol haritası sayesinde kredi notunuz 0 olsa da nasıl kredi çekebileceğiniz hakkında bazı fikirler sunacağız. Böylece artık kredi başvurularınız reddedilmeyecek, kredi kartı ve ek hesap talepleriniz de sonuçsuz kalmamış olacak.

Kredi notu 0 olan bireyler, kredi çekmedikleri ve kredi kartı kullanmadıkları için bankaların kendilerine daha kolay kredi vereceklerini düşünmekteler. Bu, yanlış bilinen bankacılık efsanelerinden biridir. Ben daha önce hiç kredi çekmedim, tüm bankalar bana kredi verecektir mantığı tamamen yanlıştır. Bankalar hiç kredi çekmediğiniz ya da hiç kredi kartı kullanmadığınız için kredi ödeme performansınızın ne şekilde olacağını tam olarak kestiremez, bu yüzden size kredi vererek ya da kredi kartı tahsis ederek riske girmek istemezler. Bankaların aradığı müşteri tipi kredi sirkülasyonu ve kart kullanım sıklığı yüksek müşterilerdir. Dolayısıyla kredi kartı kullanmamanız ya da kredi çekmemeniz yeni talepleriniz için avantaj değil dezavantaj teşkil eder.

Online kredi başvuru kanalları bireylerin kredi notunu arka planda sorgular ve buna göre yeni bir kredi limiti tahsis eder. Kredisi olmadığı için kredi notu 0 olan bireylerin talepleri bu sebeple sonuçsuz kalır. Dolayısıyla online kanallar üzerinden defalarca başvuru yapmanız sonucu değiştirmeyecek, aksine artan başvuru sayısı sebebiyle şubeden yapacağınız başvuruları da olumsuz anlamda etkileyecektir. Böyle bir duruma sebep olmamak adına daha fazla online kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmamalı, başvurular için şubeye gitmelisiniz.

Banka ve şube seçimi yaparken dikkatli davranmanız gereken birkaç husus söz konusu. Her şeyden önce maaşlı bir işte çalışıyorsanız maaşınızın yattığı banka ilk tercihiniz olmalı. İster kamu kurumunda ister özel sektörde çalışıyor olun sigortanız yattığı müddetçe yasa gereği maaşınızı bankadan almanız gerekiyor. İş yeriniz maaşınızı hangi bankaya yatırıyorsa o bankaya gitmeniz daha sağlıklı olacaktır. Maaş müşterisi olmak kredi kartı, ek hesap ve kredi taleplerinde ayrıcalıklı olmanıza olanak tanır. Sıradan bir bankaya gitmektense maaş bankanıza gitmeniz daha akıllıca bir davranış olacaktır.

Maaş bankanızda ihtiyaç kredisi yoksa başka bir bankaya başvurabilirsiniz. Bilindiği gibi katılım bankası olarak adlandırılan bankaların çoğunda nakit kredi bulunmuyor. Eğer maaşınızı bu tür bir bankadan alıyorsanız ancak konut ya da taşıt kredisi kullanmak için maaş bankanızı tercih edebilirsiniz. Eşya alımları da benzer şekilde faturalandırma şartıyla krediye konu edilebilir. Bunların dışındaki ihtiyaç kredileri içinse katılım bankası olmayan bir bankadan yararlanmalısınız. Maaş bankanız bir katılım bankası ise ve ihtiyaç kredisi kullanamıyorsanız gelir belgenizi de yanınıza alarak kredi çekebileceğiniz bir bankaya gidebilirsiniz.

Maaş bordrosunun yanı sıra diğer gelir belgeleri de kredi işlemlerine konu edilebilir. Emekliler maaş bankalarından alacakları hesap cüzdanı ya da e-devlet üzerinden edinecekleri maaş yazısıyla kredi başvurusunda bulunabilirler. Kira geliri sahipleri ise kira kontratı ve tapu fotokopisi ile bu şartı yerine getirebilirler. Kamu görevinde bulunan kişiler de emekliler gibi e-devlet üzerinden edinecekleri bordro ile kredi başvurusunda bulunabilirler. Özel sektörde çalışan bireyler ise e-devlet sisteminden çıkaracakları SGK hizmet dökümlerine ek olarak iş yerlerinden maaş bordrosu alarak başvurularını yapabilirler. Esnaflar ve firma ortakları ise dışardan muhasebe hizmeti aldıkları firmalardan ya da kendi bünyelerindeki muhasebe biriminden son 3 yıla ait mali tablolarını alarak kredi başvurusunda bulunabilirler.

Amacınız konut ya da taşıt kredisi gibi kendinden teminatlı bir kredi kullanmaksa işiniz çok daha kolay olacaktır. Bu durumda satın alınacak konut veya taşıt banka tarafından teminata alınır ve karşılığında kredi verilir. Yani bankanın bu tip kredilerdeki riski ihtiyaç kredilerine göre daha azdır. Böyle durumlarda taksitleri karşılayacak bir gelire sahipseniz başvurunuzun onaylanma olasılığı da daha yüksek olacak ve daha önce kredi çekmemiş olmanız sizi çok fazla etkilemeyecektir. İlk olarak maaş bankanıza başvurarak, netice alamamanız ya da daha uygun oranları olan bir banka bulmanız halinde diğer bankalara başvurarak kredinizi kullanabilirsiniz.

Kredi notum 0 nasıl kredi çekebilirim? sorusuna verilebilecek yanıtlardan birisi de sağlam bir kefille başvuru yapmaktır. Kredi notu yüksek, geliri de buna paralel olarak belirli tutarda olan kişiler, bankalar tarafından kolayca kefil kabul edilebilirler. Kredi başvurusu yaparken bankaya iyi bir kefil bulabileceğinizi beyan etmeniz de kredi başvurusu açısından önem taşır. Bulacağınız kefilin yoğun olarak çalıştığı ya da maaş aldığı bir banka varsa işiniz beklediğinizden daha kolay hallolacaktır.

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Kartı Alabilirim?

Kredilerin yanı sıra kredi kartı talebi olan bireyler de kredi notum 0 nasıl kredi kartı alabilirim? diye merak edebilmekte. Kredi kartı konusu kredilere nazaran daha kolay çözüme kavuşturulan bir ihtiyaçtır. En azından ilk etapta düşük limitli bir kredi kartı almanız muhtemeldir. İlk etapta size sunulacak kredi kartı limitini mutlaka kabul etmenizi ve kartınızı da yine mutlaka açtırmanızı tavsiye ederiz.

Kredi kartı kullanımıyla beraber birkaç ay içerisinde kredi notu 0’ın üzerine çıkmaya başlar. Burada dikkat etmeniz gereken ilk husus da kredi kartının ekstre tarihidir. Ekstre kesildikten sonra en geç 10 gün içerisinde kredi kartı borcunuzun en az asgari tutarını ödemeniz gerekir. Kredi notunuz 0 ise ve ilk defa kart kullanıyorsanız asgari ödeme tutarından ziyade tüm borcu ödemenizi öneririz. Diyelim ki ilk etapta size 3.000 TL limitli kredi kartı tahsis edildi ve ekstre kesim tarihi de her ayın 10’u olacak şekilde belirlendi. Ayın 10’u geldiğinde kredi kartınızın ekstresi kesilir ve belirlediğiniz seçeneklerden biriyle size ulaştırılır. Kart ekstresi adrese gelebileceği gibi telefonunuza ya da mail adresinize de gönderilebilir. Bu seçenekleri bankanızdan değiştirebilir ve ekstrenizi belirlediğiniz şekilde temin edebilirsiniz.

Kredi kartı ekstreniz ayın 10’unda kesildikten sonra en geç ayın 20’sine kadar ödeme yapmanız gerekecektir. İşi riske atmamak adına en geç ayın 18’i gibi kart borcunuzun tamamını ödemenizi öneririz. Kredi notunuz ortalama 5-6 ay içerisinde oluşmaya başlar. Daha sonra kartınızın tüm borcunuzu ödemeniz halinde kartı kullanmayı bıraksanız bile kredi notunuz yükselmeye devam edecektir. Notunuz 1400 veya üzerine çıktıktan sonra bankanıza kredi kartı limit artırım başvurunda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra başka bankalara da kredi kartı başvurusunda bulunmanız mümkün hale gelecektir.

Kredi notum 0 nasıl kredi kartı alabilirim? sorusunun ortaya çıkma sebeplerinden biri de hiç kredi kartı olmayıp şubeden yapılan başvuruların dâhi reddedilmesidir. Eğer hiçbir bankadan kredi kartı alamıyorsanız nakit karşılığında kredi kartı çıkarabilirsiniz. Şöyle ki; bu hizmeti sunan bir bankaya giderek nakit verip karşılık olarak kredi kartı almak istediğinizi beyan edin. Bu durumda size hesap açılacak ve blokeye alınacak tutarı hesabınıza yatırmanız istenecek. Diyelim ki 2.000 TL limitli bir kart almak istiyorsunuz. Bunun için açılan hesaba 2.000 TL yatırmanız istenecektir. Kart başvurusu alınırken hesabınızdaki bu tutara bloke konulur ve çekmeniz ya da harcamanız engellenmiş olur. Karşılığında ise 2.000 TL limitli ya da banka tarafından belirlenecek daha alt veya daha üst limitli bir kart tahsis edilir.

Nakit karşılığı kredi kartı çıkardıktan sonra bu kartı standart kredi kartı gibi kullanabilirsiniz. Kart ödemelerinizin az önce belirttiğimiz üzere zamanında yapılması yine kredi notunun oluşmasına ve zamanla yükselmesine olanak sunacaktır. Kredi notunuz yükseldikten sonra bankanıza başvurarak blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra hesabınızdaki bloke kalktığı için 2.000 TL’nizi çekebilirsiniz. Eğer banka blokeyi çözmemekte diretiyorsa notunuz yükseldiği için bir başka bankadan kredi kartı alabilirsiniz. Yeni kredi kartınız elinize ulaştıktan ve kullanıma açıldıktan sonra bloke karşılığı aldığınız kartı iptal edebilirsiniz. Bu durumda ilgili banka hesabınızdaki blokeyi de kaldırmak zorundadır.

Kredi Notum 0 Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi ve kredi kartı ihtiyaçlarının ardından şimdi de kredi notum 0 nasıl yükseltebilirim? sorusuyla alakalı birkaç bilgi sunalım. Şu anda bir kredi kartı ya da kredi ihtiyacınız olmasa da ileride çekmeyi düşündüğünüz krediler için şimdiden aksiyon almanız son derece önemli. Bir süre sonra kredi ihtiyacı olacak kişiler kredi notum 0 nasıl yükseltebilirim? diye merak etmekte. Bunun için yararlanabileceğiniz yöntemlerden biri önceki başlık altında da değindiğimiz üzere nakit karşılığında kredi kartı çıkarmaktır. Nakit karşılığında çıkardığınız kredi kartınızla yapacağınız harcamalar en geç 5-6 ay içerisinde kredi notunuzun oluşumuna katkı sağlar.

Bankaya para yatırarak ya da faturalarını internet bankacılığından ödeyerek kredi puanını yükselteceğini düşünen kişiler ne yazık ki bu düşüncelerinde yanılıyorlar. Bankaya para yatırıp çekmek, otomatik ödeme talimatı vermek, manuel olarak faturaları banka aracılığıyla ödemek gibi işlemler kredi puanına etki etmez. Yalnızca bu işlemler neticesinde bankanın güvenilirliğini kazanmış olursunuz. Bankada yüklü miktarda paranız varsa banka, kredi kartı ya da düşük tutarlı kredi için sizlere yardımcı olabilecektir; fakat bu durum bankanın verimli müşterisine sunduğu bir avantaj olup kredi notundan tamamen bağımsızdır. Bankada yüksek miktarda paranız varsa banka görevlisi sizin gibi değerli bir müşteriyi kaybetmemek adına belirli bir limit doğrultusunda kredi kartı almanıza yardımcı olacaktır. Kartınızı kullanmanızın ardından kredi puanınız yine 5-6 ay içerisinde yükselir ve ileri tarihlerde kredi çekme konusunda rahat edersiniz.

Bankalardan birinde tanıdığınızın olması da kredi notunuz olmasa bile kredi kartı almanıza olanak sunacaktır. Ayrıca maaş aldığınız banka, hesap hareketlerinizin yoğun olduğu banka da bu noktada size gereken yardımı sunabilir. Size sunulan kredi kartı ya da ek hesabın düşük tutarda olmasına aldırış etmeden teklifi kabul etmenizde fayda var. Kredi kartı ve ek hesap gibi ürünlerin kullanımı ve ödeme düzeni kredi notuna doğrudan etki ettiğinden tutarların bir önemi yoktur. Borcunuzu zamanında ödemeniz halinde limitiniz düşük olsa bile kredi puanınız zamanla yükselir. Yükseldikten sonra limit artırımı yapmak oldukça kolay olacak. Kaldı ki bankalar kredi notunuzun yükselmesinin akabinde limitinizi otomatik olarak yükseltmeyi tercih edeceklerdir.

Kredi notu 0 olanların kredi notunu yükseltmek için bilgileri aşağıdaki makalelerden bilgi alabilirsiniz.

* Kredi Skorunu Nasıl Yükseltebilirim?

* Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?