• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi ödemelerinde sorun yaşayan birçok kişi, kredimi ödeyemiyorum ne yapmalıyım? diye merak etmekte. Siz de kredi ödemelerinizi yapmakta zorlanıyor ve bir türlü düzlüğe çıkamadığınızı düşünüyorsanız bu geniş kapsamlı içeriği sonuna kadar okumalısınız. Sizlere kredilerimi ödeyemiyorum ne yapmalıyım? Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım? gibi soruların yanıtlarını en doğru haliyle sunuyor olacağız. Böylece borçlarınızı nasıl hafifleteceğiniz konusunda planlama yapmayı öğrenecek ve rahat bir nefes almış olacaksınız.

Kredimi Ödeyemiyorum

Kredimi ödeyemiyorum diyen biri, ekonomik planlama konusunda bazı yanlışlar yapıyor demektir. Ya gelirin çok üzerinde kredi çekilmiş ya da kredi çektikten sonra gelir seviyesinde bir düşüş meydana gelmiştir. Benzer şekilde temel ihtiyaçlara harcanan tutarın artması da bunun altında yatan sebeplerden biridir. İlk olarak gelir ve giderlerinizi bir kâğıda yazmanızı tavsiye ederiz. Aylık elinize geçen tüm tutarı yazdıktan sonra karşısına bir de giderlerinizi yazın. Örneğin; aylık maaşınız 5.000 TL ise gelir kısmına 5.000 TL yazın. Ardından karşısına kira, elektrik, su, doğalgaz, yakıt, mutfak masrafı, telefon, internet gibi harcamalarınızı ve son olarak aylık kredi ödemenizi yazın. Eğer gideriniz gelirinizi aşıyorsa planlamayı yanlış yaptığınız anlamı çıkarılabilir.

Gelir gider tablosu hazırladıktan sonra temel ihtiyaçlarınız dışındaki ihtiyaçlarınızı kısmanızda fayda var. Belirli bir süre bunu yapıp ekonomik refaha ulaştıktan sonra tekrar harcamalarınızı revize edebilirsiniz. Gelelim yazımızın genel içeriği olan kredimi ödeyemiyorum ne yapmalıyım? sorusuna. Kredinizi ödeme konusunda zorluk çekiyorsanız bunun üstesinden gelebilmek adına yapabileceğiniz birkaç şey mevcut. İlk olarak bankaya giderek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Yapılandırma talebinizi ilk olarak sözlü şekilde dile getirebilir, yanıt alamamanız halinde dilekçe yoluyla bankaya tebliğ edebilirsiniz. Kredi yapılandırma, mevcut bir kredinin tutar, ödeme planı, ödeme vadesi gibi değişkenlerinin revize edilmesi anlamına gelir. Örneğin; kredi ödemeniz 24 ay kaldıysa ve aylık 1.000 TL gibi bir tutar ödüyorsanız yapılandırma sonrasında vadeyi 36 aya çekebilirsiniz. Böylece aylık ödemeniz gereken tutar düşeceğinden kredi ödemelerinizi daha rahat yapabilirsiniz.

Kredi yapılandırma dışında kredi birleştirme de kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Birçok bankada krediniz varsa gereksiz yere fazla faiz ödüyorsunuz demektir. Ayrıca çok sayıda bankaya kredi borcu olan bireyler, gelirlerinin neredeyse büyük bir kısmını kredi ödemesi için kullanmakta, bu yüzden bazı kredilerin ödemesini yapamamakta. Üzerine bir de temel ihtiyaçlar eklendiğinde durum içinden çıkılmaz bir hâl alabilmekte. Bunun için tek bir bankadan kredi çekerek kredilerinizi birleştirebilir, böylece aylık gelirinizi daha ergonomik şekilde kullanabilirsiniz. Kredi faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun orana sahip bankaya giderek bu talebinizi iletmeniz çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Bankadan alacağınız yeni kredi ile tüm kredilerinizi, hatta kredi kartı borçlarınızı kapatabilirsiniz. Vadeyi ilk etapta uzun tutarak aylık daha az taksit ödemesi yapabilir, belirli bir süre içerisinde borçlarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Daha sonra tekrar yapılandırma yaparak borç vadesini kısaltabilir, kredilerinizi daha kısa süre zarfında kapatabilirsiniz.

Kredilerimi Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Birden fazla kredisi bulunan bireylerin kredilerimi ödeyemiyorum ne yapmalıyım? sorusuna verebileceğimiz başka yanıtlar da mevcut. Ne var ki bu yöntemlerden bazıları bireyler açısından daha büyük zorluklar teşkil etmekte. Erkenden bir önlem almazsanız kredi borçlarınız daha da birikecek ve bir süre sonra banka tarafından yasal takip başlatılacaktır. Yasal takip başlatıldığında kredi notunuz hızla düşecek ve nihayetinde 0 noktasına ulaşacak. Bu durumda bir önceki başlıkta tavsiye ettiğimiz kredi birleştirme ya da başka bankadan kredi alma yöntemlerini de kullanamayacaksınız. Üzerine yasal takibat sebebiyle ödenecek ekstra ücretler de size yük olacaktır. Tavsiyemiz durum bu noktaya gelmeden önlem almanız ve kredilerinizi yasal takibe düşmeden önce ödemeniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım? sorusu önceki başlıklara nazaran daha rahat yöntemler içermekte. Eğer kartlarınızı ödemekte zorluk çekiyorsanız tüm borçlarınızı yine bir yere not etmenizi tavsiye ederiz. Sahip olduğunuz tüm kredi kartlarını not aldıktan sonra toplam kapama tutarı kadar kredi çekmenizi ve borçlarınızı bu şekilde kapatmanızı tavsiye ederiz. Birçok kişi kredi kartı borcunu ödemek için kredi çekmekte; fakat sonrasında tekrar borç altına girmekte. Bu durumda hem tekrar kredi kartı borcuna girmiş, hem de kartlarınızı kapatmak için kullandığınız kredinin ödemelerini yapmak zorunda kalmış olursunuz. Yani kart borçlarını kapatmak isterken daha yüksek bir borcun altına girmiş sayılırsınız.

 1. Kredi kartı borcunu kapatmak için kredi çekmek akıllıca yöntemlerden biri olsa da kredi kartlarını tamamen kapatmakta fayda var. Eğer kredi kartlarını tekrar ihtiyacınızın üzerinde kullanmayacağınızdan eminseniz kartlarınızı kapatmasanız da olur; fakat bu riski almamak adına yalnızca tek bir kart kullanmanızı, onun da belirli bir limitin altında olmasını tavsiye ederiz. Böylece sadece çektiğiniz kredinin ödemelerini yaparak kısa süre içerisinde borçlarınızı tamamen kapatmış olursunuz.
 2. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyenler için sunabileceğimiz bir diğer tavsiye de borç ertelemedir. Neredeyse her bankada kredi kartı ekstre erteleme hizmeti sunulmakta. Bu hizmetlerden yararlanarak kredi kartı borçlarınızı birkaç aylığına erteleyebilirsiniz. Böylece kısa süre de olsa rahat nefes alarak ekonomik planlamanızı yeniden yapabilirsiniz. Elbette bunun için belirli bir faiz giderine katlanmanız gerekir. Kredi kartı borçlarını kapatmak için kredi çekmeniz halinde de faiz ödeyeceğinizden her iki yöntem arasında bariz bir fark olmadığını söylememiz mümkün.
 3. Kredi kartı borçlarınız biriktiğinde de yasal takip başlamadan önce önlem almanız son derece önemlidir. Aksi takdirde kredi notunuz beklediğinizden daha hızlı şekilde düşeceğinden kredi çekip kart borçlarınızı kapatma şansını elden kaçırmış olursunuz. Ayrıca avukat masrafı, mahkeme masrafı, noter ihtarnamesi gibi masraflar da tarafınızca ödenir. Bu da size ek bir borç olacağı anlamı taşır. Bu duruma maruz kalmamak adına borçlarınızı banka tarafından yasal işlemler başlatılmadan önce yapmanızda fayda var.
 4. Kredi kartı ödemelerinde zorlanmamak adına yapacağınız alışverişleri taksitli olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Tek çekim olarak yapılan alışverişler ekstre hesaplamasına direkt olarak eklenirken taksitli alışverişlerde yalnızca o aya düşen tutar kadar kısım ekstreye dahil edilir. Bu da ekstre dönemi geldiğinde daha az ödeme yapmanızı sağlar. Bazen taksitli çekim ile tek çekim arasında fiyat farkı olabilmektedir. Bu durumda peşin ödeme yapıp yapamayacağınız hususunda kısa bir değerlendirme yapmalısınız. Eğer tek çekim için o ay ödeme yapmak sizi zorlayacaksa aradaki fiyat farkına katlanarak alışverişinizi taksitlendirebilirsiniz. O ay yapacağınız ödeme sizi sarsmayacaksa taksit seçeneğini kullanarak aldığınız ürün ya da hizmet için fiyat farkı ödemenize gerek olmayacaktır.
 5. Kredi ve kredi kartı borcu olan ve bu borçlarını ödemek için panik hâlinde olan bireyler, zaman zaman yanlış kararlar verebilmektedirler. Banka olmadığı halde senetle para verme taahhüdünde bulunan ve genellikle internet üzerinden hizmet sunan kötü niyetli kişilerden kati suretle uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu kişiler senet üzerinde yaptıkları oynama sebebiyle sizi daha çok borcun altına sokabilirler.
 6. Artan kredi ve kredi kartı borçları için kullanılabilecek bir diğer yöntem de hat üzerine cep telefonu almaktır. Operatör şirketlerinin düzenledikleri taksitli telefon kampanyaları ile taksitle telefon satın alabilir ve aldığınız cep telefonunun kutusunu açmadan satabilirsiniz. Cep telefonu dükkanlarına satmaktan ziyade internet üzerinde hizmet sunan güvenilir satış sitelerini kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Zira cep telefonu mağazaları kutusu açılmamış olsa bile cep telefonunu satın alırken ciddi bir kırım yaparlar. Bu yöntem özellikle birkaç yıl öncesine kadar oldukça revaçtaydı; fakat teknolojik ürünlere getirilen taksit sınırı sebebiyle çok da kârlı bir iş olmamaya başladı. Ne var ki acil kredi ve kredi kartı ödemelerinizde en azından borcunuzu ötelemek adına yararlanabileceğiniz bir yöntem olarak kenarda tutmanızda fayda olacaktır.