• ALTIN (TL/GR)
  492,33
  % 0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7642
  % 1,26
 • € EURO
  10,3140
  % 1,89
 • £ POUND
  12,0511
  % 2,12
 • ¥ YUAN
  1,3574
  % 1,34
 • РУБ RUBLE
  0,1204
  % 1,59
 • BITCOIN/TL
  392031,617
  % 4,38
 • BIST 100
  1.401,46
  % -0,43

Krediye Kefil Olma Şartları

Krediye Kefil Olma Şartları

Krediye Kefil Olma Şartları

Krediye kefil olma şartları, birine kefil olacaklar veya çekeceği kredi için kefil arayanlar için merak edilen konulardan biri. Bankalar, belirli durumlarda kredi kullanıcısından kefil isteyebilirler. Elbette bankanın birini kefil olarak kabul etmesi için belirli şartların sağlanması gerekmekte. Peki, krediye kefil olma şartları nelerdir? Krediye kefil olmak kredi çekmeye engel mi? Kimler kefil olabilir ya da kimler kefil olamaz? Gelin kefaletle alakalı çokça merak edilen bu soruların yanıtlarına hep birlikte bakalım.

Krediye Kefil Olma Şartları Nelerdir?

Krediye kefil olma şartları nelerdir? sorusunun yanıtının bankadan bankaya değişebileceği hususuyla içeriğimize başlayalım. Kefalet şartlarını yüksek oranda sağlayan bireyler, neredeyse her banka tarafından kefil olarak kabul edilebilirler. Bankalar, kefaletini alacakları kişinin iyi bir gelire ve sağlam bir kredi siciline sahip olmasını isterler. Ne var ki günümüz koşullarında bu şartları tamamen sağlayan kişilerin sayısı oldukça azdır. Dolayısıyla şartları sağlama durumuna göre bireylerin kefaletinin kabul edilmesi de bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Bir bankada kefaleti kabul görmeyen bir kişi, bir başka bankadan kullanılacak kredide kefil olarak kabul edilebilir.

krediye kefil olmak

Krediye kefil olma şartı nedir? Kimler krediye kefil olabilir? Krediye kefil olmamak için ne gerekli

Krediye kefil olacak kişinin düzenli bir geliri olmalıdır. Zira kefil, kredi müşterisinin kredi ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmemesi halinde müteselsil biçimde sorumludur. Borcun belirtilen süreler zarfında ödenmemesi, krediye kefil olan kişiyi de olaya dahil eder. Bankalar, bu sebeplerden ötürü kefil olarak alınacak kişinin düzenli bir gelirinin olmasını isterler. Krediyi çekecek esas müşterinin geliri kefili etkilemez. Çünkü kefil kredi ödeyicisi değil, krediye referans olan kişidir. Kredi kullanıcısının düzenli bir geliri bulunmuyorsa kefilin iyi bir gelire sahip olması kredi tahsisi için yeterli olmayacaktır.

Bankalar, kefil olarak kabul edecekleri kişilerin geliriyle beraber kredi sicillerini de dikkate alırlar. Kendi kredi ödemeleri düzenli olmayan birinin bir başkasına kefil olması beklenemez. Daha doğrusu bu durumdaki biri bir başkasına kefil olsa bile banka tarafından yeterli görülmez. Bankalar genellikle kredi notu en az 1200 olan kişilerin kefaletini kabul ederler. Düzenli bir gelirle beraber kredi notu ne kadar yüksekse kişinin kefaletinin kabul görme olasılığı da o derece artar. Yani aynı şartlara sahip iki farklı kişiden kredi notu daha yüksek olan kişinin kefaletinin banka tarafından kabul görmesi çok daha mümkündür.

Krediye Kefil Olmak Kredi Çekmeye Engel mi?

Birine kefil olmayı düşündüğünüzde ya da bir yakınınızdan kefil olmanız yönünde bir talep geldiğinde muhtemelen ilk olarak krediye kefil olmak kredi çekmeye engel mi? diye düşünüyorsunuz. Özellikle kısa ya da orta vadede kredi çekmeyi düşünen bireyler, bu gibi durumlarda krediye kefil olmak kredi çekmeye engel mi? diye düşünmeden edemiyor. Krediye kefil olmak belirli durumlarda kredi çekmenize engel olabilir. Eğer kefil olduğunuz kredinin ödemeleri gecikmeli yapılıyorsa bu durum sizi de etkileyecektir. Kefili olduğunuz kredinin ödemeleri düzenliyse sizin kredi notunuz da artış gösterir. Tersi durumunda ise kredi notunuz düşer ve bankalar size kredi vermeye yanaşmaz. Bankalar, çok yüksek tutarlı kredilere kefil olan kişilere riskli müşteri gözüyle bakarlar. Çünkü kefil olduğunuz kredinin ödemelerinde bir sorun yaşandığında bu durum sizi de ekonomik açıdan sarsacaktır. Bu durumdaki kişilere bankaların rahatlıkla kredi vermedikleri aşikâr.

Kefil olduğunuz kredinin ödemeleri düzenli olduğu müddetçe krediye kefil olmanız kredi çekmenize engel olmayacaktır. Ayrıca bu ödemelerin düzenli olması banka tarafından daha olumlu karşılanacaktır. Kefil olduğunuz kredi idari veya kanuni takibe düştüğünde ise kredi çekme ihtimaliniz neredeyse imkânsız bir hâl alır. Kredinin batması olarak da adlandırılan bu durumda siz de kanuni ya da idari sürecin bir parçası olacak ve belki de kredi borcunun bir kısmını ödemek durumunda kalacaksınız. Bu durumdayken başka bir bankanın size kredi vererek riske girmesi pek de mümkün olmaz.

Eşler Birbirine Kefil Olabilir mi?

Son dönemde sıkça karşılaştığımız sorulardan bir diğeri de eşler birbirine kefil olabilir mi? şeklinde karşımıza çıkıyor. Eşlerin birbirlerine kefil olmalarında herhangi bir sakınca bulunmaz. Elbette bunun için bankanın kişinin kefaletini kabul etmesi gerekir. Yani standart kredi şartlarını sağlamıyorsanız eşinize kefil olamayabilirsiniz; fakat bu durum eşlerin birbirlerine kefil olamayacağı anlamına gelmez.

Özellikle konut kredilerinde bankaların eş kefaletine büyük önem verdiklerini görüyoruz. Konut kredisinin bir tür aile kredisi olarak görülmesi ve eşler arasında herhangi bir güven sorunsalı yaşanmaması adına eş kefaleti birçok bankada zorunlu kılınmakta. Ayrıca konut kredilerinde her iki eşin çalışması durumunda hanenin toplam gelirine göre hesaplama yapılmakta. Eşlerin konut kredisi için birlikte ödeme yapacakları öngörüldüğünden eşlerden birinin diğerine kefil olması bankanın işini daha da kolaylaştırmaktadır.

Kimler Kefil Olabilir?

Kimler kefil olabilir? sorusu yazımızın giriş kısmında bahsettiğimiz üzere bankadan bankaya değişim gösterebilmektedir. Ne var ki bankaların mutlaka aradığı şartlar söz konusudur. Yasal olarak kefil olma yaşı minimum 18’dir. Yani düzenli bir geliriniz ya da iyi bir kredi notunuz olsa bile 18 yaşını geçmeden herhangi birine kefil olamazsınız.

Birçok bankanın kredilerde memur kefil şartı ile işlem yaptıklarını görmekteyiz. Bunun en temel sebebi memurların ya da diğer kamu görevlilerinin maaşlarını düzenli almaları ve iş garantilerinin özel sektöre nazaran daha güçlü olması. Kamuda çalışan birinin işten çıkarılma ihtimali, özel sektörde çalışan birine kıyasla çok daha düşüktür. Bu da bankaların ciddi manada elini güçlendirmektedir.

Kimler Kefil Olamaz?

Bir üst başlıktan da tahmin edeceğiniz üzere kimler kefil olamaz? sorusunun ilk yanıtı 18 yaşından küçükler olacak. Ayrıca bireysel krediler için firma kefaletleri de kabul edilmez. Ne var ki şirket ortakları şahsi kanaatleriyle bireysel olarak kredilere kefil olabilirler. Kredi notu düşük olanlar ya da düzenli bir gelire sahip olmayanlar da bankalar tarafından kefil olarak kabul edilmez.

Kimler kefil olamaz? sorusuna verebileceğimiz diğer yanıtlar ise; mahkeme tarafından vasi atanmış kişiler, askerler, hükümlüler, vesayet altındaki kişiler, kendi başına karar verme yetisine sahip olmayanlar, öğrenciler şeklinde olacaktır.

Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Size özel hazırlamış olduğumuz bu kapsamlı içeriğin belki de en çok merak edilen sorusu kredi ödenmezse kefile ne olur? sorusudur. Kredi ödenmediğinde banka, ilk olarak gerekli ihtarlarda bulunur. Banka tarafından ödeme çağrısı amacıyla sıkça aranan müşteri, yasal süreler sonunda krediyi henüz ödemediyse idari takip başlatılır. Bu süreden itibaren krediye kefil olan kişiler de sürece dâhil olur. Banka tarafından noter ihtarnamesi çekilirken kredi borçlusuyla beraber kefile de ihtar çekilir. Noter aracılığıyla çekilen ihtarnamelerin masrafları ise kredi borçlusu ve kefile yansıtılır.

Kredi ödenmezse kefile ne olur? sorusunun ikinci aşaması ise şu şekilde işler. Kredi borcunun ödenmesi için banka tarafından haciz ya da icra takibi başlatılabilir. Bu durumda kefil de kredi borçlusuyla beraber müteselsil olacak şekilde sorumludur. Yani kefil için de icra ya da haciz kaydı başlatılabilir. Dolayısıyla birine kefil olmadan önce tüm bu süreçleri gözden geçirmeli ve kefalet kararınızı buna göre vermelisiniz. Özellikle günümüz şartlarında bir krediye kefil olmak son derece risklidir. Her yıl binlerce kişi kefil oldukları krediler yüzünden önemli maddi sıkıntılar yaşamakta, maaşlarına haciz uygulanmakta ya da haklarında icra takibi başlatılmakta. Bir yakınınızın sizden kredisine kefil olmanız ile alakalı talebi olduğunda durumu iyice gözden geçirmelisiniz. Eğer söz konusu kişinin kredisini ödememesi halinde ortaya çıkacak masrafları karşılayabileceğinize inanıyorsanız kefalet talebini kabul edebilirsiniz.

Kefil Olmak İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

Bir önceki başlığın son kısımlarında sözünü ettiğimiz sıkıntılar, bireyleri kefil olmak istemiyorum ne yapmalıyım? sorusunu sormaya itiyor. Eğer birine kefil olmak istemiyorsanız zaten bir başkasına kefil olduğunuzu ve sıkıntı yaşadığınızı, bu yüzden bankaların kefaletinizi kabul etmediğini ifade edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yakın zamanda kredi çekeceğinizi, kefaletin kredi başvurusunu etkileyeceğini de beyan etmeniz mümkündür. Özellikle kredi ödemlerini düzenli yapıp yapmayacağından şüphe ettiğiniz kişilerin bu gibi taleplerini olumlu karşılamamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde kredinin ödenmemesi halinde ekonomik anlamda zor günler sizi bekliyor olacaktır.

krediye kefil olmamak

krediye kefil olmamak için ne yapmalı

Kefil olmak istemiyorum ne yapmalıyım? diyen birçok kişi, iyi niyetleri sebebiyle baskılara dayanamayıp kefalet talebini kabul etmekte. Özel sektörde çalışıyorsanız iş yerinizin sizi bu konuda uyardığından ve kefaleti yasakladığından da söz edebilirsiniz. Bazı işverenler çalışanlarının başkalarına kefil olmalarını gerçekten de yasaklamakta, bu kuralı çiğneyenlere ise bir takım yaptırımlar uygulamakta. Bunun en önemli sebebi kredi borcunun ödenmemesi halinde kefilin borca ortak olması ve bu durumun işini de etkilemesi.

Evliyseniz bu sorunu aşmanız çok daha kolay bir hâl alır. Eşinizin kefalete kesinlikle karşı olduğunu ve kefil olmanız halinde eşinizle sıkıntı yaşayacağınızı dile getirebilirsiniz. Krediye kefil olunması talebi hemen hemen her ortamda ve aniden gelebilmektedir. Bu sebeple eşlerin böyle bir talep gelmeden önce bu şekil bir karar almaları daha sağlıklı olacaktır. Eşlerden hangisine böyle bir talep gelirse gelsin eşiyle aralarında anlaşma yaptıklarını ve kefil olamayacaklarını bildirmeleri yeterlidir. Birçok kişi böyle bir cevapla karşılaştığında karşı tarafa hak verecek ve talebinden vazgeçecektir.