• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  743463,225
  % 0,71
 • BIST 100
  %

Kripto Para İle Alışveriş

Kripto Para İle Alışveriş

Kripto Para ile Alışveriş Sandığınızdan Daha Yaygın  

Kripto paraların insan hayatına girişi çok eskilere dayanmamaktadır. Yakın geçmişte tanıştığımız kripto paralar çok kısa sürede son derece popüler hale gelmiştir. Günümüzde herkes tarafından bilinen kripto paralar genellikle yatırım amacıyla kullanılmaktadır.

Kripto paraların güncel fiyatlarını sürekli olarak takip eden kişiler bu analizler soncunda kripto paralara yatırım yapmaktadır. Her ne kadar yatırım amacıyla kullanımı yaygın olsa da kripto paralar ile alışveriş yapmak da mümkündür.

Kripto Para ile Alışveriş Mümkün Mü?

Kripto para ile alışveriş henüz pek çok ülkede insanlar tarafından alışılmış bir kavram olmasa da giderek tanınmaya başlamıştır. Zamanla insan hayatında önemli bir yere sahip olması beklenen kripto paralar alışveriş için de kullanılmaktadır.

Kripto para ile ilk alışveriş 22 Mayıs 2010’da pizza satın almak için yapılmıştır. Bu alışveriş için bitcoin tercih eden müşteri gelecekte bu kripto paranın ne kadar yükseleceğinden habersiz bir şekilde 2 pizza için tam olarak 10 bin bitcoin ödemiştir. Günümüzde bu tutarın karşılığı 90 bin dolara yakın bir miktardadır.

Kripto Para İle Alışveriş Nasıl Yapılır?

Günümüzde kripto para ile alışveriş yapmanın mümkün olduğu pek çok firma mevcut. Her sektörden en az bir firma ile kripto para kullanarak tüm ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün olmaktadır. Bu durum günümüzde gelişme aşamasında olduğu için zamanla daha da popüler hale gelen bir kullanım beklenmektedir.

Microsoft, Reddit, eGifter gibi küresel anlamda bilinen firmalar alışverişlerde kripto para kullanımına imkan tanımaktadır. Kripto paraların gelecekte yükselme ihtimali 2 pizza için 10 bin bitcoin ödemesi yapılan örnekten sonra bunların alışverişte kullanılması fikri pek çok kişi için mantıklı gelmemektedir. Bu nedenle toplumun büyük bir kısmı kripto paraları alışveriş için kullanmaya hazır gözükmüyor.

Dünya’da her durumda olduğu gibi kripto para ile alışveriş de sıfırdan başlayarak gelişmiştir ve muhtemelen şu an bulunduğu durumdan daha da ileri giderek gelişmeye devam edecektir. Kripto para ile ödeme yapmak henüz çok fazla firmada geçerli olmadığı için kripto para sahipleri tarafından yeterince dikkate alınmasa da durum giderek yaygın hale gelmektedir.

Kripto Para ile Ödeme Alan Firmalar

Kripto para kullanarak tüm sektörlerden istediğinizi almanız mümkün. Bu durumu anlatmak için firmaları en bilinen markalardan başlayarak incelemek gerekir.

1. Microsoft

Dünya’da yeniliklerin öncüsü olmayı alışkanlık haline getirmiş firmalardan biri olan Microsoft kripto paralarda da bir yeniliğin öncülerinden olmayı başarmıştır. Henüz dünyada pek çok firma bu yeni fikri uygulamaya geçirememişken Microsoft çağa ilk sıralardan adım uydurmayı başarmıştır. Görünen o ki Microsoft dışındaki pek çok firma da kişilerin artan talepleriyle bu duruma ayak uydurmak zorunda kalacaktır.

Microsoft müşterilerine kripto para kullanarak tüm ürünlerini alma imkanı sunmaktadır. Microsoft hem yazılım hem de donanım anlamında ürünler satmaktadır. Windows işletim sistemleri başta olmak üzere tüm yazılımları kripto para kullanarak almak mümkündür. Buna ek olarak Microsoft tarafından üretilen ünlü oyun konsolu X-Box’ da kripto para kullanarak satın alınabilir.

2. Bitcoin İle Ödeme Alan Restoranlar

Kripto para ile ödeme imkanlarının çok arttığından bahsetmiştik. Bu imkanları sağlayan işletmelerin listesi o kadar uzun ki tüm isimleri burada vermek imkansız. Buna alternatif olarak genel kategorilerde yemek hizmetlerini de bitcoin ile almak mümkündür. Dünya çapında pek çok ülkede farklı restoranlar bitcoin ile ödeme kabul etmektedir.

Restoranlar bu ödeme sonucunda hem eve servis yapmaktadır hem de restoranda ödeme kabul etmektedir. Bu gibi restoranları bulmak için internette küçük bir araştırma yapmak yeterlidir. Buna ek olarak sadece yemek değil kahve içmek de mümkündür. Bitcoin ile kahve satmak üzerine kurulmuş firmalar bile bulmak mümkündür.

3. Kripto Para İle Tatil İmkanları

Kripto para kullanarak tatil için tüm giderlerinizi ödemeniz de mümkündür. Bu anlamda otel ihtiyaçları için Expedia, Uçak biletleri için CheapAir firmalarını tercih etmek mümkündür. Bu firmalar verdikleri hizmet karşılığında ödemeyi kripto para cinsinden kabul etmektedirler.

Buna ek olarak kişilerin zevkine göre gemi seyahatlerinden keyif alanlar için Ships & Trips Travel firması da bitcoin gibi kripto paralar ile ödeme kabul eden turizm firmaları arasındadır.