• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

Küresel pazarlarda karışık bir seyir izlenirken, New York borsasında GameStop paylarındeki sert artışın ardındannda birtakım hisselere getirilen prosedür sınırlamaları, alım-satım platformları ve açığa satış prosedürleri ile alakalı tartışmaları gündemin odağına yerleştirdi.

ABD’de detaylı alım-satım platformlarında örgütlenen ufak yatırımcıların, hedge fonların açığa satış gerçekleştirdikleri sayısal değeri düşük hisselere yüklü miktarlarda yatırım yaparak fiyatın aşırı artmasına namacıyla olması ardından alım-satım platformları, borsalara dair düzenlemeler ve açığa satış prosedürlerine yönelik tartışmalar gündemin odağına yerleşti.

GameStop’un payları son iki haftada yüzde 1.000’in üstünde değer kazanırken, son dönemde ilgi görmeyen telefon yapımcıları Nokia ve BlackBerry ile sinema zinciri AMC’nin paylarınde de kayda değer artış yaşanmıştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) pazardaki olağan dışı dinamikliği izlediklerini bildirirken, hisse senetleri alım satımı oluşturulan platformlardan Robinhood ve Interactive Brokers, GameStop ve benzer şirketlerin paylarınde yeni pozisyon alınmasına sınırlamalar getirdi. Söz hususu kısıtlamanın ardındanda GameStop’ın payları yüzde 50’ye yakın değer kaybederken, New York borsası önünde bir takım yatırımcı protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Açığa satış prosedürlerini sağlayan büyük fonların birtakım hisselerde sıkıştırılarak zor halde kalabileceğinin görülmesi, son zamanlarda pay pazarlarında baskıya neden olurken, düzenleyicilerin dün olaya müdehale etmesi New York borsasının henüz rahatlamasını sağlasa da konunun uzun vakit daha gündemde kalması bekleniyor.

Öte yandan ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, ekonomik destek paketi amacıyla istikbal hafta çalışmalara başlayacaklarını bildirmesi ve belirtiler bilgilere göre ABD ekonomisinin, 2020’nin dördüncü çeyreğinde pazar beklentileriyle paralel yüzde 4 büyümesi ardından pay pazarlarında dün alıcılı bir seyir izlendi.

Dow Jones endeksi yüzde 0,99, S&P 500 endeksi yüzde 0,98 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,50 değer kazandı.

Avrupa borsalarında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında çoğalan vakalar, aşılamadaki tedarik problemleri ve salgının ekonomiye etkisi hususundaki endişelere karşın bir önceki günkü sert düşüşün ardındannda gelen reaksiyon alımlarıyla İngiltere hariç pozitif bir seyir izlendi.

Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,33, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,17 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,93 değer kazanırken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,63 geriledi.

Bugün Asya borsalarında satıcılı bir seyir izleniyor. Japonya’da belirtiler endüstri üretimi geride bıraktığımız ay yüzde 1,6 ile beklentilerden çok gerilerken, konut başlangıçları ise yüzde 9 ile çok sert düştü. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi 1,8, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,7 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 değer kaybetti.

Yurt içersinde, dün 1.431,32 puanla 50 günlük dinamik ortalamasına kadar gerileyen BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları ardından etkisini artıran alımlarla yükselişe geçti ve günü bir önceki kapanışa göre yüzde 2,13 artışla 1.498,32 puandan tamamladı.

Ağbal’ın enflasyonda yüzde 5’lik amaca ulaşana kadar ihtiyatlı para politikası duruşunun korunacağı ve gerek görülürse ek sıkılaştırma yapılacağını vurgulaması ardından yüzde 1,1 değer kaybeden dolar/TL ise bugün bankalararası pazarının açılışında yüzde 0,6 artışla 7,3790 orantısında prosedür görüyor.

Analistler, Asya’da Çin kaynaklı likidite sıkışıklığının arttığını, bunun da pay pazarlarını negatif etkilediğini belirterek, bugün vatan içersinde dış ticaret dengesi, vatan dışında ise ABD’de şahsi gelirler ve harcamalar ile Almanya’da büyüme başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 Türkiye, Aralık ayı dış ticaret dengesi

11.55 Almanya, Ocak ayı işsizlik oranı

12.00 Almanya, 4. çeyrek Gayrisafi Yurt işi Hasıla

16.30 ABD, Aralık ayı şahsi gelir ve giderler

18.00 ABD, Ocak ayı tüketici güven endeksi

18.00 ABD, Aralık ayı bekleyen konut satışları