• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Küresel piyasalar yeni haftada yoğun veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalar yeni haftada yoğun veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalarda geride bıraktığımız hafta, son 13 haftanın en kötü performansının sergilenmesinin ardındannda yeni haftada yoğunlaşan veri takvimi takip edilecek.

Dünya borsalarında geride bıraktığımız hafta, “GameStop” olayı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında çoğalan olay ve ölüm sayıları, aşı tedarikinde yaşanan problemler ve ABD’deki teşvik paketine dair belirsizliklerle son 13 haftanın en yüksek değer kayıpları görüldü.

ABD’de GameStop paylarınin fiyatının çok süratli bir şekilde artması ile gündeme gelen ve piyasaların “zayıf karnı” olarak nitelendirilebilecek birtakım büyük fonların açık pozisyonları yatırımcıların risk algısını artırdı.

Hisse senetleri alım satımı oluşturulan platformlardan Robinhood’un, cuma günü itibarıyla GameStop gibi hisselerde yine sınırlı da olsa yeni pozisyon alınmasına izin vermesinin ardındannda şirketin payları yüzde 60’ın üstüne değer kazanırken, New York borsası çapında satış baskısının arttığı görüldü.

Dow Jones endeksi yüzde 2,04, S&P 500 endeksi yüzde 1,93 ve Nasdaq endeksi yüzde 2 değer kaybederken, endekslerin haftalık düşüşü yüzde 3’ü aştı ve 26 Ekim haftasından bu yana en yüksek kayba işaret etti.

Analistler, ABD’de bugün imalat endüstri Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), çarşamba günü hizmet sektörü PMI, perşembe günü fabrika siparişleri ve cuma günü yayımlanacak istihdam raporundaki bilgilerin yanı sıra teşvik paketine dair haber akışı ve GameStop ile gündeme gelen problemlere dair ilerlemelerin takip edileceğini bildirdi.

Avrupa tarafında, çoğalan Kovid-19 olay sayıları ile getirilen tedbirler ve aşı tedarikinde yaşanan problemler geride bıraktığımız haftanın ana gündemiydi. Cuma günü Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,71, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,82 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,02 geriledi. Endekslerin haftalık bazda değer kayıpları ise yüzde 4’e kadar ulaştı.

Dün aşı tedariki konusu ile alakalı alınan mesafenin yeni haftanın açılışında piyasalara pozitif katkı sağlayabileceğini ifade eden analistler, bugün imalat endüstri PMI, yarın Avro Bölgesi’nde büyüme, çarşamba günü hizmet sektörü PMI ve perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararının takip edileceğini bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, dün yaptığı açıklamada, ilaç şirketleri ile Kovid-19 aşı tedarikinde yaşanan problemlerin ardındannda AstraZeneca’nın birinci çeyrekte 9 milyon doz ek aşı sağlayacağını bildirdi. Von der Leyen, BionNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Curevac ve Sanofi firmalarının üst seviye yöneticileri ile gerçekleştirdiği video konferansın ardındannda yaptığı paylaşımda, AB ülkelerinde aşı tedariki konusu ile alakalı yaşanan problemlerin giderilmeye başlandığını söyledi.

Bugün belirtiler bilgilere göre, imalat endüstri PMI Japonya’da 49,8 ve Çin’de 51,5 ile beklentilerin hafif altında kaldı. Kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,4 değer kazandı. Endekslerin artışında tahminlerin altında kalan imalat bilgilerine rağmen aşı tedariki ile alakalı olumlu ilerlemeler ve geride bıraktığımız haftaki süratli düşüşün ardındannda gelen reaksiyon alımlarının etkili bulunduğu belirtiliyor.

Yurt amacıylade, geride bıraktığımız hafta dünya borsalarına paralel satıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 1,66 ve haftalık bazda ise yüzde 4,47 değer kaybederek 1.473,45 puana geriledi. Dolar/TL ise cuma günü yüzde 0,23, bir önceki hafta kapanışına göre de yüzde 1,35 değer kaybetmesi ardından bugün bankalararası pazarının açılışında düşüş eğilimini sürdürerek 7,2750 orantısında prosedür görüyor.

Analistler, geride bıraktığımız hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın enflasyonla mücadele vurgusu ile Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Türkiye ekonomisinin 2021 senesine dair büyüme beklentisini yüzde 6’ya yükseltmesinin Türk lirası varlıkları amacıyla pozitif bulunduğunu, pay piyasalarında yaşanan geri çekilmeyi revizyon olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

Bugün imalat endüstri PMI ve çarşamba günü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bilgilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik yönden BIST 100 endeksinde 1.430 seviyeinin mühim destek, 1.525 puanın direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Ocak ayında TÜFE’nin yüzde 1,48 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,48) göre, bir önceki ay yüzde 14,60 olan senelik enflasyonun yüzde 14,75’e çıkacağı hesaplanıyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 Türkiye, Ocak ayı imalat endüstri PMI

10.00 Almanya, Aralık ayı perakende satışlar

11.55 Almanya, Ocak ayı imalat endüstri PMI

12.00 Avro Bölgesi, Ocak ayı imalat endüstri PMI

12.30 İngiltere, Ocak ayı imalat endüstri PMI

17.45 ABD, Ocak ayı imalat endüstri PMI

18.00 ABD, Ocak ayı ISM imalat endüstri endeksi