• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Maaş Alınan Bankadan Kredi Çekmek

Maaş Alınan Bankadan Kredi Çekmek

Maaş Alınan Bankadan Kredi Çekmek

Maaş alınan bankadan kredi çekmek, bilinen en kolay kredi yöntemlerinden biridir. Sizlere maaş aldığınız bankadan kolay yolla nasıl kredi çekebileceğinizden ve kredi çekerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden söz edeceğiz. Böylece nakit ihtiyacınız olduğunda en hızlı çözümü nasıl sağlayacağınız konusunda gerekli bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Maaş alınan bankadan kredi çekmenin bireyler açısından çok sayıda faydası söz konusu. Her şeyden önce maaşınızın direkt olarak o bankaya yatıyor olması, bankanın sizi tanıma sürecini aşması anlamı taşır. Hiç hesabınızın olmadığı bir bankaya gidip kredi başvurusu yaptığınızda banka görevlisi size karşı korumacı bir tutum sergiler. Her ne kadar bankacılık ilkeleri gereği güler yüzlü hizmet sunulmaya çalışılsa da arka planda sizin krediyi ödeyebilip ödeyemeyeceğiniz konusunda bir tür sorgulama yapılır. Mesleğiniz, aylık geliriniz, maaşınızın düzenli yatıp yatmadığı gibi hususlar değerlendirilir. Özel sektörde çalışan bireylerin işi bu noktada biraz daha zordur. Zira birçok iş yeri çalıştırmadığı halde bazı kişilerin sigortasını yatırmakta, çalışmadıkları için ise maaş ödemesi yapmamakta. Bu gibi durumlarda kâğıt üzerinde var olan bir gelirin gerçekte olmadığı aşikârdır.

Kredi başvurusu için maaş aldığınız bankaya gittiğinizde yukarda saymış olduğunuz süreci otomatik olarak aşmış sayılırsınız. Banka görevlisi o işte gerçekten çalışıp çalışmadığınız, maaşınızın ne kadar olduğu, maaş ödemenizde gecikme olup olmadığı, firmanın işçi çıkarma potansiyeli gibi konularda fikir sahibidir. Ayrıca bir firma, personellerinin maaşını ödediği banka ile ticari bankacılık ürünlerinin kullanımı adına da çalışma içerisindedir. Firmanın batma, iflas etme, konkordato ilan etme, maaş ödemelerinde zorluk çekme gibi durumlarının banka tarafından biliniyor olması da önemli bir etkendir. Kısacası her firmanın bankalar nezdinde bir kredi notu mevcuttur. Öte yandan banka görevlisi firma yetkililerinden sizinle alakalı referans alabilir. Bu da kredi tahsis aşamasında elinizi güçlendirecektir. Böyle durumlarda kâğıt üzerinde olmasa da sözlü bir kefalet durumu söz konusudur. Firma ortak ya da yetkililerinin sizin hakkınızdaki görüşleri, bankanın size tahsis edeceği kredi açısından değer taşır.

Bilindiği üzere bankalar, maaşlarını kendilerinden alan bireyler için özel oranlar sunabilmekte. Bir çok banka, maaş müşterilerine kredi verirken birkaç puanlık indirim sunmakta, bu da özellikle yüksek montanlı ya da uzun vadeli kredilerde bireylere ciddi katkı sunmakta. Maaş bankasından kredi çekmenin en önemli avantajlarından biri de budur. Üstelik bu tür kişilere internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden kullanabilecekleri hazır limitler de sunuluyor. Yani şubeye bile gerek duymadan internet bankacılığından ya da telefon bankacılığından kredinizi kullanıp anında hesabınıza geçebiliyorsunuz. Maaşınızı zaten o bankadan aldığınız için bankaya tekrar gelir belgesi sunmanıza gerek kalmıyor.

Kredilerin ödenmemesi halinde başlatılan hukuki süreç, bireyin maaş hesabına konulan kısmi bloke sürecini de kapsamakta. Bir başka bankadaki maaş hesabına haciz ya da bloke koymak banka açısından her daim daha zorlu bir süreçtir. Oysa maaşınızı o bankadan alıyor olmanız, işlemlerin daha hızlı yürütülmesi anlamı taşır. Bloke ya da haciz talebinde bulunan banka ile muhatap bankanın aynı olması işleri kolaylaştırır. Bu da bankanın elini güçlendirmekte, kredi tahsisi konusunda daha cömert davranmasına sebep olmakta. Maaş aldığınız bankadan kredi çekmek bu yüzden daha kolaydır. Ayrıca maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü gibi belgeleri toplayarak bankaya ibraz etmenize gerek olmayacaktır. Banka yetkilisi, hesap hareketlerinize bakarak gelirinizin ne kadar olduğunu saptamakta zorluk çekmeyecektir.

Maaş Bankasından Kredi Çekmek

Maaş bankasından kredi çekmek başlığı altında kredi sürecinden ve bu süreçte neler yapılması gerektiğinden söz ediyor olacağız. Maaş bankasından kredi çekmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem mevcut. İlk olarak varsa internet bankacılığından hazır kredi limitinize bakabilirsiniz. Önceki başlıkta bu hususa basitçe değinmiştik. Maaş hesabı açarken banka tarafından size internet bankacılığı için şifre tahsis edilir. Telefonunuza gelen şifre ile bilgisayar, tablet ya da cep telefonu aracılığıyla hesabınıza erişebilir, kredi çekme gibi birçok bankacılık işleminizi şubeye gitme gereği olmadan gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra kredilerle alakalı kategoriye giriş yaparak kredi limitinizi öğrenebilirsiniz. Eğer hazır limitle alakalı kredi limitiniz yoksa kredi başvurusu adımıyla ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Örneğin; 20.000 TL krediye ihtiyacınız varsa deneme olarak 20.000 TL kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Hazır kredi limiti tanımlamayan bankalarda kredi başvurusu normal müşterilerle aynı işler. Sistem kredi notunuzla beraber ödeme performansınıza da bakarak otomatik karar mekanizmasını çalıştırır. Bu noktada birkaç ihtimalden söz edebiliriz. Krediniz doğrudan kabul edilebilir, reddedilebilir ya da kısmen kabul edilebilir. Sistem 20.000 TL tutarlı krediyi ödeyemeyeceğinizi; fakat 10.000 TL kredi çekebileceğinizi öngörebilir. Sizin de kabul etmeniz halinde 10.000 TL kredi tutarı hesabınıza aktarılır. Elbette buradaki rakamlar tamamen örnek amacıyla verilmiştir. Daha yüksek ya da daha düşük kredi tahsisi de mümkündür.

Kredi başvurunuz reddedilirse ya da size tahsis edilen limit yeterli gelmezse B planını uygulamanız yani şubeye gitmeniz gerekir. Şube, online başvuruda tahsis edilmeyen krediyi tahsis etme yetkisine sahiptir. Bunun için sizden gelir belgesi de talep edilmeyecektir. Yalnızca kredi notunuza bakılacak ve maaş müşterisi olmanız da göz önünde bulundurularak ihtiyacınız olan kredi tutarının kabul görüp görmeyeceği değerlendirilecek. Talebinizin olumlu karşılanması halinde kredi sözleşmesi ve kredi sürecinde imzalanması gereken diğer belgeleri imzalamanız istenecek. İşlemlerin sonucunda kredinizi nakit alabileceğiniz gibi hesabınıza aktarılmasını da talep edebileceksiniz.

Maaş Alınan Bankada Avans Hesabı

Maaş alınan bankada avans hesabı açmak, en sık kullanılan kredi yöntemlerinden biridir. Avans hesabı ayrıca ek hesap ya da kredili mevduat hesabı (KMH) olarak da bilinmekte. Bu hesap, standart maaş hesabından farklı çalışır. Maaş hesabı + (artı) bakiye ile çalışan bir hesap türüyken avans hesabı – (eksi) bakiye mantığıyla çalışan bir hesaptır. Maaş hesabı açarken bankaların neredeyse tamamı müşterilerine maaş hesabının yanı sıra avans hesabı da açar. Avans hesabı bir tür hazır kredi limiti olarak görülebilir. Maaş hesabınızda yeterli bakiye olmadığında avans hesabınızdan avans kullanabilir, dilerseniz kullandığınız bu tutarı bankaya taksitler halinde geri ödeyebilirsiniz. Görüldüğü üzere KMH, kredi mantığıyla çalışan bir hesap türüdür.

Maaş alınan bankada KMH açmak için kendiniz de talepte bulunabilirsiniz. Bankadaki müşteri temsilcinizden avans hesabınız olup olmadığı hakkında bilgi alabileceğiniz gibi internet bankacılığından ya da mobil uygulamadan da avans hesabınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Banka tarafından otomatik olarak bir avans hesabı tahsis edilmişse direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse online başvuru kanalları üzerinden kendiniz avans hesabı başvurusu yapabilir ya da şubeye giderek de talebinizi iletebilirsiniz. KMH hesabının bir tür kredi hesabı olması, tahsis aşamasında kredi notunun da önemli olduğu anlamına gelir. Banka, kredi verecekmiş gibi düşünerek avans hesabı açar ya da açmaz. Kredi notunuz iyiyse banka tarafından maaş hesabının açılışı esnasında zaten otomatik olarak tanımlanacaktır.

Avans hesabı ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir diğer husus da bu hesabın faiz içeriyor olmasıdır. Yani borç olarak çektiğiniz avans için faiz ödemeniz gerekir. Bu faiz belirli dönemlerde artıp azalabilir. Ayrıca zamanında ödenmeyen avans borçları için de faiz uygulanmaktadır. Dolayısıyla KMH hesabını kullanırken bunları göz önünde bulundurmalı ve borcun geri ödenmesi için geçerli tarihleri es geçmemelisiniz. Zorlanmamak için KMH borcunuzu taksitlendirme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Maaş Alınan Bankadan Kredi Kartı Çıkartmak

Maaş alınan bankadan kredi kartı çıkartmak, şu ana kadar sözünü ettiğimiz işlemler arasında en kolay olanıdır. Maaş hesabı açtığınız banka, %90 ihtimalle hesap açılışı esnasında kredi kartı başvurunuzu da alır. Hatta bazen kredi kartı başvurusu hakkında gerekli bilgiler size iletilmediği halde adresinize kredi kartı gönderildiğini görürsünüz. Bu durumda kredi kartınızı hemen kullanmaya başlayabilir ya da kullanmak istememeniz halinde anında iptal edebilirsiniz.

Maaş alınan bankadan kredi kartı aidatı alınmaması, bireyler açısından son derece avantajlıdır. Neredeyse hiçbir banka, maaş müşterilerinden kredi kartı aidatı almaz. Diğer bankalarda ise durum biraz daha farklıdır. Maaşınızı aldığınız banka dışındaki bir bankadan kredi kartı aldığınızda yıllık aidat alınıyor olabilir. Böyle durumlarda kart aidatı almayan maaş bankanızı tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Banka tarafından maaş hesabı açılırken kredi kartı tahsis edilmemesi halinde başvurunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için SMS ile kredi kartı başvurusu yapabilir, internet bankacılığından veya mobil bankacılıktan başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kanallar üzerinden olumsuz yanıt almanız halinde ise maaş aldığınız şubeye giderek doğrudan başvuruda da bulunabilirsiniz. Kredi notunuz ve maaşınız da göz önüne alınarak kredi kartı talebiniz olumlu veya olumsuz karşılanabilir. Bir kişi maaşının 4 katına kadar kredi kartı kullanabileceği için mevcut kredi kartı limitleriniz de bu aşamada önem arz eder. Başvurunuz bu sebeple reddedilirse başka bankalardaki kredi kartı limitlerinizi azaltabilir, dilerseniz tamamen kapatabilirsiniz. Bu işlemlerin akabinde maaş aldığınız bankaya yeniden kredi kartı başvurusu yapma şansınız olacaktır.

Maaş bankasından kredi kartı alınması halinde bankaya dilekçe vermek suretiyle aidat iadesi talep edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak bankanızın müşteri hizmetlerini aramanızı ve durumu izah etmenizi tavsiye ederiz. Eğer bir sonuç alamazsanız bankanızla görüşebilir ve aidatın iade edilmesini talep edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ortalama 10 iş günü içerisinde aidat iadesi sağlanmaktadır.

 

* Parayı Faize Yatırmak Mantıklı mı? hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.