• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Maliye Memuru Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Maliye Memuru Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Maliye Memuru Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Kamu kurumunda birçok farklı alanda çeşitli memurluklar vardır. Bu memurluklardan biri olan maliye memuru nasıl olunur, ne kadar maaş alır? Yazımızda ele alalım.

Maliye memuru nasıl olunur, ne kadar maaş alır? Bu konuda birçok kişi bilgi sahibi olmak ister. Devlet kademelerinde büro memuru sıfatıyla çalışan maliye memurları eğitim gören ve mezun olmuş birçok kimsenin ilgisini çekmektedir. O zaman bizde yazımızda maliye memuru nasıl olunur, ne kadar maaş alır? Bu konuyu ele alalım. Yazımıza ilk önce maliye memuru nasıl olunur? Bu soruya cevap vererek başlayalım.

Maliye Memuru Nasıl Olunur?

Maliye memurluğu devlet kurumlarında çalışmak isteyenlerin tercih edebileceği bir mertebedir. Bunun için birtakım şartları yerine getirmek gerekir. Öncelikle 4 yıllık üniversitelerden eğitim almış olmak şarttır. Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde bulunan herhangi bir bölümünden mezun olunmalıdır. Bundan sonrasında ise KPSS sınavına girmek ve en az 70 puan almak gerekir. 70 puan baraj olarak mülakatlarda girmede esas alınır. Mülakatlara girmeyi başarabilen adayların burayı geçtikleri taktirde memur olmaya hak kazanırlar.

maliye memuru nasil olunur

Maliye memuru nasıl olunur ve maliye memuru maaşları ne kadar?

Maliye memuru olmak isteyenlerde de birtakım özellikler bulunması gerekir. Bunlardan ilki matematik alanında yeterli bilgi birikimi olmalıdır. Ayrıca masa başında çalışmaya uygun ve takım çalışmalarına yatkın olmak gerekir. Son olarak maliye alanında yeterli bilgiye sahip olmak ve kullanılacak bilgisayar programlarını bilmek yarar sağlar.

Maliyede memur ne iş yapar? Gibi kafasında soru işaretleri bulunanlar vardır. Genel olarak Maliye ve Hazine Bakanlıklarına maliye memurlarının atamaları yapılır. İş tanımı yapılacak olursa şirketlerin yada kurumların bünyesinde bulunan araç ve gereçlerle ekipmanların doğru kullanılması en önemli görevlerindendir. İşçi sağlığı ve güvenliği de görev tanımları içerisinde yer alır.

Maliye Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

Yeni işe başlayan maliye memuru maaşı bulunan kuruma ve yapılan işin niteliğine göre değişmektedir. Yapılan son zamlarla birlikte 3 bin 997 lira ile 4 bin 264 arasında değişir. Bu rakamlar göreve yeni başlayanlar için esas alındığından kıdem arttıkça alınan maaş miktarı da yıllar içinde artacaktır.

* Odyometri Teknikeri Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? hakkında bilgi almak için tıklayınız.