• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Mikro Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mikro Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mikrofinans ve Mikrokredi Nedir? Mikro Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mikro finans, bankalara ve onların verdiği hizmetlere çeşitli nedenlerden dolayı erişmeyen girişimcilere ve küçük işletmelere verilen finansal servislerdir. Mikrofinans esasen yoksullukla veya düşük ekonomi ile mücadele edebilmek adına yapılandırılmış bir programdır. Bu yüzden bu finans servisleri arasında mikro kredi olarak adlandırılan bir destek kredisi de bulunur.

Mikrokredi, genel amacı iş piyasasında aktif olarak kayıt dışı çalışan işletmeler ve iş kurmak isteyeneler için ihtiyaç duyacağı her türlü sarf malzemelerinin karşılanmasıdır. Mikrokredi adını almasının sebebi bankalara nazaran verilen kredilerin daha az tutarlarda olmasıdır. Mikrokredi programının doğru kullanımında sonuçlar kullanacak kişiler için artı değerler oluşturabilir. Ancak doğru hedef kitle sağlanamazsa bu krediler ile borçlar daha da artabilir.

Mikrofinans Türkiye

Türkiye’de mikrofinans kapsamında Türkiye Grameen Mikrofinans Programı sayesinde girişimciler Türkiye’de uygulanan mikrokredi için başvurabilmektedir. http://tgmp.net/ adresinden bu programın hizmet listesine detaylı olarak göz atabilmenizin yanı sıra en genel şartlar şu şekildedir:

 • Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) kapsamında kredi başvurusu yapacak kişiler bir iş fikrine sahip olmalıdır.
 • İlk kez mikrokredi alacak olanlar için kredi limiti maksimum 1500 TL olacak şekilde sınırlandırılmıştır.
 • Bir iş fikrine sahip olduktan sonra 5 kişiden oluşacak bir kadın grubu koordine edilmelidir.
 • 5 kişilik koordine gruplar akraba veya yakın akrabalardan oluşmamalıdır.
 • Bu şartlar sağlandıktan sonra alınacak olan 3 günlük eğitimin sonunda mikro kredi almaya uygun görülenler kredilerini alabilirler.

TGMP Şubeler

Daha farklı sorunlara yanıt almak veya mikrokredi hakkında bilgi almak ve başvurmak için TGMP şubeleri ziyaret etmeniz veya telefonla aramanız gerekir. Bu hizmet programının Türkiye’de 91 şubesi mevcuttur. Yani her ilde başvuru yapılabilecek şubeler vardır kendi ilinizdeki TGMP şubesi için http://tgmp.net/tr/subelerimiz/3 adresine göz atınız.

Mikro Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hayatınızı daha yüksek seviyeye taşımak istiyorsanız, kendi küçük işletmenizi başlatmak doğru yönde bir adım olabilir. Aslında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin başarısı giderek daha fazla insana mikrokredi talep etmek ve kendi işlerini kurmak için ilham veriyor. Bu rotayı kullanmadan önce, bilmeniz gereken birkaç şey var.

Oldukça fazla sayıda birey mikrofinansın sadece işletme kredisi şeklini aldığını düşünmektedir. Mikrofinans farklı şekillerde gelir. Örnek olarak, çok sayıda insan bunu alıyor çünkü nakit kazançlarını korumak ve hatta tasarruflarından yararlanmak için mükemmel bir fırsat olduğunu düşünüyor.

Mikrofinans borçluları güçlendirir. Aslında, borçluların çözümlerini kendi ellerine alması kolaylaşacak ve aynı zamanda bireylerin kendilerine bağımlı olmalarını da kolaylaştıracaktır. Daha da güzel olan şey, gelişmekte olan dünyadaki nüfuslara, yeterli paraya sahip olma konusunda endişelenmeden, işletmelerini bir adım daha yükseğe çıkarmanın bir yolunu sunmasıdır. Hayatın zaman zaman getirdiği stresten kaçınmak için ihtiyacınız olan şey budur.