• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Mikro Kredi Verilen Sektörler Hangileri, Mikro Kredi Nedir?

Mikro Kredi Verilen Sektörler Hangileri, Mikro Kredi Nedir?

Mikro Kredi Verilen Sektörler Hangileri ve Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi bir diğer adı küçük bütçeli kredi olan mikro kredi ilk olarak kadınların iş hayatında var olması için kullanılmıştır. Sonrasında yine kadınlar tarafından, küçük işletmeler ve aileler için kullandırılmış bir kredidir. Bu kredinin kullanım amaçlarından bir diğeri yoksulluğu azaltmaktır. Mikro kredi alırken kesinlikle hiçbir teminat ödemesi yapılmaz. Sizden bu kredi adına teminat isteyen kurumlara veya kişilere kesinlikle inanmayın. Mikro Krediye başvurup kredinizi aldıktan sonra öncelikle yapmak istediğiniz işi seçmelisiniz. İster bir terzi olsun isterseniz de kuaför bu size kalmış bir seçenek.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro krediyi ülkemizde almak için ilk önemli sebep beş birbirinden bağımsız akraba olmayan kadının bir araya gelmesi gerekir. Bu beş kişi ilgi duydukları alanlarla alakalı yerler açabilirler. Biri kuaför açabilirken bir diğeri manav açabilir bu kişiye bağlıdır. Daha sonrasında mikro kredi alabilecekleri bir yer bulmalıdırlar. Bu yerler ülkemizde şöyle sıralanır.

 1. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı olarak bilinen KEDV ülkemizde mikro kredi hizmeti vermektedir. KEDV’in üç tane işlevi vardır. Bunlar şunlardır:
 • Güçlendirme ve kooperatif
 • Ekonomik güçlendirme
 • Afet ve göç

Bu üç işlev mikro kredi almak isteyen kişi için hedeflenir.

2. Türkiye Grameen Mikro finans Programı olarak bilinen TGMP ülkemizde 29 farklı ilde hizmet vermektedir. Bu illerdeki mikro kredi şubesine giderek mikro kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bulunduğu ildeki mikro kredi şubesine giderek kurmak istediği işletmeyi belirtmelidir. İlk defa başvuru yapan kişiler 100 ile 1000 tl arasındaki tutarda ne kadar kredi istediğini belirtir ve sonrasında yapılan anlaşmalar ile birlikte mikro kredi alınır.

3. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı TİSVA kredi alacak olan kişilerin evlerine gelerek almak istediğiniz kredi ile ilgili tüm detayları anlatıyor. Daha sonra başvuru yaptığınız beş kadının bir evde toplanması gerekiyor ardından size gelip iki günlük bir eğitim veriyorlar. Verilen eğitim içeriğinde nasıl ve nerede satış yapabilirsiniz, nasıl üretim yapmalısınız ve bunun gibi birçok işletme tüyoları veriliyor. Eğitim bittikten sonra istediğiniz işletme kuruluyor. Türkiye genelinde TİSVA 2003 yılından bu yana tam olarak 800 milyon lirayı aşan yatırımlar yaptı ve ödediği kredilerden %100 geri dönüş aldı.

Mikro Kredi Verilen Sektörler Nelerdir?

Mikro kredi sizin belirlediğiniz küçük işletmeler için verilen bir kredi türüdür. Bu kredinin verildiği bazı sektörler şunlardır.

 1. Kuaför
 2. Manav
 3. Terzi dükkânı
 4. Giyim mağazası
 5. Tuhafiye
 6. Kozmetik ve bakım ürünleri mağazası gibi birçok sektörde faliyet gösterebilirsiniz.