• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Nakdi Kredi Nedir ve Nakdi Kredi Türleri Nelerdir

Nakdi Kredi Nedir ve Nakdi Kredi Türleri Nelerdir

Nakdi Kredi Nedir ve Nakdi Kredi Türleri Nelerdir

Ev, taşıt, eşya almak ya da belirli bir yatırım yapmak için nakit para gerekli olabilmektedir. Değişen yaşam şartları, artan masraflar ve hayat pahalılığı bu tür harcamaların yapılması için birikmiş kaynakların kullanılmasına engel olduğu gibi genellikle vadeli ya da ertelemeli borçlanma araçları tercih edilebilmektedir. Taşıt kredisi, konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi çeşitli kredi ürünleri ile kişilerin nakit ihtiyaçları bankalar veya finans kuruluşları tarafından vadeli ve faiz oranları eklenerek karşılanabilmektedir.

Kredi türleri çeşitlilik arz edebildiği gibi nakdi kredi türleri de değişmektedir. Nakdi kredi, gerçek ya da tüzel kişilere belirli süreler sonunda ödenmesi kaydı ile verilen ödünç para olarak kısaca tanımlanmaktadır. Nakdi kredi işlemleri ile bankalar, kredi talep eden kişilerden komisyon ücreti almayı tercih edebilecekleri gibi yine bankalar kişilerden ipotek, kefil ya da rehin gibi işlemlerin yapılmasını talep edebilmektedir.

 

Nakdi Kredi Türleri

Standart kredi ürünlerinde olduğu gibi nakdi kredi ürünlerinde de farklı türler ve kapsamlar bulunmaktadır. Nakdi kredi türleri;

 1. Ticari krediler,
 2. Tüketici kredileri
  Olarak iki başlık altında incelenmektedir.

Ticari Krediler

Ticari krediler, nakdi kredinin içeriğine bağlı olarak kendi içinde altı farklı türe göre ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Borçlu cari hesap, nakit sıkıntısı yaşayan firmaların, ihtiyaçlarını kısa vadede karşılamalarını sağlayan kredi türüdür. Bu hesap ile belirli limitlerle nakit para çekimi sağlanabilmektedir. Borçlu cari hesap üzerinden kullanılacak olan para için en fazla 18 aylık bir vade uygulanmaktadır.
 • Döviz endeksli kredi, bankaların dövize bağlı olarak TL fazlasını dengelemek için verilen döviz kuruna endeksli kredidir. Bu kredi türünden gerçek ya da tüzel kişiler yararlanabilmektedir.
 • Spot kredi, vade zamanında tek seferde ödeme olanağı sunulan, işletmelerin kısa vadeli nakit ihtiyacını karşılamak için kullanılan nakdi kredi türüdür. Bu kredide, vadesi gelmeden ödeme yapılma imkanı ya da ara ödeme gibi bir durum yoktur.
 • Kredili mevduat hesapları, mevduat hesaplarının eksiye düşmesi halinde kullanılan bir nakdi kredi türüdür. Kredili mevduat hesabı kullanıldığında hesap eksiye düştüğünde hesaba para girişi olur olmaz eksiye düşen kadar tutar anında tahsil edilir.
 • İşletme kredisi, yurt dışında bulunan bankalardan yerli bankaların aracı pozisyonunda olarak kullandığı işletme kredi türüdür. Yurt dışından döviz olarak aktarılan para, işletmeler tarafından TL üzerinden kullanılmaktadır.
 • Altın kredisi, adından da anlaşıldığı gibi altın üzerinden kredi kullanımını sağlamaktadır. Özellikle altın sektöründeki firmaların, işlerindeki hammadde açıklarının karşılanması adına kullanılmaktadır. Altına endeksli olarak kredi kullanılsa da geri ödeme için altından başka döviz ya da TL kullanılabilmektedir.

Tüketici Kredileri

Bankalar ve finans kuruluşları tarafından sıklıkla tüketici kredi kavramı kullanılmaktadır. Bazı durumlarda da nakdi kredi kavramı kullanılır. Aslında tüketici kredisi nakdi kredi olarak kabul edilmektedir. Bireylerin çeşitli ihtiyaçları karşısında tercih ettikleri krediler tüketici kredisi olarak tanımlanmaktadır. İhtiyaç, konut ya da araç kredisi olarak sınıflandırılabilir. Tüketici kredileri nakdi kredilerden ayrı olarak aylık vade seçenekleri ile geri ödenmektedir.