• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Nasıl Veteriner Hekim Olunur? Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadar?

Nasıl Veteriner Hekim Olunur? Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadar?

Nasıl Veteriner Hekim Olunur? Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadar?

Hayvan sağlığı üzerine ilgi duyan ve bu alanda üniversite eğitimini tamamlamak isteyen kişilerin sormuş olduğu nasıl veteriner hekim olunur? Veteriner hekim maaşları ne kadar? Soruları başta olmak üzere veteriner hekimlik hakkında merak uyandırabilecek soruların cevapları, yazının devamında sunulmuştur. Özellikle mesleğini hayvan sevgisi ile pekiştirmek isteyen kişilerin hayalindeki meslek olan veteriner hekimlik, kariyer ve kazanç bakımından da iyi bir gelecek sunmaktadır.

Veteriner Hekim Kimdir?

Hayvan sağlığının yanı sıra hayvanların kısırlaştırılması veya üremelerinin artırılması için çalışmalar yapan ve bu alanda eğitim almış kişilere veteriner hekim denilmektedir.

Hayvanların sağlığı ile Veteriner Hekimler ilgilenir

Veteriner hekimler hayvanların hastalık ve enfeksiyonlara karşı korunması ve tedavi edilmelerinde önemli rol oynamaktadırlar. Kısacası hayvan doktorları olarak bilinen bu meslek dalının, bir maaşa bağlı olarak icra edilmesinin yanı sıra kişinin kendi kliniğini açarak icra etmesi de mümkündür.

Veteriner Hekim Ne İş Yapar?

Veteriner hekimler genel olarak şu alanlarda çalışma yaparlar;

 • Başta sokak hayvanları olmak üzere kısırlaştırılması gereken hayvanların üremesinin önlenmesinde veteriner hekimlere ihtiyaç duyulur.
 • Ticarete dayalı hayvanların üreme sayısının ve kalitesinin artırılmasında da veterinerler önemli görevler üstlenirler.
 • Hayvanların sağlığı için faaliyet gösteren tek meslek dalı veterinerliktir. Bu yüzden veterinerler hayvanlarda görülen hastalık ve enfeksiyonların önlenmesi ya da mevcut sorunların tedavi edilmesinde ilk başvurulan kişilerdir.
 • Veteriner hekimlik aslen hayvan sağlığı üzerinde faaliyet gösteren bir meslek olmasına karşın, hayvanlardan elde edilecek süt, et ve yün gibi beslenme ve ticarete dayalı ürünlerin verimliliğinin artırılmasında da büyük rol oynarlar.

Nasıl Veteriner Hekim Olunur?

Veteriner hekim olmak için, 5 yıllık veteriner hekimliği fakültesini başarı ile tamamlamak gerekir. Normal üniversite eğitimini tamamlayan kişiler mesleğinde daha fazla uzmanlaşmak ve ileri seviyede kariyer yapmak istiyorsa, doktora eğitimlerini tamamlayarak daha yüksek unvanlar ile mesleklerini icra etmeye devam edebilirler. Bu sayede kariyer hedeflerinde daha iyi bir yere gelebilecekleri gibi, daha fazla maaş alma imkânı da bulunmaktadır.

Veteriner olmak için 5 yıllık veteriner hekimlik fakültesini kazanmanız gerekmektedir.

Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadar?

Üniversiteden yeni mezun olan ve herhangi bir yerde veteriner hekim olarak yeni çalışmaya başlamış kişilerin alacağı maaş ortalama 3500 TL dolaylarındadır. Kişinin çalışacağı yere göre başlangıçta alabileceği maaş 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Veteriner hekimin kendi sektöründe biraz çalışarak bilgi ve birikim sahibi olması durumunda, veteriner hekim maaşları 8000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Veteriner hekimler 3.500 TL ile 15.000 TL arasında kazanç elde etmektedir.

Bunun yanı sıra çalışmış olduğu işletmede yönetici pozisyonunda görev alması halinde veterinerin aylık maaşının 10.000 TL civarında olması beklenir. Ancak veteriner hekimler sadece herhangi bir yerde maaşlı olarak çalışmaya bağlı olmadıkları için, kendilerine ait muayenehane açarak aylık kazançlarını 15.000 TL’ye kadar rahatlıkla çıkarabilirler. Bunun için veteriner hekimin geniş bir çevresinin olması ve iş takibini iyi bir şekilde yapması gerekir.

Veteriner Hekimler İçin İş İmkanları Nelerdir?

Veteriner hekimler Türkiye’de hayvancılığın gelişmiş olması nedeniyle, geniş bir iş imkanları sahiptirler. Özellikle özel ve kamu alanında faaliyet gösteren çiftlik gibi işletmelerde kendilerine iş imkânı bulabilirler. Belediyeler ve yerel idari birimlerde veteriner hekimlere ihtiyaç duyulduğu gibi, et ve süt üretimi yapan büyük tesisler bünyelerinde daimî olarak veteriner hekim istihdam etmektedirler.