• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur ve Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar ?

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur ve Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar ?

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur ve Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar ?

Prestijli bir üniversite eğitimi almak ve meslek sahibi olmak isteyenlerin cevap aradığı sorulardan biri olan nasıl yazılım mühendisi olunur? Sorusu ile birlikte, aynı zamanda yazılım mühendisi maaşları hakkında da bu mesleği icra etmek isteyenler tarafından araştırmalar yapılmaktadır.

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen yazılım mühendisliği, ilerleyen yıllarda çok yüksek kazançlar elde etmek için yapılabilecek meslekler arasında yer almaktadır. Hatta bu meslek yazılım geliştirme alanında önemli bir bilim dalı olarak kabul edilmektedir. İlk defa Almanya’da yapılan NATO toplantısında 1968 yılında gündeme gelen yazılım mühendisliği, üniversitelerin bu alanda eğitim vermeye başlaması ile birlikte dünya genelinde yaygın hale gelmiştir.

Teknoloji ile doğrudan bağlantısı olmasının yanı sıra savunma sanayinde de en önemli unsurlardan biri olması, yazılım mühendisliğini diğer mühendislik dallarına nazaran daha fazla öne çıkarmaktadır.

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yazılım mühendisi olabilmek için 4 yıllık mühendislik ve bilgisayar bilimleri fakültesi okuyup yazılım mühendisliği bölümünden mezun olunması gerekir.

Yazılım Mühendisi Olmak

Resmi olarak yazılım mühendisi olabilmek için gerekli olan diploma yazılım mühendisliği bölümü diplomasıdır. Yazılım mühendisliği yüksek lisans programından mezun olacak kişiler, mezuniyet sonrası kendilerini daha iyi bir şekilde geliştirmesi gerekir.

Tüm mühendislik dallarında olduğu gibi bu mühendislik dalında kişinin kendisini geliştirebilmesi daha büyük önem taşımaktadır. Çünkü yazılım mühendisliği hayatın her alanında özellikle devletler için önemli olan savunma ve geliştirme sanayi kurumlarında daha büyük önem taşımaktadır.

Yeni nesil silahların veya yapay zekâ teknolojilerinin her gün hayatımıza daha fazla nüfuz etmesi, bu mühendislik dalı ile doğrudan alakalıdır. Bu yüzden mesleğinde daha iyi bir yere gelmek isteyen yazılım mühendislerinin, mutlaka gelişime açık bireyler olması gerekir.

Gelişen teknolojik çalışmaları yakından takip etmeli ve yeni çalışmaları hayata koymak için farklı yazılımlar geliştirilmesi önemlidir. Dünya geneline baktığımızda yeni yazılımlar geliştirme kapasitesine sahip olan yazılım mühendislerinin maaşları, ciddi anlamda yüksektir. Hatta ileri düzey yazılımlar geliştirerek insanlığın geleceğini değiştirecek buluşlar yapan mühendislerin, dünyanın en yüksek gelirlerine sahip olduğu görülmektedir.

Yazılım mühendisiliği bölüm mezunları iş bulmakta zorluk çekmemektedir.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım mühendisleri öncelikle insanların genel ihtiyaçlarını tespit ederek, bu ihtiyaçları kolaylaştırmak ve erişebilirliği artırmak için çeşitli yazılımlar geliştirirler. Ancak onların yaptıkları iş sadece bununla sınırlı olmayıp, özellikle savunma teknolojilerinde en önemli unsur olan yazılım çalışmalarını yaparlar.

Günümüzde kullanılan yapay zekâ teknolojileri başta olmak üzere, tüm teknolojik aletlerde ve hizmetlerde mutlaka bir yazılım kullanılmaktadır. Mevcut yazılım cihaz veya hizmetin insan kaynağına en az şekilde ihtiyaç duyarak çalışmasını sağlar.

Çevresel faktörleri algılayarak cihazların hareket edebilme kabiliyetine sahip olmasında yine kullanılan yazılımların önemi büyüktür. Bu nedenlerle bu alanda mühendislik okumuş kişiler, bunlara yönelik yeni çalışmalar geliştirerek insanlara fayda sağlarlar.

Yazılım Mühendisi İş İmkanları Nelerdir?

Özellikle stratejik açıdan önemli olan birçok konumda çok yüksek maaşlar ile mühendisler kendilerine iş bulabilirler. Dünyanın gelişmekte ve gelişmiş olan tüm ülkelerinde, yazılım üzerine çalışma yapan mühendislere ihtiyaç duyulur. Bugün süper güç olarak tanımlanan tüm ülkeler, her şeyden önce bu mühendislik dalına ciddi manada önem vermektedirler.

Yazılım mühendisleri devlet kademelerinde iş bulabileceği gibi, özel sektör işletmelerinde de kolaylıkla iş bulabilirler. Buldukları işler genellikle yazılım üzerine olsa da meslek deneyimleri sebebiyle, yazılım ile doğrudan alakası olmayan pozisyonlarda da kendilerine iş bulma imkânına sahiptirler.

Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Nasıl yazılım mühendisi olunur? Sorusuna cevap verdikten sonra, yazılım mühendisi maaşları gibi merak edilen bir başka konuya da açıklık getirelim. Mesleğe yeni başlamış ortalama düzeydeki yazılım mühendisi maaşları, yaklaşık olarak 6.000 TL civarındadır. Ancak meslek kariyerinde daha iyi bir seviyeye gelmiş yönetici pozisyonunda olan mezunların alacakları maaş, 10.000 TL üzerindedir.

Yazılım mühendisleri en az 6.000 TL maaş almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra kendi çalışma alanında önemli yazılımlar geliştiren mühendisler, aylık yüz binlerce lira para kazanma imkânına sahiptirler.