• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Noterlerde Güvenli Ödeme Sistemi

Noterlerde Güvenli Ödeme Sistemi

Noter İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi

Türkiye Noterler Birliği tarafından geliştirilen güvenli ödeme sistemi ile alıcı ve satıcı arasında satış sırasında ödeme ile ilgili ortaya çıkan problem tamamen ortadan kaldırmayı amaçlamış bir ödeme sistemidir. Bu ödeme sistemi ile artık satış veya alış sırasında paranız tamamen güvende.

 

Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

Günümüzde bir malın veya bir ürünü resmi olarak üzerimize almamız için ve tüm yasal işlemleri yapmamız için gidilen kurum noterlerdir. Noterlerde örneğin bir araç alım satım işlemlerinde imza sonrası ödeme yapılma durumu vardı. Fakat bu durum bazı kötü niyetli kişilerce imza sonrası parayı ödememe gibi problemleri ortaya çıkarmıştır. Vatandaşların bu tarz sıkıntılardan mağdur olmaması için Noterler birliği tarafından güvenli ödeme sistemi adında bir ödeme sistemi geliştirildi. Bir süredir bazı bölgelerde ve noterlerde denenmekte olan güvenli ödeme sistemi artık tüm noterlerde hizmete girmiştir. Bu sistem sayesinde artık alım – satım işlemlerinde dolandırıcılık gibi olayların önü tamamen kesilmiş oldu.

Noterler birliği tarafından oluşturulan bu sisteme bankaların, elektronik para kuruluşlarının ve ödeme kuruluşlarının entegre olmasıyla birlikte yaygın ve kullanabilir bir hale getirildi. Alım – satım işlemlerinde çalışılacak kuruluştan alınan referans numarasıyla alım – satım işlemlerine başlanmaktadır. Referans numarası ile noter işlemleri başlamaktadır. Güvenli ödeme sistemi ile alımı yapacak kişi ödemeyi aracı kuruluşa gönderir ve bu para havuzda bekler. İşlemlerin yapılması ile finans kuruluşuna noter sistemi tarafından onay verildikten sonra satıcıya havuzda tutulan tutar aktarılır.

Noterlerde Güvenli Ödeme Sistemi Nedir ? Hangi Bankalar Bu sisteme dahildir.

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi İşlemi Yapan Bankalar

Noterler birliği tarafından bu ödeme sistemi için bir takım bankalar ile anlaşma sağlanmıştır. Yapılan protokoller ile Vakıfbank, ziraat bankası ve takas bank ile bu işlemleri yapabilirsiniz. Ülkemiz de hizmet veren bankalar da bu işlemlerin yakında başlayacağını tahmin etmekteyiz.

 

Güvenli Ödeme Sistemi ile Alım – Satım Nasıl Yapılır

Noterlerde uygulanmaya başlayan güvenli ödeme sistemini kullanmak oldukça basit ve kolaydır. Bu yöntem ile kafa karışıklığına ve dolandırıcılık olaylarının tamamen önü kesilmiş ve garantili bir alım – satım işlemi yapmış olursunuz. Güvenli ödeme sistemi ile noter araç satış işlemleri nasıl yapılır hakkında yapılacak şu şekildedir.

 • Satış yapacak kişi aracı kurumlardan birine başvuru yapması gereklidir.
 • Başvuru sonucu elektronik ortamda araç plaka bilgisi ve alıcı T.C noyu sisteme girer
 • Alım yapacak kişinin cep telefonu numarasına referans numarası ile ödemeyi yapacağı hesap bilgisi iletilir.
 • Alıcı parayı gönderdiği gibi bankanın havuzuna para aktarılır
 • Noter bu aşamaları görerek gerekli ödemenin havuza yapıldığını gördüğü taktir de satış işlemlerini başlatır.
 • Satış işlemi sonrası alıcı nın banka havuzuna gönderdiği para satıcının hesabına aktarılır.

 

Güvenli Ödeme Sisteminin Faydaları

Noterlerde uygulanmaya başlayan güvenli ödeme sisteminin en büyük faydası dolandırıcılık olaylarını engellemektir. Sistem ve yapısı gereği banka ve kuruluşlar noterden işlem tamamlandı onayını almadığı sürece karşı tarafa para aktarmaz Bu sayede noterlerde olan dolandırıcılık olaylarının önüne geçilmiş olunur.