• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  759152,150
  % -0,02
 • BIST 100
  %

Oto Yedek Parça Dükkanı Açmak İçin KOSGEB den Destek (150.000 TL)

Oto Yedek Parça Dükkanı Açmak İçin KOSGEB den Destek (150.000 TL)

Oto Yedek Parça Dükkanı Açmak İçin KOSGEB den Destek (150.000 TL)

Sanayide oto yedek parça dükkanı açmak ve bu dükkandan güzel kazançlar elde etmek istemez misiniz? Çıraklık veya ustalık gerektirmeyen bu iş ile yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Sanayilerde en çok kazanan iş alanlarından biri olan yedek parçacıların kazançları bir hayli fazladır. Tavsiye olarak sıfırdan dükkan açıp işi oturtana kadar yedek parça dükkanını devreden birini bularak devir almak sizin ve iş hacminizin için daha iyi olabilir. Yedek parça dükkanı açmak için sadece kosgeb desteği ile açamayacağınızı belirtmek isteriz. Elinizde bir miktar sermayeniz olması gereklidir.

KOSGEB kredi ve hibesi ile oto parça satış dükkanı açmak

Otomobil Yedek Parça Satış Dükkanı Nasıl Açılır

Elinizdeki sermaye miktarı göre parça satış kalemlerini iyice bir değerlendirmeniz gereklidir. Az bir sermaye var ise her alan her marka veya her parça satışına giremezsiniz. Sermayeye göre hangi parçalar veya hangi alana yönelik parça dükkanı açabileceğinizi az çok belirteceğiz. Oto Yedek Parça Dükkanı Açmak İçin KOSGEB desteği şu şekildedir;

50.000 TL Sermaye ile Parça dükkanı açmak isterseniz;

 • Araçların bilyalarını satabileceğiniz bilya dükkanı açabilir
 • Silecek ve silecek ürünleri, cam suyu gibi ürünlerin satışını yapan dükkan açabilir
 • Fren yağı ve baskı balata ürünleri satan dükkan açabilirsiniz.

Otomobil Bakım Ürünleri Satışı Yapan İş Yeri Açmak

Bakım ürünleri satışı yapan iş yerlerinde genellikle araçların 10.000 KM , 15.000 KM gibi bakımlarının yapılacağı zaman ihtiyaç olan ürünlerin satışı yapılmaktadır. Örneğin motor yağı, fren yağı, hidrolik yağı, benzinli araçlar için filtreler, dizel araç için filtreler, ön takım malzemeleri, rot, rotil, disk, salıncak takımı gibi parçaların satışını yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Otomobil bakım ürünleri satışı yapacak dükkan açmadan önce piyasada hangi araçların daha çok parça ihtiyacı olduğunu, hangi markaların piyasada araç sayısının fazla olduğu gibi etkenleri düşünerek marka ve parça gruplarınızı ona göre ayarlamanız da fayda olacaktır. Anlaşacağınız toptancı ile mutlaka parça listelerini alırken uyum listesine de göz atmanız gerekir. Bu sayede uyum listesi ile verilecek siparişlerde herhangi bir aksilik olmaz.

Yedek parça dükkanı açmak için kosgeb iş planı örneği ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Daha önce kosgeb den bu alandan faydalanan bir esnaf bularak projesini incelemenizde fayda vardır.

Oto Parçacı İçin KOSGEB destekleri nelerdir

Sürekliliği Olan Parçalar Üzerine Yedek Parça Dükkanı Açmak

Oto Yedek parça dükkanı açacak olan kişilerin en çok dikkat ettiği konu piyasada en çok kronik arızası olan araçların veya parça dayanıklılığı düşük olup zamanla yenilenmesi gerekecek olan markaların parçalarını satmaktır. Bu sayede sürekli dönen bir ticaret olacaktır. Örneğin Mercedes marka bir arabanın ön takımı yılda 1 dağılmaz fakat Tofaş marka bir aracın ön takımı yılda 1 zarar görür ve sürekli parça ihtiyacı doğar. Ticaretinizin sürekli olması için bu tarz araçlara yönelmeniz faydanıza olacaktır.

Belirli Markaya Göre Parça Dükkanı Açmak

Parça dükkanın da bütün markaların satışı olacağına bir marka veya birkaç marka grubunu satarım, eksiksiz ve çeşitliliğini sağlarım diyenlerin tercihi marka grubuna göre parça dükkanı açmaktır. Sadece Ford marka araçların parçalarının satışını yapmak. Ford marka yedek parça satışı iş yerleri  genel olarak servislerin elinde bulundurduğu tüm parçaların teminini sağlamaktadır. Ayrıca ford servisinde olmayan seçenekleri de müşterilerine sunarlar. Ford orijinal parça, Yan sanayi ford parçası, 3. Kalite ford parçaları veya çıkma ford parçalarını da stoklarında bulundurabilirler. Bu sayede ürün çeşitliliği ve fiyat değişkenlik gösterir. Mesela bir modelin farı orijinal fiyatı 1500 Lira iken yan saniye parçalarda bu fiyatlar 600-900 Lira arasında bulunmaktadır.

Tam teşekküllü yani eksiksiz bir tek marka yedek parça iş yeri açmak için gerekli sermaye en az 500.000 TL dir. Elinizde bulunduracağınız parça sayısı ve diğer etkenlere göre bu rakam milyonlar ile ifade edilebilir. Tabi ki yazımızda bahsettiğimiz gibi dükkanınızı açmadan önce mutlaka iyi düşünün. Yüksek miktarlara açılan bu iş yerleri eğer istediğiniz talebi görmez ise size bir hayli yüklü borç tutarları bırakabilir. İyi bir planlama yapmaz iseniz sizde bazı devren satılık yedek parça dükkanı gibi ilan vermek zorunda kalabilirsiniz.

 

KOSGEB Yedek Parça Dükkanı Destekleri Neler

Bildiğiniz gibi KOSGEB nace kodları ile desteklerini vermektedir. KOSGEB desteklenen sektörler arasında parça satışı üzerine iş yerleri de bulunmaktadır. Sanayide yedek parça dükkanı açmak için kosgeb hibe ve kredilerinden faydalanma imkanınız bulunmaktadır. Önceden kosgeb desteklerinden faydalanmış birinden yedek parça dükkanı açmak için kosgeb iş planı örneğini mutlaka iyi bir şekilde inceleyiniz. Tabi ki her şey den önce kosgeb tarafından düzenlenen girişimciliği geliştirme destek programına katılmanız gereklidir. Güncel kosgeb desteği hibe olarak iş yeri açılışlarında 60.000 TL olarak belirlenmiştir. Yedek parça imalat sektöründe verilecek olan destek ise 370.000 TL dir.