• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Oyun Ablası Nedir? Ne İş yapar? Maaşları Ne kadar?

Oyun Ablası Nedir? Ne İş yapar? Maaşları Ne kadar?

Oyun Ablası Nedir? Ne İş yapar? Maaşları Ne kadar?

Günümüzde popülerliği hızla artan oyun ablası mesleği, okul öncesi dönemde önemli olduğu gibi okul yıllarında da çocukların gelişiminde katkıda bulunmaktadır. Genel olarak bakıcı ile karıştırılan bu meslek bilinenin aksine geniş ve kapsamlı bir meslek dalıdır. Bakıcı sadece çocuğun bakımı ile sorumlu iken oyun ablası, çocuğun sosyal ve kültürel gelişiminde de etkili olmaktadır. Bir nevi eğitmen olarak da düşünülebilir.

oyun ablasi

Oyun ablası ile çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimleri pozitif yönde etkilenmektedir. 

Oyun ablaları çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimlerini de pozitif yönde etkilemektedir. Çalışan anne ve babanın bir nevi eksikliklerini kapatmaktadırlar da diyebiliriz. Çocuklar ile çeşitli aktiviteler yaparak onların sosyalleşmesini sağlayan oyun ablası, çocuğa ve ailesine destek olur. Tatil zamanlarında bile ebeveynlere yardımcı olmak için görevlendirilebilirler. Gerekli eğitim ve tecrübeye sahip olan oyun ablası, çocuk gelişimi açısından pozitif ve büyük rol oynamaktadırlar.

Oyun ablaları çocuğun gelişimini en yakın takip eden kişidir. Çocukları gelişimlerine göre spor, kültür, bilim ve sanata kadar her konuda teşvik edici görev üstlenmektedirler. Çocukları her anlamda geliştiren bu profesyoneller, çocukların yeteneklerini keşfetmelerinde yardımcı olmaktadırlar.

Oyun Ablası Nedir?

Oyun ablaları çocukları hayata hazırlayan ilk kişilerdir. İşe oyun ablası olarak alınacak kişi de aranan ilk şart çocuk eğitiminde uzman olmasıdır. Çocuk psikolojisi hakkında gerekli bilgiye sahip olan kişiler, çocuklara günlük hayatlarında bir hayli yardımcı olurlar. Çocuğa pedagojik bilgi ile yaklaşan uzmanlar, çocuk ile nitelikli arkadaşlık kurar. Bununla beraber çocuğa bilişsel ve motor becerilerinin gelişmesinde de destek olurlar.

oyun ablasi nedir

Oyun ablası olmak için çocuk eğitiminde başarılı olmak gerekmektedir. 

Çocukların yaşları fark etmeksizin kurulan arkadaşlık bağı ile çocukların yaratıcılık ve başarılı olma güdüsünü kuvvetlendirirler. Çocukların yaşlarına uygun yapılan aktiviteler ile yapılan etkinlikler çocuğu bedensel ve zihinsel gelişimlerinde katkıda bulunmaktadırlar. Kısacası bilgi ve deneyime sahip olan bir oyun ablası, çocuğun gelişiminde yüksek katkı sağlamaktadır .

Oyun Ablası Ne İş Yapmaktadır?

Oyun ile eğitimin çocuklar için bir ihtiyaç olduğunu ve çocuğa göre bir çalışma, aktifivite planları doğrultusunda çocuğun üst düzeyde verimli saatler geçirmelerine yardımcı olurlar. Aile tarafından beklentiler doğrultusunda hareket ederler ve sorumluluğunda olan çocuğun başarısının yükselmesini sağlarlar. Çocuğunuzun ilgi alanlarına göre bir oyun ablası ile çalışmak size ve çocuğunuza daha fazla katkı sağlayacaktır. Oyun ablasının sorumluluğu, ebeveyn ve çocuğun ihtiyacına göre belirlenir.

Oyun Ablasının Görevleri Nelerdir?

 1. Çocuk ile oyunlar oynayarak kişisel gelişiminde destek olur.
 2. Çocuk seviyesinde verilecek yabancı dil aktiviteleri ile yabancı dil eğitimine katkıda bulunurlar.
 3. Çocuk ile zaman geçirdikçe ve aktivite yaptıkça çocuğun ilgi alanlarını gözlemle ve aileye bildirir. Bu sayede ebeveyn ilgili olduğu branşta eğitim aldırma imkanları doğar.
 4. Öfke kontrolü, dikkat dağınıklığı ve sosyalleşme gibi problemler var ise uygun yöntemleri araştırarak bu doğrultuda hareket edebilir.
 5. Öğretmeni tarafından verilen ödevleri yapmasında yardımcı olur ve bu sayede başarılı olmayı sağlar.
 6. Aileye herhangi bir problem var ise bilgi verir.
 7. Yeni başlayacağı okuluna uyum sağlamasına yardımcı olur ve eğitim hayatına önemli derecede katkı sağlar
 8. Ailesine anlatamadığı herhangi birşeyi sırdaşı olarak gördüğü oyun ablasına anlatabilir ve oyun ablası ile fikir alışverişinde bulunur
 9. 0-6 yaş arası çocuklara gelişimine göre yemek, tuvalet gibi ihtiyaçları için eğitimler verir.

Oyun Ablası Maaşı Ne Kadar?

İşinde profesyonel olan oyun ablalarına şirketler vasıtası ile kolaylıkla ulaşılmaktadır. Öncelikle ebeveyn olarak ihtiyaç ve isteklerinizi bilmeniz ve belirtmeniz gereklidir. Bu istekler doğrultusunda tercih edeceğiniz oyun ablasının eğitimi ve deneyimli olması büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda bir kişi ile çalışmaz iseniz çocuğunuzun ruhsal ve fiziksel gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir. Oyun ablasının özellikleri arasında hoşgörülü, sabırlı, soğukkanlı ve gelişime açık olması yer almaktadır. Bazı kişiler eğitim masraflarını karşılamak için bazıları da geçimini sağlamak için bu işi yapmaktadır. Oyun ablalarının maaşı; Çocuk sayısına, ebeveyne, çalışacağı evin adresine, çalışma süresine gibi faktörlere göre farklılık gösterir. Oyun ablasının maaşı veya kazanacağı ücret en düşük 2820 TL, en yüksek 4200 TL dir.

Oyun Ablası Nasıl Olunur?

Oyun ablası olmak isteyen birinin Okul Öncesi Öğretmenliği ve Çocuk Gelişimi bölümünden 2 ya da 4 yıllık mezun olması gerekmektedir veya sertifika programları ile kendilerini geliştirebilirler. Mesela İstanbul İşletme Enstitüsü içerisinde masal ve oyun terapisi, yaratıcı drama gibi eğitimlerden de faydalanma imkanınız bulunmaktadır. Peki aileler oyun ablası ararken hangi kriterlere dikkat eder. Genel olarak bu kriterler şu şekildedir.

 • Sigara kullanmamak
 • Disiplinli, güler yüzlü, hoşgörülü, saygılı, sabırlı ve şefkatli olmak
 • Çocuk psikolojisi ve eğitimi hakkında bilgi sahibi olmak
 • Çocuğun sosyal ve eğitsel gelişimini takip ederek katkıda bulunmak
 • Çocuk için yeterli olacak seviyede İngilizce bilmek
 • Müzik, tiyatro, dans ve resim gibi sanatsal konular ile bilime ve spor branşlarına da yatkın olmak
 • Türkçe’yi düzgün konuşmak
 • Zaman yönetimi yapabilmek
 • Plan ve program dahilinde çalışmak
 • Kriz yönetimi yapabilmek
 • Güvenilir olmak
 • Genel kültürü iyi olması

Oyun Ablasının Görevi Nedir?

Oyun ablasının görevi, çalışma alanında ve saatlerinde çocuğun eğitiminden sorumludur. Çocuk için her gün farklı plan ve aktiviteler yaparak başarılı olması gerekmektedir.

 

 

 

* Bakıcılık Yaparak Para Kazanmak hakkında bilgi almak için tıklayınız.