• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Parite Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Parite Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İçerik

Parite Nedir?

Her ülkenin kendine ait bir para birimi vardır. Ve bir ülke para biriminin başka bir ülke arasındaki para değerini göstermeye ise parite denir? Bu yazımızda parite hakkındaki detaylara değineceğiz.

Parite, bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimi karşılığındaki değerine verilen isimdir. Örneğin, TL ile dolar almak parite işlemi olarak geçer.

Döviz kuruna benzeyen bu ifade aynı zamanda döviz çifti olarak da adlandırılıyor. Kısaca parite ülke para birimlerinin birbirlerine oranı anlamına gelir.

Pariteleri etkileyen birbirinden farklı etkenler vardır. En basit tabiriyle ülke içindeki ekonomik olay ve fırsatları sayabiliriz. Bunun yanı sıra enflasyon oranları da pariteyi etkileyen unsurların başında gelir.

Ayrıca parite ülke para birimlerinin yan yana yazılmasına da denir. Örneğin EURO/ Dolar paritesini tanımlamak için EURUSD kavramı kullanılır. Bu EURO ve Amerikan dolarının kısaltması olarak kullanılır.

Ülkemizde en çok kullanılan parite EURUSD paritesidir. Ticaret dengesi açısından incelediğimizde ülkemiz ihracatı EURO cinsinden ithalatı ise Amerikan Doları cinsinden yapmaktadır.

Bu nedenle EURUSD paritesi en çok kullanılan bir paritedir.

Parite Hesabı Nasıl Yapılır?

Paritelerin hesaplanma işlemleri kolay bir işlemle yapılır, yani bir ülke para birimi karşılaştırılacak diğer ülkenin para birimine bölünerek parite hesaplaması bulunur. Yani EURO bölü Dolar paritesi ile EURO dolar dengesi bulunur.

Parite Hesaplama Nasıl Yapılır

Forex piyasalarında işlem göre parite çeşitleri şu şekildedir;

EURUSD paritesi (EURO ve ABD doları)

USDJPY paritesi (ABD doları ve yen)

AUDUSD (Avustralya doları ve ABD doları)

USDTRY paritesi (ABD doları ve Türk lirası)

EURTRY paritesi ise (Türk lirası ve EURO)

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Paritenin türleri aşağıdaki gibidir;

Majör Parite: Dünyada geçerli 7 büyük para birimi bulunmaktadır. Bu para birimi dünya ekonomisinde rol oynayan para birimleridir. Bu parite çeşidinde yer alan para birimleri diğer para birimlerine kıyaslandığında diğerlerine karşı daha büyük bir rol oynar.

Minör Parite: 7 büyük para birimi ile bu grubun içine dahil olmayan para birimlerine göre oranı ele alınarak bulunan paritedir. EURO, Yen ve Sterlin en çok kullanılan Minör Paritelerdir.