• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Pastane Fırın Ünlü Mamuller KOSGEB Destekleri Nelerdir?

Pastane Fırın Ünlü Mamuller KOSGEB Destekleri Nelerdir?

Pastane Fırın Ünlü Mamuller KOSGEB Destekleri Nelerdir?

Unlu mamuller, el yapımı hamur işleri, ekmekler ve kekler musluk suyundan taze olarak üretmek ve bunları fırın veya fırınlarınızda satmak istiyorsanız, KOSGEB size destek olacak ve ALT ve ÜST NACE kodunu kullanacaktır. Gösterilen iş planı örneğiyle siz de binlerce girişimci gibi devletimizden 50.000 TL ile 150.000 TL arası hibe kolayca alabilirsiniz.

KOSGEB Desteği ile Fırın veya Pastane Açmak

İş adamlarımız, girişimcilik hibesinden yararlanmak için açılıştan sonraki 3-5 yıl içinde KOSGEB KOBİ sektörüne gitmeyi umarlar. Aslında bu destek firma kuruluşunun başlangıcında sağlandığı için açılmadan önce uygulanmalıdır. Daha önce açılmış olan ve girişimciler tarafından desteklenecek şirketler için 2020 güncellemesi 31 Aralık 2020’den önce başvuru yapma imkanı tanıyor ve açılış sonrasında yapılan başvuruların bu tarihten sonra kabul edilmeyeceği bildiriliyor. Bu durumda son bir yıl içerisinde fırın açtıysanız lütfen yıl sonundan önce başvurulmalıdır. Bu tarihten sonra sadece kayıtlı e-KOBİ farklı projeler için başvurunuzu kabul edebilir.

Destek Adımları Nelerdir?

 • Kursa katıldıktan sonra 4 gün içinde bir sertifika alınmalıdır. Eğitimler 32 saat sürmektedir.
 • KOSGEB iş planınızı hazırlayın. Nasıl hazırlanacağınızı bilmiyorsanız, bir danışmanlık şirketinden destek alabilirsiniz.
 • Projenizi onay için gönderin ve onay alın. Reddedilirseniz lütfen düzenleyin ve onay için tekrar gönderin.

Onay Aldıktan Sonra İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Fırın veya pastanenizi uygun ve araştırılması yapılmış bir yerden tutulmalıdır. Şirketinizi açtıktan ve vergi dairesinden açılış bildirimini aldıktan sonra belediyelerden, ticaret odalarından ve diğer kuruluşlardan gerekli belgeleri ve açılış belgelerini temin edin.

KOSGEB e-KOBİ’ye kayıt yaptırılmalıdır. Destek başvurunuzu sistem üzerinden yapmanın akabinde kendi sermayenizden kullanarak faturalandırılmalıdır. Fatura ve ödeme belgelerini ödeme talebi olarak KOSGEB‘e iletin sonrasında hibe desteği veya 2 yıllık geri ödemesiz kredinizi alabilirsiniz.

Gıda endüstrisindeki işler belirli sağlık ve hijyen gereklilikleri yapılması zorunludur. Bu, tüm gıda üretim şirketleri için geçerlidir. Belediyeye başvururken hijyen belgesi talep edebilirsiniz.

Basit bir prosedür kılavuzu kullanmak istiyorsanız, sahada ustalık sertifikası olarak da bilinen bir işyeri uygulama sertifikasına ihtiyacınız vardır. Bu belgeyi Mesleki Eğitim Çıraklık Merkezinden temin edebilirsiniz. Uzun yıllar bir fırında çalıştıysanız, bu merkezlerde yetenekli bir işçi veya usta olarak çalıştığınız zamanla sertifikaya alabilirsiniz.