• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Pivot Noktaları Nedir?

Pivot Noktaları Nedir?

Pivot Noktaları Nedir?

Borsa içerisinde en yüksek öneme sahip olan pivot, işlem yapma konusunda en önemli sistemlerden birisidir. Bu nedenle borsayla uğraşan birçok kişi Pivot Noktaları Nedir? Sorusunu merak ediyor.

Teknik analizle başarılı sonuçlara ulaşmak isteyen yatırımcılar bu amaç için teknik analiz içerisinde kullanacağı araçları da inceler, bu araçlar ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi destek direnç yöntemi diğeri ise trend kanal çalışmasıdır.

Destek direnç çizimin iki farklı şekilde gerçekleştirebiliriz. Pratiklik kazanmak ve varlıklara yönelik tarihsel fiyat değişikliklerinin hızlı bir şekilde öğrenmek için manuel bir şekilde destek direnç değişimi yapabilir ya da bu süreci otomasyon ile pivot ile yapabiliriz.

Destek direnç değişiminde kullanılan bu yöntemdeki fark ise pivot hesaplamaların belirli bir formüle dayandırılıyor oluşudur. Ancak burada bir hatırlatma yapalım manuel bir şekilde destek direnç oluşturmadan pivot noktalarına geçiş yapılmaz.

Pivot Nedir?

Piyasadaki hareketlerden en iyi şekilde yararlanmak ve yeni süreçteki olası hareketleri tahmin edebilmek amacıyla kullanılan belli formüller yardımı ile yapılan hesaplamalara denir.

Pivotun çeşitli hesaplama yöntemleri vardır. Bunlar başta klasik olmak üzere Camarilla, Woodie ve Fibonacci’dir.

Pivot Nedir

Pivot Kavramı Kısa Özet

Belirli formüller yardımıyla hesaplanan pivot, destek direnç noktaları yatırım yapmak isteyenlerin yatırım kararı verirken bakış açılarını değiştirecek etkiye sahip bir unsurdur.

İlgili hesaplamalar içinde pivot ve fiyat arasındaki karşılaştırma varlığa yönelik trend beklentisini yorumlamak için kullanılır.

Bu beklentiyi yorumlarken destek direnç kırılmaları geçişleri ya da pivot bölgeye gerçekleşecek trend değişimleri ve dönüşümlerinde kalıcı hareketler takip edilebilir.

Pivot Noktaları Örnek

Pivot noktaları kavramını bir örnek ile anlatacak olursak;

Euro dolar paritesinde işlem yapmak isteyen bir yatırımcı o an ki pivot noktalarını hesaplayarak 1.10 ve 1.15 seviyelerini bulduğunu farz edelim. Her teknik analiz aracı gibi pivot noktaları da günceldir. Yani günden güne ve saatlerce değişen bir kavramdır.

Yatırımcı pivot noktalarını hesaplayarak 1.10 seviyesi aşağı doğru kırıldığında EURO dolar paritesinde aşağı yönlü bir bozulma olabilir. Eğer 1.15 yönünde bir artış olduğunda pivot noktası yeni EURO dolar paritesinde bir artış yaşanabilir.