• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  520715,273
  % 0,16
 • BIST 100
  %

Salep Tohumu Üreterek Para Kazanma

Salep Tohumu Üreterek Para Kazanma

Salep Tohumu Üreterek Para Kazanma

Ülkemizin sevilerek tüketilen içeceklerinden birisi olan salep, aslında endemik bir bitki olan orkidenin yumrularından elde edilmektedir. Ülkemizin iklim şartları göz önünde bulundurulduğu zaman, verimli tarım arazilerinde seri üretime geçilebileceği gibi, evlerde de çok kolay bir şekilde salep üretilmesi mümkündür. Bununla birlikte son dönemde fiyatlarında ciddi bir artış olmasından dolayı, üreticilik anlamında ciddi bir gelişme olduğundan söz edebiliriz. Eğer bir girişim fikriniz varsa, salep tohumu üreterek para kazanmak için sizler de hızlı bir şekilde işleme başlayabilirsiniz.

 

Salep Nasıl Üretilir?

Salep, Orchidaceae yani orkide ailesine ait olan bir bitkidir. Otsu ve köklü bir bitki olan orkideler, içermiş olduğu glikomannan maddesinden dolayı çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle gıda sektöründe çok yaygın bir kullanım alanı olan salep bitkisi, dondurma yapımında çok sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda, enerji vermesi, göğüs ağrılarını rahatlatması, zihin açması, ishal ve kabızlık problemlerini de gidermesinden dolayı çokça kez kullanılmaktadır. Üretim durumuna bakıldığı zaman her orkideden salep üretilemeyeceğini belirtebiliriz. Şuan 24 cinse ait olan toplamda 150 farklı orkide türü bulunmakta ve bunlardan da 120 tanesinin yumrulu orkide olduğunu söyleyebiliriz.

 

Salep üretilebilmesi için bitkinin iyi bir şekilde bakılması ve toprak altında bulunan yumrusunun da erişkin olması gerekmektedir. Yetiştirme süreci tamamlandıktan sonra, salebin yumru kısmının öğütülmesi ve toz haline getirilmesi ile salep üretilmiş olacaktır. Bunun için bazı profesyonel cihazlar kullanılabilmekte ya da evde bulunan öğütücülerden destek alınabilmektedir.

Salep üretimi yaparak m2 başına 100 TL kazanç elde edebilirsiniz.

Salep Üreticiliği Hibesi Var Mı?

 

Salep tohumu üreterek para kazanmak isteyen kişilerin elbette bir miktar birikmiş parası ya da yatırım için destek alması gerekmektedir. Şuan bilindiği gibi tarımsal kalkınmanın desteklenmesi adına birçok farklı alanda tarımsal hibeler ya da faizsiz destekler verilmektedir. Bundan dolayı salep üreterek para kazanmak isteyen kişilerin, devlet hibelerinden ya da faizsiz kredilerinden faydalanması mümkündür. Ülkemizde bu tür hibe ve destekler için doğrudan KOSGEB ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na müracaat edilmesi yeterli olacaktır. Girişimcilik eğitimlerinin ardından kişilerin hazırlayacağı projeler ile birlikte destekler için de başvurunuzu yapmış olacaksınız.

 

Ülkemizde hemen her bölgede salep yetiştiriciliği yapılabileceğinden dolayı şuan için özel bir bölgeye yönelik destek programı bulunmamaktadır. Bundan dolayı ülkemizde nerede yaşıyor olursanız olun, tarım hibelerinden dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

 

Salep Üreticiliği Karlı Mı?

 

Salep üreterek para kazanmak isteyen kişiler için yaptığımız araştırmalarda, genellikle maliyet konusunda hesaplama yapmakta ya da hasat dönemine yönelik bazı önyargıların olduğunu görmekteyiz. Kişiler ne kadarlık bir bütçe ile bu sektöre girmesi gerektiği ya da hasat tamamlandıktan sonra ne kadarlık bir kar elde edecekleri konusunda araştırma yapmaktadırlar. Şuan üreticiler tarafından yapılan açıklamalara baktığımız zaman, 500 metre karelik bir alana sahip olan çiftçilerin, salep üretimi ile birlikte 50 bin liraya kadar kazanç elde edebileceğinden söz edilmektedir.

 

Üreticilerin 500 metre karelik bir alanda 50 bin TL’ye kadar para kazanması görüldüğü gibi mümkündür. Ancak, kilogram bazında bir hesaplama yaptığımızda ise, salep tohumunun kilogramının 150 liradan daha az fiyata satılmadığını söyleyebiliriz. Bundan dolayı, ekilen tarlanın boyutu ve kilo fiyatı olan 150 TL ile kişilerin örnek bir gelir tablosu hazırlaması mümkündür.

 

Salep Kimlere Satılır?

 

Salep üreterek para kazanmak isteyen kişiler, tüm şartları tamamladıktan sonra elbette ürettiklerini kime ya da nasıl satacaklarının da yolunu aramaktadırlar. Şuan ülkemizde çok az kişi tarafından yetiştirilmesinden dolayı, ciddi bir arz eksikliği olduğunu belirtebiliriz. Bundan dolayı da, üretim sonrasında elinizde salep tohumlarını çok kolay bir şekilde satabileceksiniz. Salep bitkisini satabileceğiniz ilk alan dondurma sektörüdür. Burada neredeyse her dondurma üretimi için kullanılan salep, kıvam arttırıcı olarak da kullanılmaktadır. Bundan dolayı dondurma üreticileri ile doğrudan irtibat kurabilir ya da aktarlar vasıtası ile doğal salep satabilirsiniz.

 

Salep Faydaları Nelerdir?

 

Salep üreterek para kazanmak isteyen kişilerin aynı zamanda bu ürünün faydalarını da bilmesi gerekmektedir. Salep faydaları için şu sıralamayı yapabiliriz.

 1. Göğüs hastalıklarının dindirilmesi
 2. Bronşit ve öksürük tedavisi
 3. Zihni güçlendirmektedir.
 4. Adet düzensizliğinin giderilmesi
 5. Bağırsak kurtlarının düşürülmesi.
 6. Kan şekeri kontrolü.
 7. Yağ yakımı
 8. Baş ağrısı

Birçok alanda faydası bulunan salep bitkisi, üreticisine de ciddi bir kazanç kapısı olması ile birlikte, 2019 yılında çokça gez tarımsal üretimde gündeme gelecektir.