• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Satış ve Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur? Satış ve Pazarlama Maaşları Ne Kadar?

Satış ve Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur? Satış ve Pazarlama Maaşları Ne Kadar?

Satış ve Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur? Satış ve Pazarlama Maaşları Ne Kadar? 

Satış ve Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur? Satış  Pazarlama Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Bir şirketin başlıca önemli departmanlarının başında  Satış ve Pazarlama Departmanı gelmektedir. Bu sebeple şirketler satış ve pazarlama müdürü seçiminde oldukça dikkat göstermektedir. Peki, satış ve pazarlama müdürü nedir? Satış ve pazarlama müdürü olmak için ne yapmalı? Satış ve pazarlama müdürü maaşları ne kadar? İşte satış ve pazarlama müdürü ile ilgili bilmeniz gereken detaylar.

Satış ve Pazarlama Müdürü Nedir?

Satış ve pazarlama müdürü, çalıştığı şirket veya kurumunun satışını arttırmak, marka ve marka kalitesi doğru şekilde yansıtmak ve rekabet ortamına ayak uydurmak ile görevli olan kişidir. Ürün ve müşteri arasındaki ilişkiyi en güzel şekilde kuran kişiler satış ve pazarlama müdürleridir. Bu sebeple yukarıda da değindiğimiz gibi, bir şirket veya kurumun önemli departmanlarından birisidir. Satış ve pazarlama müdürü de bulunduğu şirketin en önemli personelleri arasındadır.

Satış ve Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar?

Satış ve pazarlama müdürü, çalıştığı şirkette ürün ve müşteri arasındaki işlerden sorumludur. Ürün temini, dağıtımı, pazara sunumu ve fiyatlandırılması gibi konularda görev almaktadır. Bunun dışında müşteri memnuniyeti, ürünün veya hizmetin müşteriye düzgün ve doğru bir şekilde ulaşması ve müşteri ilişkileri gibi konularda yetkili kişidir. Bir ürünün şirkete ulaşımdan sonra, o ürünü doğru konumlandırıp değerlendirerek müşteriye en iyi şekilde ulaşımını sağlar. Daha sonra müşteriye ulaşan ürün ile ilgili değerlendirmeler yaparak ilişkileri sağlamlaştırır.

Satış ve pazarlama müdürü, ürün ve müşteri ilişkileri dışında, rekabet ortamına da ayak uydurmalıdır. Çeşitli pazarlama stratejileri geliştirme ile satışların artmasını sağlar. Bunu yaparken de aldığı eğitim ve tecrübeleri ortaya koyarak, en doğru ve kaliteli bir  şekilde markayı temsil eder. Peki, satış ve pazarlama müdürü nasıl olunur?

Satış ve Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

Satış ve pazarlama müdürü olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerek. İşletme ve iktisat gibi çeşitli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olanlar, Satış ve pazarlama müdürü olabilir. Bunun haricinde Uygulamalı Bilimler Fakültesi bölümlerinden birisi olan pazarlama ve dış ticaret gibi bölümlerin mezunları da Satış ve pazarlama müdürü olarak görev yapabilir. Fakat bu meslekte en önemli unsurlardan birisi tecrübedir. Satış ve pazarlama müdürü kendi branşın da tecrübe edinmiş ve çeşitli eğitimler ile bu deneyimini güçlendirmiş kişilerdir.

Burada bahsedilmesi gereken başka bir konu, satış ve pazarlama müdürlerinin üniversite mezunu olması gerekmediğidir. Satış ve pazarlama müdürünün üniversite okuması şart değildir. Lise mezunu olup  pazarlama ile ilgisi olmayan bölümlerden mezun kişiler de bu mesleği yapabilirler. Önemli olan kişinin deneyimi, yeteneği ve vizyonudur.

Satış ve Pazarlama Müdürü Olma Şartları Nelerdir?

Satış ve pazarlama müdürü olma şartları, çalıştığı kuruma göre değişebilse de, hepsinde ortak birkaç unsur vardır. İlk öncelik bir yönetici ünvanına sahip olacağı için, Satış ve pazarlama müdürünün iletişim becerileri iyi derecede kuvvetli olmasıdır. Yönetim kurulu, çalışanlar ve müşteriler arasındaki tüm ilişkilerinde iyi derecede bir iletişim ağı kurabilmelidir. Bunun dışında ise bir satış ve pazarlama müdürünün ekonomi, pazarlama stratejisi ve muhasebe dalında da bilgili ve eğitimli birisi olmalıdır. Liderlik özelliği kuvvetli, ikna kabiliyeti yüksek ve problemleri çözebilme yeteneği olan biri olmalıdır. Peki, Satış ve pazarlama müdürü maaşları ne kadardır?

Satış ve Pazarlama Müdürü Maaşları Ne Kadardır?

Satış ve pazarlama müdürü maaşları, çalıştığı kuruma ve sektörde geçirdikleri süreye göre değişkenlik göstermektedir. Satış ve pazarlama müdürü ortalama 7.000 TL maaş almaktadır. En düşük Satış ve pazarlama müdürü maaşı asgari ücret, en yüksek pazarlama müdürü maaşı ise 7.000 TL ile 15.000 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Satış ve Pazarlama Müdürü İş İmkanları Nelerdir?

Satış ve pazarlama müdürü için iş alanı oldukça fazladır. Birçok özel sektörde ve kamu kurumlarında çalışabilmektedir. Özellikle işinde uzman bir Satış ve pazarlama uzmanı, birçok kurum ve şirkette yöneticilik yapabilirler.