• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Klasik meslek grupları gibi adı fazla duyulmasa da web sitelerinin arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde etmesi için hizmet veren SEO uzmanları, işlerini doğru yapmaları durumunda yüksek kazançlar elde etmektedirler. Web siteleri ile alakalı olan kişilerin cevap aradığı SEO uzmanı nasıl olunur? SEO uzmanı maaşları ne kadar? Sorularının cevaplarını ve arama motoru optimizasyonu uzmanı hakkında merak edilen konuları, aşağıda bulabilirsiniz.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı; internet sitelerinin Google gibi arama motoru sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etmesi için, internet üzerinde çeşitli çalışmalar yapan kişilerdir.

SEO uzmanları kısaca bir web sitesinin, her anlamda arama motorları ile uyumlu olması için çeşitli optimizasyon çalışmaları yaparlar.

Seo Uzmanı İnternet sitenizi daha üst noktalara çıkartan kişilerdir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olabilmek için, kişinin her şeyden önce araştırmacı bir kimliğe sahip olması gerekmektedir. Çünkü SEO sıklıkla güncellenen birtakım kurallara bağlı olarak yapılan meslekler arasında yer alıyor. Özellikle Google için yapılan bu çalışmalar, Google algoritma değişiklikleri ile farklı boyutlara taşınabilmektedir.

Sırlarla dolu bir dünya olarak kabul edilmesi nedeniyle, SEO hakkında önemli bilgilere sahip olan kişiler mesleğin detayları için fazla bilgi vermemektedir. Bu yüzden SEO uzmanı olabilmek için bu alanda kendini ispatlamış kişi ve kurumlardan online veya örgün eğitim alarak, SEO’nun tüm sırlarını öğrenmek gerekmektedir.

Profesyonel Seo Uzmanları ile firmanızı internet de bir adım önde

Bazı özel eğitim kurumları veya SEO ajansları çeşitli dersler vererek, SEO çalışmalarının en önemli detaylarını paylaşmaktadırlar. Özellikle yabancı dile sahip olan kişiler dünya genelinde ün salmış yabancı SEO uzmanlarından ders alarak, bu mesleği en iyi şekilde yapabilirler. Ancak alınacak eğitimlere ek olarak kişinin kendini sürekli geliştirilmesi ve Google algoritma değişikliklerini yakından takip etmesi önemlidir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları

SEO uzmanlarının temel görevleri, web sitelerinin ilgili anahtar kelimelerin de Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almalarını sağlamaktır. Anahtar kelimeler ile web sitesinin bütün halinde arama sonuçlarında iyi bir konuma gelmesini ve ziyaretçi sayısını arttırmasını sağlamak, bir SEO uzmanından beklenebilecek en önemli şeydir.

Her ne kadar arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanırsa da SEO uzmanları, internet sitesinin Google ve ziyaretçiler nezdinde olumsuz karşılanabilecek eksiklerinin belirlenmesi ve bu eksikliklerin giderilmesini sağlamaları gerekir.

SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Herhangi bir ajansta veya işletmede SEO uzmanı olarak çalışan SEO uzmanı maaşları, işletmenin internet ile olan ilgisine bağlı olarak değişmektedir. Dijital dünyada daha fazla yer almak isteyen işletmeler, SEO uzmanlarına daha fazla önem vermektedirler. Ancak internette yer alma gereksinimi orta düzeyde olan işletmeler için bunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenlerle SEO uzmanının bir işletme bünyesinde alacağı ortalama maaş, 4.000 TL civarındadır.

SEO ajansında veya tamamen internete yönelik çalışmalar yapan işletmelerde ise SEO uzmanları, yaklaşık 6.000 TL maaş alırlar. Ancak her şeyden önemlisi kendine güvenen uzmanlar doğrudan SEO hizmeti vererek, aylık kazançlarını 10.000 TL’nin üzerine çıkarabilirler.

Tüm bunların yanı sıra bu uzmanlar kendi web sitelerini kurup arama sonuçlarında daha üst sıralara taşıyarak, sahibi oldukları web sitelerinden ciddi reklam gelirleri elde edebilmektedirler. İşin özüne bakıldığında internet dünyasından ciddi paralar kazanmak için SEO uzmanlığının son derece elverişli bir meslek olduğunu söyleyebiliriz.

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen SEO, özellikle yurtdışında Türkiye’ye oranla ciddi anlamda popülerlik kazanmış işler arasında yer alıyor. Ülkemizde ise her geçen gün gelişen ve ilgi gören web dünyası, SEO mesleğinin de ilgi görmesine neden olmaktadır.