• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Sigortacı Nasıl Olunur? Sigortacı Maaşları Ne Kadar?

Sigortacı Nasıl Olunur? Sigortacı Maaşları Ne Kadar?

Sigortacı Nasıl Olunur? Sigortacı Maaşları Ne Kadar?

Sigortacı mesleğinin Türkiye’de önemli meslek olarak bilinmekte ve önemi azalmayacak mesleklerden biri olarak görülmektedir. Bu nedenle birçok kişinin dikkatini çeker. Peki, sigortacı nasıl olunur? Sigortacı maaşları ne kadar? İşte sigortacılık ile ilgili merak ettiğiniz bilgiler

Sigortacı Nedir?

Sigortacı, belirli ücretler karşılığında, sigortaya konu olan ürün ve eşyaları güvence altına alan kişidir. Çeşitlilik görülebilen sigortacılık, mevzu olan şeylerin korunmasını amaçlar. Bir zarar durumunda ise bu zararı karşılamayı taahhüt eder. Sigorta acenteleri veya sigorta şirketlerinin sunduğu bu faaliyeti uygulayan kişilere sigortacı denir.


Sigortacı Ne İş Yapar?

Sigortacılar; ev, araba, işyeri, sağlık gibi alanlarda sigorta hizmeti sağlamaktadır. Sigorta şirketi ile anlaştığınız ürüne veya sağlığınıza bir zarar gelmesi durumunda bu zararı karşılar. Bunun karşılığında ise sizden aylık veya yıllık olarak düzenli ücret alınır. Örnek verecek olursak özel sağlık sigortasından yola çıkalım. Siz özel sağlık sigortası yaptırmak istediğinizde, başvuruda bulunduğunuz şirket sizden düzenli olarak belli bir ücret alır. Bunun karşılığında da sizin veya sigorta yaptırdığınız bireyin sağlığınızda bir problem olması halinde hastane ücretlerini karşılar.

Bu tür sigortalama işlemleri acenteler tarafından yapılmaktadır. Sigorta acenteleri, müşterisi ile sigorta şirketleri arasında bir aracı kurumdur. Bu yaptığı aracılık işlemlerinden de kendine pay alır. Sigortaya başvuran birey ile poliçe imzalanır. Poliçeler, bahsettiğimiz koruma ve zararın tazmini için tarafınızca ödenen primlerin yazılı olarak göründüğü  karşılığıdır. Peki, sigortacı nasıl olunur?


Sigortacı Nasıl Olunur?

Sigortacı olabilmek için SEGEM adlı bir belge almak gerekir. SEGEM belgesi adıyla bilinen bu belge SEGEM sınavı diye bilinen  sınav ile alınmaktadır. En az lise ve dengi bir okuldan mezun olma şartını yerine getiren bireyler sınava girebilir ve kazanması halinde belgeyi alabilir.Belgeyi aldınız iş bitti değil. Daha sonra belli bir mesleki deneyim gerekmektedir. Kısaca belgeyi alır almaz sigortacı olamazsınız.

Sigorta Acentesi Açmak

SEGEM belgesi almaya hak kazanan veya üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık gibi bölümünden mezun olan kişiler 1.5 senelik  bir çalışma sürecine tabii olurlar. Bu bir buçuk yıl çalışma süreci mutlaka kesintisiz gerçekleşmelidir. Yani SEGEM belgesi almaya hak kazanan veya üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmakla beraber, 1.5 yıl kesintisiz çalışmadan sonra Sigortacı ünvanı almaya hak kazanırsınız.

Sigortacı Olma Şartları Nelerdir?

Sigortacı olma şartları, yukarıda da belirttiğimiz gibi SEGEM sınavı ve üniversite diplomanızdan geçer. Bu belge ve diploma sonrası bir buçuk yıl çalışmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken önemli konu, bu bir buçuk yıllık çalışma sürecinizin kesintisiz olmasıdır.

Sigorta Acentesi açarak para kazanmanın altın kuralı iyi derecede pazarlamacı olmakdan geçer

Ayrıca sigortacı olmak isteyen biri, eğer hali hazırda sigorta acentesinde çalışıyorsa iyi derecede pazarlama bilgisi olması gerekir. Sigorta satın almak için acenteye gelen veya arayan bir müşteriyi ikna edebilme yeteneğinizin olması gerekir. Yani ikna kabiliyetinizin yüksek, dolayısıyla da insan ilişkileri kuvvetli biri olmalısınız. Bu sayede müşterilerinizle devamlılığı olan bir ilişki kurabilirsiniz.


Sigortacı Maaşları Ne Kadardır?

Sigortacı maaşları çalışmakta olduğunuz acente, kurum ve deneyiminize göre farklılık gösterir. Ayrıca sigortacı maaşı ile ilgili önemli bir konu ise prim değişkenliğidir. Her sigorta için aynı primler alınaz. Yani bir trafik sigortasıyla sağlık sigortası arasında alınan prim farkı vardır. Sigortacı, sigorta şirketlerinden poliçe başına %1 ile %15 arasında değişken olan bir prim almaktadır. Mesela trafik poliçesinden aldığı prim %3 ile %5 civarındadır.

Ayrıca bir sigorta acentesi çalışanı, kendi acentesini açmak istemesi durumunda çok daha iyi paralar kazanabilir. Bu sizin sermayenize, stratejilerinize ve insan ilişkilerinize bağlıdır.


Sigortacı İş İmkanları Nelerdir?

Sigortacı iş imkanları olan  geniş bir meslektir. Birçok sigorta şirketinde çalışabilir veya Sigorta acentelerinde iş başına prim alma yöntemiyle de çalışabilirsiniz.